TIP#1155: 12 tipů na bezpečné používání WhatsApp. Jak nastavit soukromí ve WhatsApp?

WhatsApp je chatovací aplikace a není to tedy klasická sociální síť, kam byste dávali příspěvky určené pro více lidi – ať už užší okruh (přátelé) nebo veřejnost (veřejné příspěvky, psaní do Skupin či na Stránky). Což znamená i to, že by WhatsApp mohlo být bezpečnější než Facebook. Celé je to ale stále poznamenané tím, že jde o aplikaci využívající Internet a tím pádem fungující ve veřejném prostoru.

(1) WhatsApp je vázáno na telefonní číslo a tím pádem nehrozí žádné nebezpečí z prozrazení přihlašovacích údajů (a nelze si žádné heslo pro přihlášení nastavit) – znamená to ale to, že si musíte chránit mobilní telefon. Jak tím že ho budete bezpečně zamykat, tak ochranou pro případ ztráty.

(2) Ochrana proti ukradení účtu je hlavně v povolení dvoufaktorového ověření. Podrobněji viz Jak na WhatsApp zapnout dvoufaktorové ověření a proč to určitě udělat?

(3) Zprávy posílané ve WhatsApp jsou šifrované (automaticky, ale můžete si to u každé konverzace ověřit) a ukládají se v mobilním telefonu – takže opět platí, že je nutné mít zabezpečený telefon. Dobré je v nastavení si zapnout upozornění na změny šifrovacích kódu (security code). Šifrování znamená, že na serverech WhatsApp nejsou (neměly by být) vaše zprávy ani obrázky dostupné v čitelné podobě. Neznamená to ale, že nejsou dostupné Facebooku, ten pro tento účel má vytvořené mechanismy jak šmírovat co si píšete.

2018-08-24 07.29.26.png(4) Zálohy se ukládají buď v mobilním telefonu nebo si je můžete dávat do Google Drive (hledejte v Nastavení -> Chaty). Takže tady platí, že musíte mít bezpečný i účet u Google, aby se nikdo nedostal k zálohám. Pokud vám opravdu jde o bezpečné používání WhatsApp, tak cloudové zálohy nepovolujte. Zálohovat můžete do paměti (SD karty) telefonu, ale nezapomeňte aktivovat v telefonu šifrování paměti/paměťové karty. Hodit se vám bude ještě Jak od WhatsApp získat informace z vašeho účtu? Jak stáhnout všechny chaty?

(5) Používat WhatsApp na webu je možné jenom tak, že si otevřete web WhatsApp a propojíte si ho s mobilním telefonem – tady to znamená, že si musíte chránit počítač/tablet  na kterém máte propojení s WhatsApp aktivní. Pokud se k počítači (či tabletu) někdo dostane, může váš WhatsApp zneužít. Tady tradičně platí, že byste WhatsApp přes web neměli používat na veřejně přístupných počítačích a pamatovat i na vhodnost odhlašování se.

TIP: Ne, WhatsApp opravdu neumožňuje nastavit heslo (přihlašovací údaje). Je vázaný na váš telefon. Takže pokud o telefon či telefonní číslo přijdete, může se nový „vlastník“ dostat do vašeho WhatsApp. U šifrovaných zpráv se ale nedostane do všech starších.

(6) Vedle použití www.whatsapp.com pro chatování je možné si pořídit aplikací pro Windows/MAC. Tady si klasicky dejte pozor na podvodné aplikace – v App Store ani Gogole Play můžete snadno narazit na fake WhatsApp – vždy si stahujte aplikaci jen od WhatsApp přímo. Je obecně bezpečnější si pořídit aplikaci WhatsApp pro Windows či MAC než používat webovou podobu.

(7) WhatsApp je zaplavený podvodnými a spamovacími zprávami – ty zpravidla využívají toho, že se jim podaří někoho nezkušeného či hloupého přesvědčit, aby zprávu rozeslal na všechny své kontakty (WhatsApp v roce 2018 omezuje odeslání na max 20 adresátů). Bývají to i české podvody týkající se kuponů (Lidl, Kaufland, akvaparky, atd).. Velmi časté bývají výzvy k „zabezpečení účtů“, varování před zpoplatněním WhatsApp, nabídky WhatsApp Gold (lepší verze účtu).  Jak to v praxi vypadá se můžete podívat ve Vstupenky do Aquaparku v Praze zdarma? Klasický podvod šířící se masivně přes WhatsApp co vás připraví o hodně peněz

TIP: WhatsApp je zadarmo, neplatí se za užívání a nejspíš ani nikdy nebude. WhatsApp nemá žádnou lepší verzi s více možnostmi. Tady viz Nenaleťte na WhatsApp Gold. Žádná lepší placená verze neexistuje, je to jenom klasický scam.

2018-08-24 07.28.27.png(8) Co se týče nastavení soukromí, tak ve WhatsApp toho moc není – můžete znepřístupnit vaši profilovou fotografii (všichni, mé kontakty, nikdo). Ale tady obecně platí, že do profilové fotografie opravdu nemusíte dávat vlastní fotku. Vhodné je nastavit, kdo smí vidět informaci o tom kdy jste byli naposledy online, váš status a (hlavně) kde se nacházíte. Dají se vypnout i potvrzení o přečtení, ale tam pamatujte na to, že jde o dost zásadní funkci.

  • Last seen/Naposledy viděn (i další volby týkající se soukromí) hledejte v Nastavení/Settings -> Účet/User –> Soukromí/Privacy. Pokud vypnete Last Seen/Naposledy viděn bude to ale znamenat, že neuvidíte ani tuto informaci od dalších lidí

(9) Tradičně platí, že si do kontaktů nepřidávejte lidi co neznáte a buďte velmi obezřetní co vám kdo píše. Pokud si někdo nechá hacknout účet, tak je možné že vám nepíše one, ale někdo cizí.

TIP: WhatsApp používáte na mobilním telefonu, je tedy zejména potřeba chránit ten. Tady viz Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu?

(10) Nezapomínejte, že fotografie co si posíláte přes WhatsApp (odesílané i přijímané) se objevují/ukládají v telefonu – tohle možná budete chtít vypnout. Na iPhone je to v Settings -> Privacy -> Photos a zrušit aktivní WhatsApp. Na Androidu je to složitější, musíte v prohlížeči souborů najít Images a Video složku od WhatsApp a tam vytvořit soubor jménem „.nomedia“ (ano, začíná tečkou) – tím zamezíte začlenění fotek a videí z WhatsApp do médií v telefonu. Tohle mimochodem opět děláte pro případ ztráty/hacknutí telefonu a také pro zamezení nahrávání fotek do cloudu.

(11) WhatsApp patří Facebooku a není tedy možné této aplikaci 100% důvěřovat. Šifrování je sice dobré a funkční, ale neznamená to, že někde není nějaká bezpečnostní chyba (za dobu existence WhatsApp k tomu došlo několikrát).  Facebook navíc do WhatsApp začne tlačit reklamu a funkce, které nijak s chatováním nesouvisí. Došlo už i k propojení dat o uživatelích a Facebook tak velmi dobře ví kdo jste na WhatsApp, na Instagramu i na Facebooku. Se soukromím tedy nepočítejte.

TIP: Pokud hledáte alternativy pro WhatsApp, teoreticky navíc bezpečnější a s lepším soukromím, tak zkuste Signal, Telegram či Threema. Jediný zádrhel bude, že vaše kontakty budete muset přesvědčit k pořízení si něčeho co spíš nemají. WhatsApp je nejrozšířenější chatovací aplikace. Tady případně viz Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?

(12) Ve  Jak zjistit, s kým si píše na WhatsApp? najdete starou známou klasiku nikdy nekončící snahy lidí zjistit co si jiní píší. Stejně jako u Facebooku je zde zásadní pole působení pro autory virů. Stejně jako v Dá se zjistit, kdo se mi dívá na WhatsApp?

Další tipy na téma „Jak nastavit soukromí“

Reklamy