TIP#1526: Jak přenést WhatsApp z jednoho telefonu na jiný

Pořídíte si nový telefon a potřebujete na něj dostat WhatsApp, které jste používali na předchozím. Vcelku jednoduchá situace, která má částečně jednoduché řešení. Komplikuje ho ale to, že WhatsApp funguje pouze na jednom telefonu a šifrování znamená, že vše zprávy (a obrázky či videa) nejsou uloženy nikde jinde, než právě v tom jednom telefonu.

Zprovoznění nového WhatsApp je jednoduché – za předpokladu, že máte stejné telefonní číslo. Nainstalujete appku a přihlásíte se do nového WhatsApp – přihlášení se ověří přes telefon (plus případně zadáte váš dvou-faktorový ověřovací kód co jste si už dříve aktivovali). Tím se WhatsApp odhlásí z předchozího telefonu (pokud ho stále máte aktivní) a začne fungovat na novém.

Má to ale jeden háček. Na novém telefonu se neobjeví žádné zprávy, žádné konverzace, žádné skupiny – pokud nějaká zpráva přijde, tak se tam samozřejmě přidá, ale všechny předchozí konverzace jsou nedostupné.

Přenést konverzace z WhatsApp na nový telefon můžete pomocí zálohy – ta nejjednodušší je přes Google Disk nebo na iPhone přes iCloud. Ještě před přesunem na nový telefon si v původním telefonu ve WhatsApp vyvolejte zálohu (na Androidu do Google Drive v Nastavení -> Chaty -> Záloha chatů, na iPhone na témže místě ale pouze do iCloudu). Můžete si vybrat zda chcete zálohovat i videa, ale tam se můžete setkat s hodně velkým objemem zálohy.  Nezapomeňte, že záloha na Disku Google není chráněna šifrováním.

TIP: 12 tipů na bezpečné používání WhatsApp. Jak nastavit soukromí ve WhatsApp?

Na novém telefonu pak můžete zálohu  využít k obnovení – má to ale jeden háček. Obnovit můžete pouze iPhone na iPhone a Android na Android. Neexistuje žádný podporovaný způsob jak to udělat mezi platformami.  Po přihlášení na novém telefonu (s Androidem) by se WhatsApp mělo zeptat zda chcete z Google disku obnovit zálohu. Pokud stěhujete z iPhone na iPhone, tak využijete zálohu v iCloudu.

Druhá varianta využívá lokální zálohy – ta se na Androidu ukládá většinou na /sdcard/Whatsapp/Databases. Může být ale i jinde a občas je docela dost problém ji najít. Výhoda je trochu v tom, že v telefonu máte zálohy za posledních sedm dní (v Google Disku jen poslední provedenou). Hledejte soubor msgstore-YYY-MM-DD.1.db.crypt12 a poté ho musíte přejmenovat na msgstore.db.crypt12 – následně ho musíte dostat do nového telefonu abyste mohli obnovit. Opět jen upozornění, na iPhone nic takového nefunguje

TIP: Zálohování řeší Jak od WhatsApp získat informace z vašeho účtu? Jak stáhnout všechny chaty?

Existuje ale něco co můžete zkusit i když chcete přenášet mezi Androidem a iPhone – můžete zkusit iPhone to PC, ale varování, nikdy jsem to nezkoušel a nejsem si ani příliš jist, jestli bych to zkoušet chtěl) pro přenos s pomocí počítače. Měl by to umět i Dr. Fone ale opět platí stejné varování – zda to funguje a zda to nedělá kupu jiných věcí nelze zaručit. Třetí co můžete zkusit je BackupTrans

Pokud vám nemožnost migrace mezi platformami připadá absurdní, tak vám to WhatsApp vysvětlí jednou větou „Note: You can’t migrate your messages across different types of phone.

TIP: Telegram umožňuje nově import chatů a skupin z Whatsapp, Line a KakaoTalk