@365tipu

TIP#1801: Mohu GIFy z GIPHy volně použít pro jakékoliv účely?

GIPHy je velmi užitečná služba plná animovaných GIFů a tím pádem také běžně zdroj pro obsah na Internetu, sociálních sítích a dalších místech. Zcela běžně vládne přesvědčení, že „když je to na GIPHy, tak je to přece volně použitelné„.

Není, to co na GIPHy najdete (a platí to i o dalších podobných službách) je volně použitelné pouze pro osobní a nekomerční užití. Ale i tam občas s výjimkami, protože i tam je potřeba dodržovat autorská a zejména osobnostní práva. A ne všechny GIFy tam uložené je mají vypořádané.

Pro komerční využití je využití věcí z GIPHy výslovně zakázáno podmínkami užívání.

Logické, protože pro něco takového si prostě musíte autorská práva vyřešit (prokazatelně vyřešit).

V Podmínkách užití je navíc ještě taková ta hezká klička, že obsah odtamtud můžete využít „pouze při používání Služby. Což v absolutní podobě znamená jenom v okamžiku, kdy se tam na něj koukáte a pochází z GIPHy.com

V praxi to znamená, že když zalinkujete (odkážete na) GIPHy obsah na Facebooku či Instagramu, tak pro osobní využití je vše zcela bez problémů. Pro nekomerční využití stále také a neměl by být ani problém vložit GIF z GIPHy do stránek jako obrázek (IMG SRC), ale už i to začíná být na hraně.

Pokud ale stáhnete z GIPHy nějaký obsah a ten použijete přímo, tak už začínáte být za hranou. Pro osobní užití to nejspíš projde (na sociálních sítích a osobních účtech, na webu/blogu už to může být komplikované). Pro nekomerční využití to bude ale už komplikované. Hlavně v tom, že možná jednoho dne budete muset dokazovat, že ten jeden hloupý GIF jste použili v souladu s Podmínkami, že jste nekomerční, a že za něj rozhodně nechcete někomu zaplatit 10 až 15 tisíc korun.

Což se vám ostatně dříve či později stane v komerčním využití. Tam totiž prostě zcela jasně věci z GIPHy používat nemůžete.

PS: Výše popsané už řeší  Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji? (GIF je stále jenom fotka/video) a specificky animované GIFy řeší  Jak je to s autorskými právy pro animovaný GIF?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky