@365tipu

TIP#2225: Zbavit se WhatsApp či Messengeru? Dobrý nápad, přejděte na Telegram (či Signal). Jak na to?

Používat WhatsApp či Messenger je lákavé, má ho “skoro” každý a není problém tam komunikovat s rodinou, přáteli či klienty. Má to ale stále ten samý problém, patří Facebooku (Meta), subjektu, kterému dlouhodobě nelze nic věřit. Naštěstí je na výběr dostatek dalších možností a ta nejpraktičtější je přejít na Telegram. Případně Signal, pokud chcete ještě bezpečnější řešení. 

Telegram není tak rozšířený jako WhatsApp/Messenger (Signal ještě méně), takže budete narážet na to, že tam vaše kontakty nebudou. Hodně z nich ale snadno přesvědčíte, aby si Telegram pořídili. Aplikace je tu od roku 2013 a (stejně jako Signal) dbá na soukromí uživatelů. Celosvětově má okolo 500 milionů uživatelů, bohužel stále málo proti WhatsApp (okolo 2 miliard). 

Telegram byl založen (a patří mu) Pavlem Durovem a jeho bratrem Nikolaiem. Ten první je znám jako zakladatel VK (Vkontakte), ruské sociální sítě – té co původně byla proti cenzuře Kremlu a boj prohrála. Pavel Durov nakonec Rusko opustil a přestěhoval se do Německa. Telegram tedy s Ruskem nemá nic společného a jako společnosti je registrovaný v USA. Tým na něm pracující se mnohokrát přestěhoval a v poslední době pracují v Dubai. 

Telegram umožňuje důležité koncové šifrování, ale měli byste vědět, že není ve výchozí podobě u chatů zapnuté – musíte si ho aktivovat. A není použitelné pro skupinové chaty, takže pokud chcete mít bezpečí tam, tak musíte jít jinam. Nešifrované jsou i zprávy, které vám poslal někdo, koho nemáte v kontaktech (protože jste neaktivovali šifrování).

Pokud tedy budete přecházet z WhatsApp tak pozor na nutnost aktivovat šifrování, WhatsApp ho totiž má aktivní přímo a také důsledně říká, kdy případně aktivní není. 

Telegram má oproti WhatsApp výhodu i v možností vyhnout se využívání telefonního čísla (lze si zvolit přezdívku) a je oblíbený pro možnost mít Skupiny až pro 200 tisíc uživatelů (WhatsApp pouze 256). 

TIP: Čím nahradit WhatsApp? Jaké jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp?

Metadata poskytujete jak Telegramu, tak WhatsApp/Messenger. Tomu se vyhnout nedá. U Telegramu je ale vhodné pamatovat na to, že nešifrované komunikace a skupiny jsou uloženy v použitelné podobě na serverech provozovatele. WhatsApp takováto data neukládá, ale na rozdíl od Telegramu bude využívat vše co může (tedy hlavně metadata) pro vlastní účely.

Signal je v tomto ohledu bezpečnější, ale budete narážet na podstatně menší rozšíření, uvádí se totiž pouze desítky milionů. Veškeré zprávy jsou šifrované (již zmíněné koncové šifrování), registrace vyžaduje pouze telefonní číslo, software je open source. Skupiny umí také (do 1000 účastníků). 

Přejít na Telegram či Singnal je snadné

Najdete si je v Google Play nebo App Store, stáhnete, spustíte a založíte si účet. Můžete si nechat vyhledat uživatele podle kontaktů v telefonu (v minulostí oblíbený zneužívaný nástroj sociálními sítěmi i aplikacemi, ale tady asi můžete více věřit, že nic nepravého dělat nebudou). 

TIP: Bezpečnost na internetu pro novináře: Chatovací aplikace (7)

Aplikace pak funguje stejně jako WhatsApp či jiné – dozvíte se, že přišla zpráva (upozornění si můžete nastavit dle vlastních potřeb), ale třeba i to, že někdo z vašich kontaktů si pořídil účet. Můžete posílat zprávy, přidávat fotky, videa, přílohy. Telegram i Signal umí i hlasová a video volání. Tedy prakticky vše, na co jste byli zvyklí.

Zádrhel dorazí v okamžiku kdy chcete komunikovat s někým, kdo aplikaci nemá. Musíte ho zkusit přesvědčit, aby si ji pořídil. Ne vždy to bude snadné. 

Nepočítejte s tím, že by bylo možné si bez komplikací přenést chaty či snad dokonce skupiny z WhatsApp. Telegram ale například umí importovat exporty z WhatsApp. 

Budete-li potřebovat Telegram či Signal mít na počítači, také tomu nic nebrání. Viz například Jak mít Telegram na počítači?

Nezapomeňte si Telegram a Signal dostatečně zabezpečit. Tedy klasicky aktivovat dvoufázové ověření, použít i tak silné heslo a aktivovat případný zámek hesla, nastavit PIN.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky