TIP#1157: 15 kroků, jak nastavit soukromí na Twitteru

Jednu věc na úvod je nutné zdůraznit. Twitter není Facebook, je hlavně používán ve veřejné podobě, nemá žádné falešné modely „přátel“. Funguje tam jednosměrné sledování a „soukromí“ na něm existuje jen v podobě uzamčených/uzavřených účtů – ty mají kontrolu nad  tím, koho si pustí mezi sledující. Dalo by se tedy říci, že na Twitteru je zajištění soukromí podstatně méně komplikované.

Ve skutečnosti i na Twitteru platí to co jinde – Internet je veřejný prostor a pokud něco umístíte na Internet (což zahrnuje i to, že něco dáte na Twitter), tak to může kdokoliv číst, šířit, využít i zneužít.

(1) Soukromí na Twitteru si musíte hlavně udržovat tak, že na něj nebudete nahrávat nic co je soukromé či citlivé. Což ostatně platí na všech sociálních sítích.

(2) Účet na Twitteru nemusí být pod vaším skutečným jménem. Můžete si vymyslet jakékoliv jméno nebo prostě používat jenom přezdívku (s výjimkou ověřených účtů, tam je skutečné jméno vyžadováno). Tohle je jeden ze zásadních rozdílů od ostatních sociálních sítí. Sem patří i to, že neříkejte Twitteru skutečné datum narození ani odkud skutečně jste. Datum narození je mimochodem volitelná položka, není povinné.

(3) V profilové fotografii nemusíte mít vlastní fotku, podobiznu ani obličej. Součást ochrany soukromí je i to, že nebudete zbytečně na sociální síť (Twitter) dávat fotografií své či svých blízkých

TIP: Mluvíme zde sice o Twitteru, ale určitě se bude hodit i Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

(4) Neuveřejňujte u tweetů (příspěvky na Twitteru) polohu (geolokaci), pokud nechcete aby někdo snadno zjistil kde bydlíte, pracujete, chodíte do školy. Z fotek na Twitter nahrávaných bude poloha odstraněna automaticky Twitterem. Vypnutí údajů o poloze je v Soukromí a bezpečnost -> Informace o poloze -> Přidejte k tweetům informace o poloze

(5) Hlídejte si kdo vás sleduje i koho sledujete vy. Používejte blokování či tlumení, ale pokud nemáte soukromý (uzavřený) účet, tak blokování nic neznamená – ten koho jste zablokovali si prostě může založit jiný účet, nebo se podívat v prohlížeči kde není přihlášení (viz Jak se podívám na Twitter (Facebook) někoho, kdo mě zablokoval?)

(6) Je vhodné pro Twitter použít jinou e-mailovou adresu, než je ta vaše. V nastavení si vypněte, aby vás bylo možné podle e-mailu najít. Nastavení -> Soukromí a bezpečnost -> Objevitelnost a kontakty

(7) Pokud to není nutné, nedávejte Twitteru vaše telefonní číslo. Pro ochranu účtu dvoufaktorem to do listopadu 2019 bylo nutné, nově už naštěstí ne. V nastavení si vypněte, aby vás bylo možné najít podle telefonního čísla´(pokud ho Twitteru dáte). Najdete to v Nastavení -> Soukromí a bezpečnost -> Objevitelnost a kontakty

(8) Použijte soukromý účet pokud chcete mít trochu klidu a neřešit troly – dejte si ale pozor, komu povolíte aby vás sledoval. Viz Mohu mít na Twitteru soukromý, uzavřený účet? Jak to funguje? a nastavit to můžete v Soukromí a bezpečnost -> Cílová skupina a označování

(9) Vypněte si v Nastavení možnost, aby vás lidé označovali ve fotografiích. Najdete to v Soukromí a bezpečnost -> Cílová skupina a označování -> Označování fotek

(10) Nikdy nedovolte Twitteru aby získal přístup ke kontaktům v telefonu.

TIP: Twitter nejspíš používáte na mobilu, takže je dobré nastudovat Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu?

(11) V Nastavení můžete vypnout svolení k soustřeďování a personalizovaní pro reklamu. Velmi pravděpodobně to nic moc nezajistí, ale proč to neudělat. Najdete to v Soukromí a bezpečnost -> Preference týkající se reklam. Dost důležité čtení pak v Jak se podívat na vlastní inzertní profil na Twitteru? Ten co určuje jakou inzerci uvidím?

(12) V Nastavení si vypněte možnost aby vám přímé zprávy mohl zaslat kdokoliv. Najdete to v Soukromí a bezpečnost ->  Soukromé zprávy.

TIP: Zdejší ‣ Twitter for dummies obsahuje souhrn všech tipů týkajících se Twitteru

(13) Hlídejte si velmi pečlivě zda dáváte práva k účtu aplikacím. Sem patří i to, že zvažujte zda nějak propojovat Twitter a jiné sociální sítě. Viz Kontrolujte si jaké aplikace mají práva k vašemu účtu na Twitteru a na Twitteru to najdete v Propojené aplikace.

(14) Pokud budete vytvářet seznamy (lists), dělejte si je soukromé – přidaní tak nebudou vědět, kam si je přidáváte.

(15) Mějte silné heslo a používejte dvoufaktor – budete si tak chránit účet proti ukradení. Pokud dvoufaktor nechcete (protože nechcete dávat telefonní číslo) tak opravdu je nutné mít silné unikátní heslo a dávat si pozor, abyste ho nezadali někam kam nemáte

(16) Až budete chtít účet předat, tak viz Jak předat vlastnictví k účtu na Twitteru

TIP: Když už vám hacknou účet, tak se mrkněte do Co dělat pokud mi někdo hacknul Twitter a objevují se na něm věci co jsem nenapsal/a?

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.