@365tipu

TIP#1065: Jak je to s „ochranou“ proti kopírování textu na webových stránkách?

Možná jste se s tím již setkali, jste ně nějakém webu, chcete zkopírovat nějaký text do e-mailu nebo na sociální sítě. A k tomu co jste si označili a důvěřivě kopírujete se vám tam přidá něco navíc. Nejčastěji něco jako „Zdroj:“ doplněné webovou adresou. Zvěrstvo, které pokaždé musíte odstraňovat.

Jeden z hodně otravných nápadů těch, co web vytvořili. Někdy je dokonce nazývaný „ochranou proti kopírování“ a pod tímhle názvem to dokonce občas některé „firmy“ prodávají v rámci tvorby webů. V praxi se na něco takového můžete podívat například na www.idnes.cz – pokud si otevřete článek a zkusíte zkopírovat nějaký text z článku, tak dostanete onen nechtěný přídavek v podobě „Zdroj: adresa“.

2018-04-20 07_16_23-C__Users_ddoce_OneDrive_Dokumenty_My Web Sites_Untitled_6.html - Microsoft Expre.png

Měli byste vědět, že „ochrana před kopírováním“ to opravdu není. Je to ale především otravný prvek, přidaný text, který je nutné odstraňovat vždy, když potřebujete udělat tak obyčejnou věc jako je kopírování textu. Máte-li něco takového na webu, tak pouze komplikujete návštěvníkům/čtenářům život, praktický smysl to nemá žádný.

Některé weby jdou dokonce ještě dál, zakazují pravé kliknutí myší – stejně zbytečná komplikace, kterou je velmi snadné obejít prostým přidáním rozšíření do prohlížeče (ve Firefoxu tuším dokonce existuje přímo nastavení dom.event.clipboardevents.enabled v about:config.

Jedna z nejhorších variant tohoto jsou weby, které znemožňují zkopírovat heslo do políčka formuláře. Skutečnost je ta, že vyvolávají zásadně nebezpečnou situaci, kdy je nutné heslo skutečně psát – copy-paste hesla je totiž jedna z základních běžných bezpečnostních praktik.

TIP: ‣ Pomocník Webdesignera nabízí desítky dalších užitečných tipů týkajících se webdesignu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky