TIP#224: Jak si pořídit ověřený (verified) účet na Twitteru?

POZOR: Červenec 2016 přinesl změnu, takže si už můžete pořídit ověřený účet, viz Ověřené účty? Jak na ně? Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, Pinterest, ….  nebo další odstavce.

Twitter dlouhou dobu získat ověřený účet neumožňoval žádným jednoduchým způsobem, ale v červenci pro získaní ověřeno/verified zavedl postup a pravidla. Každý tak má teoretickou šanci získat ověřený účet. V praxi to vypadá tak, že to někdo u Twitteru posuzuje a jak už se v prvních dnech ukázalo, zamítá to zcela náhodně podle toho, jestli chápe nebo nechápe o co jde. Podrobnosti  najdete v About verified accounts odkud se dostanete k tomu, co všechno musíte udělat, než pošlete žádost o ověření (viz Request to verify an account) a nakonec samotnému podání žádosti.

Twitter vyžaduje aby ověřovaná účet měl připojeno ověřené telefonní číslo i e-mail, vypněné bio, profilový obrázek, obrázek v záhlaví, uvedené datum narození (tam kde jde o člověka), webovou adresu a byl veřejný. Aby byl ověřen účet osoby, musí používat skutečné jméno (nebo umělecké jméno), u společnosti musí odpovídat jméno názvu společnosti a v obou případech profilové i foto v záhlaví odpovídalo témuž. U firem je navíc požadováno, aby e-mailová adresa odpovídala firmě. Požadavek na získání ověření navíc musíte podložit zdůvodněním „proč to chcete“ a pro osobu budete muset poskytnout kopii dokladu, který prokáže vaši totožnost

2016-07-22 08_57_41-Jack (@jack) _ Twitter.png

Ověřování Twitteru ale dlouho v chodu nevydrželo – příliš často se jim totiž „dařilo“ ověřovat falešné účty a objevila se řada skandálů. Někdy v polovině 2019 tedy ověřování účtů bylo pozastaveno.

Původní verze tipu z doby kdy to nešlo

Budu zlý a rovnou prozradím, že nijak. Respektive si nemůžete nijak zařídit to, že vám ho Twitter přidělí. Jsou totiž fikaní a ověřené účty přidělují „sami“. A zjevně pro to mají vlastní kritéria toho, že musíte být dostatečná celebrita (a ideálně dostatečně platit za reklamu) a doba, kdy o to bylo možné žádat, je nenávratně pryč.

Ve FAQs about verified accounts k tomu najdete spoustu řečí, které to vysvětlují, ale také zmínku o tom, že v zásadě máte smůlu a měli byste pracovat na tom, aby váš účet byl opravdu váš, byli jste vidět a všechno co na něm děláte dávlo smysl. Což je mimochodem také jediná rada, kterou lze v tomto ohledu skutečně poskytnout. Povedený pohled na ověřování účtů na Twitteru nabízí Twitter Verification Is Meaningless.

Wired je prostě dostatečně legandární aby bylo ověřené
Wired je prostě dostatečně legandární aby bylo ověřené. Poznáte to podle oné modré věci vedle jména. 

TIP: Falešné (fake) účty mohou být daleko zábavnější, než ty autentické. V seznamu s názvem fake-cz najdete pár desítek českých příkladů a seznam je čas od času udržován.

Ověřený (verified) účet na Twitteru mít nemůžete, ale určitě se můžete postarat o to, aby vás (či vaší firmu) ukazoval dostatečně dobře, aby nepostrádal kontakty, informace a vše jasně ukazující, že „vy jste vy“. Pokud si někdo chce ověřit, že daný účet je opravdu autentický? Nezapomeňte mu to ulehčit tím, že se k účtu budete opravdu hlásit jak na vašem (osobním i firemním) webu, tak na dalších sociálních kanálech.

Nezapomeňte, na @365tipů je k nalezení prakticky kompletní návod k Twitteru. Twitter for dummies pomůže těm co začínají, ale i těm co už jsou poněkud pokročilejší.