@365tipu

TIP#1155: 12 tipů na bezpečné používání WhatsApp. Jak nastavit soukromí ve WhatsApp?

WhatsApp je chatovací aplikace a není to tedy klasická sociální síť, kam byste dávali příspěvky určené pro více lidi – ať už užší okruh (přátelé) nebo veřejnost (veřejné příspěvky, psaní do Skupin či na Stránky). Což znamená i to, že by WhatsApp mohlo být bezpečnější než Facebook. Celé je to ale stále poznamenané tím, že jde o aplikaci využívající Internet a tím pádem fungující ve veřejném prostoru.

(1) WhatsApp je vázáno na telefonní číslo a tím pádem nehrozí žádné nebezpečí z prozrazení přihlašovacích údajů (a nelze si žádné heslo pro přihlášení nastavit) – znamená to ale to, že si musíte chránit mobilní telefon. Jak tím že ho budete bezpečně zamykat, tak ochranou pro případ ztráty.

(2) Ochrana proti ukradení účtu je hlavně v povolení dvoufaktorového ověření. Podrobněji viz Jak na WhatsApp zapnout dvoufaktorové ověření a proč to určitě udělat?

(3) Zprávy posílané ve WhatsApp jsou šifrované (automaticky, ale můžete si to u každé konverzace ověřit) a ukládají se v mobilním telefonu – takže opět platí, že je nutné mít zabezpečený telefon. Dobré je v nastavení si zapnout upozornění na změny šifrovacích kódu (security code). Šifrování znamená, že na serverech WhatsApp nejsou (neměly by být) vaše zprávy ani obrázky dostupné v čitelné podobě. Neznamená to ale, že nejsou dostupné Facebooku, ten pro tento účel má vytvořené mechanismy jak šmírovat co si píšete. Podrobnosti viz Je komunikace ve WhatsApp bezpečná? Čte Facebook moje soukromé zprávy?

2018-08-24 07.29.26.png

(4) Zálohy se ukládají buď v mobilním telefonu nebo si je můžete dávat do Google Drive (hledejte v Nastavení -> Chaty). Takže tady platí, že musíte mít bezpečný i účet u Google, aby se nikdo nedostal k zálohám. Pokud vám opravdu jde o bezpečné používání WhatsApp, tak cloudové zálohy nepovolujte. Zálohovat můžete do paměti (SD karty) telefonu, ale nezapomeňte aktivovat v telefonu šifrování paměti/paměťové karty. Hodit se vám bude ještě Jak od WhatsApp získat informace z vašeho účtu? Jak stáhnout všechny chaty?

TIP: Jak přenést WhatsApp z jednoho telefonu na jiný

(5) Používat WhatsApp na webu je možné jenom tak, že si otevřete web WhatsApp a propojíte si ho s mobilním telefonem – tady to znamená, že si musíte chránit počítač/tablet  na kterém máte propojení s WhatsApp aktivní. Pokud se k počítači (či tabletu) někdo dostane, může váš WhatsApp zneužít. Tady tradičně platí, že byste WhatsApp přes web neměli používat na veřejně přístupných počítačích a pamatovat i na vhodnost odhlašování se.

TIP: Ne, WhatsApp opravdu neumožňuje nastavit heslo (přihlašovací údaje). Je vázaný na váš telefon. Takže pokud o telefon či telefonní číslo přijdete, může se nový „vlastník“ dostat do vašeho WhatsApp. U šifrovaných zpráv se ale nedostane do všech starších.

(6) Vedle použití www.whatsapp.com pro chatování je možné si pořídit aplikací pro Windows/MAC. Tady si klasicky dejte pozor na podvodné aplikace – v App Store ani Gogole Play můžete snadno narazit na fake WhatsApp – vždy si stahujte aplikaci jen od WhatsApp přímo. Je obecně bezpečnější si pořídit aplikaci WhatsApp pro Windows či MAC než používat webovou podobu.

(7) WhatsApp je zaplavený podvodnými a spamovacími zprávami – ty zpravidla využívají toho, že se jim podaří někoho nezkušeného či hloupého přesvědčit, aby zprávu rozeslal na všechny své kontakty (WhatsApp v roce 2018 omezuje odeslání na max 20 adresátů). Bývají to i české podvody týkající se kuponů (Lidl, Kaufland, akvaparky, atd).. Velmi časté bývají výzvy k „zabezpečení účtů“, varování před zpoplatněním WhatsApp, nabídky WhatsApp Gold (lepší verze účtu).  Jak to v praxi vypadá se můžete podívat ve Vstupenky do Aquaparku v Praze zdarma? Klasický podvod šířící se masivně přes WhatsApp co vás připraví o hodně peněz

TIP: WhatsApp je zadarmo, neplatí se za užívání a nejspíš ani nikdy nebude. WhatsApp nemá žádnou lepší verzi s více možnostmi. Tady viz Nenaleťte na WhatsApp Gold. Žádná lepší placená verze neexistuje, je to jenom klasický scam.

2018-08-24 07.28.27.png

(8) Co se týče nastavení soukromí, tak ve WhatsApp toho moc není – můžete znepřístupnit vaši profilovou fotografii (všichni, mé kontakty, nikdo). Ale tady obecně platí, že do profilové fotografie opravdu nemusíte dávat vlastní fotku. Vhodné je nastavit, kdo smí vidět informaci o tom kdy jste byli naposledy online, váš status a (hlavně) kde se nacházíte. Dají se vypnout i potvrzení o přečtení, ale tam pamatujte na to, že jde o dost zásadní funkci.

  • Last seen/Naposledy viděn (i další volby týkající se soukromí) hledejte v Nastavení/Settings -> Účet/User –> Soukromí/Privacy. Pokud vypnete Last Seen/Naposledy viděn bude to ale znamenat, že neuvidíte ani tuto informaci od dalších lidí

(9) Tradičně platí, že si do kontaktů nepřidávejte lidi co neznáte a buďte velmi obezřetní co vám kdo píše. Pokud si někdo nechá hacknout účet, tak je možné že vám nepíše one, ale někdo cizí. A užitečné najdete i v Jak do WhatsApp přidat kontakt? a Co dělat, když mi na WhatsApp píší cizí lidé?

TIP: WhatsApp používáte na mobilním telefonu, je tedy zejména potřeba chránit ten. Tady viz Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu?

(10) Nezapomínejte, že fotografie co si posíláte přes WhatsApp (odesílané i přijímané) se objevují/ukládají v telefonu – tohle možná budete chtít vypnout. Na iPhone je to v Settings -> Privacy -> Photos a zrušit aktivní WhatsApp. Na Androidu je to složitější, musíte v prohlížeči souborů najít Images a Video složku od WhatsApp a tam vytvořit soubor jménem „.nomedia“ (ano, začíná tečkou) – tím zamezíte začlenění fotek a videí z WhatsApp do médií v telefonu. Tohle mimochodem opět děláte pro případ ztráty/hacknutí telefonu a také pro zamezení nahrávání fotek do cloudu.

(11) WhatsApp patří Facebooku a není tedy možné této aplikaci 100% důvěřovat. Šifrování je sice dobré a funkční, ale neznamená to, že někde není nějaká bezpečnostní chyba (za dobu existence WhatsApp k tomu došlo několikrát).  Facebook navíc do WhatsApp začne tlačit reklamu a funkce, které nijak s chatováním nesouvisí. Došlo už i k propojení dat o uživatelích a Facebook tak velmi dobře ví kdo jste na WhatsApp, na Instagramu i na Facebooku. Se soukromím tedy nepočítejte. Hodit se bude Jak smazat účet na WhatsApp a Čím nahradit WhatsApp? Jaké jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp?

TIP: Pokud hledáte alternativy pro WhatsApp, teoreticky navíc bezpečnější a s lepším soukromím, tak zkuste Signal, Telegram či Threema. Jediný zádrhel bude, že vaše kontakty budete muset přesvědčit k pořízení si něčeho co spíš nemají. WhatsApp je nejrozšířenější chatovací aplikace. Tady případně viz Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?

(12) Ve  Jak zjistit, s kým si píše na WhatsApp? najdete starou známou klasiku nikdy nekončící snahy lidí zjistit co si jiní píší. Stejně jako u Facebooku je zde zásadní pole působení pro autory virů. Stejně jako v Dá se zjistit, kdo se mi dívá na WhatsApp?

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky