@365tipu

TIP#1803: Čím nahradit WhatsApp? Jaké jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp?

WhatsApp změnil podmínky užívání a data o uživatelích bude sdílet s Facebookem (ne že by to neudělal již v minulosti). Jakkoliv se to netýká Evropy (má to už déle zakázané, ale stejně tomu nemůžete věřit) může to být dobrý důvod pro další krok k #facebookfree aktivitě. Opustit WhatsApp a přejít na jinou bezpečnou chatovací aplikaci.

Bezpečnou v tom, že bude používat koncové šifrování, nebude využívat data o uživatelích pro reklamu, nebude sdílet data s Čínou a desítkami velkých firem po celém světa jako Facebook. Vedle koncového šifrování by ještě ideálně měla mít šifrované zálohy a (alespoň trochu) jistotu, že posílané zprávy neukládá na svých serverech (a nemá zadní vrátka k šifrování, jak tomu je ve WhatsApp a místy i jinde). Navíc by šifrované neměly být jenom textové zprávy, ale také přílohy a hlasová i video komunikace.

TIP: Ve Je komunikace ve WhatsApp bezpečná? Čte Facebook moje soukromé zprávy? je dostatečně podrobně vysvětleno jak to s bezpečnosti u WhatsApp je. Dobré čtení je i 12 tipů na bezpečné používání WhatsApp. Jak nastavit soukromí ve WhatsApp? pro případ, že u WhatsApp z nějakého důvodu musíte zůstat

Alternativy pro WhatsApp jsou již popsané v Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy? Většina z nich je ale tak nějak na úrovní WhatsApp. Žádné extra soukromí nenabízejí, ani se nemají v minulosti čím chlubit.

 Z WhatsApp nemůžete odejít na Messenger (ten také patří Facebooku) ani začít používat přímé zprávy na Instagramu (patří Facebooku) či Twitteru (žádné zabezpečení, žádné šifrování) či Snapchat.  Stejně tak problém neřeší Apple Messages, kde sice úroveň bezpečnosti je slušná (až na dešifrovací klíč uložený v iCloud záloze), ale domluvíte se jenom s lidmi co mají iPhone/iPad/MAC.  Zapomeňte i na řadu komunikátorů od Google či na Skype, jsou na úrovni Messengeru.

Bezpečné kvalitní náhrady za WhatsApp

Zcela určitě Signal kde je i velká pravděpodobnost, že ho začne používat dostatek lidí, aby mělo smysl tam přecházet. Má velmi dobrou reputaci, používá šifrování. Nevýhoda je v nutnosti používat s telefonním číslem a/nebo e-mailem a také to, že je provozován v USA.

Dobrá alternativa je Threema, ale narazíte na to, že (zejména v Česku) je málo používaná. Je na tom podobně jako Signal a má i výhodu navíc, umožňuje anonymní využití. Zajímavé na Threema je i to, že aplikaci neprovozují v něčím cloudu (jako Google či AWS) ale mají vše vlastní. Provozována ve Švýcarsku. Pozor na maličkost, threema není dostupný zdarma, ale 79 Kč vás jistě nezruinuje.

Telegram je třetí možnosti s různými nedostatky na kráse. Koncové šifrování například není výchozí, musíte ho aktivovat. A implementace šifrování se ukázala jako nedostačující a prolomitelná (vinou autorů, kteří do ni neznámo proč přidali vlastní invenci). Problematické může být i to, že Telegram zprávy ukládá na serverech nikoliv pouze pro účely doručení. Provozován je navíc v cloudu.

TIP: Jak rozšířené jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp? Telegram nemá konkurenci

Všechny tři výše uvedené navíc (na rozdíl od WhatsApp) nevyžadují přístup ke kontaktům v telefonu ani nevyužívají dat o uživateli pro cílení reklamy. Pokud by to pro vás bylo důležité, jsou i Open Source.

Všechny tři mají desktopové/webové klienty, Signal a Teelegram je možné použít na více zařízeních současně (Threema by měla brzy umět, WhatsApp nic takového neumí, Signal částečně) a mají samozřejmě mobilní aplikace.

Pokud byste potřebovali migrovatg mezi iOS a Android při změně telefonu, tak jedině Threema nebo Telegram. WhatsApp ani Signal to neumí, přijdete o všechen obsah v chatech i skupinách.

TIP: Podobné téma řeší nedávno vydané Bezpečnost na internetu pro novináře: Chatovací aplikace (7). Najdete am další alternativy. Stejně jako v již dříve zmíněném Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?

Další bezpečné varianty

  • Wire řídící se legislativou v EU. Tváří se jako placené, ale mají Wire Personal pro osobní užití zdarma
  • Viber pochází z Japonska a v Česku patří k oblíbenějším než předchozí dva
  • Session může být zajímavé i podporou TOR Onion
  • Element a platforma Matrix (původně Riot.IM je další Open Source, vyhybá se použití telefonního čísla.)
  • Wickr v podobě Wickr Me

Pozor tady na zásadní problém v tom, že prakticky u všech jde o aplikace s minimálním množstvím uživatelů a pokud na ně přejdete, bude velmi obtížné přesvědčit vaše kontakty, aby udělaly totéž.

WhatsApp je nejpoužívanějších chatovací aplikace – v březnu 2020 oznámili, že mají dvě miliardy uživatelů. Nikdo další z výše zmíněných jim není schopen konkurovat. Další nejrozšířenější ze zmíněných je totiž podle všeho Telegram s (pouze) 400 miliony uživatelů.

Co udělat až opustíte WhatsApp?

 Pokud WhatsApp opustíte, tak ještě musíte vyřešit co uděláte s tamním účtem. Rozumné řešení je si ho chvíli ponechat abyste mohli těm co vám napíší oznámit, že používáte jiný komunikátor.

Tohle je totiž jedna podstatná věc, kterou s přechodem na jiné chatovátko budete muset udělat – dát lidem vědět co používáte a doufat, že budou používat to samé co vy. Pokud nebudou, tak je tu vždy samozřejmě univerzální náhrada – e-mail.

Až to přestane být potřebné, tak se podívejte Jak smazat účet na WhatsApp a můžete ho smazat. To zda skutečně zanikne je samozřejmě otázka.  Ještě před smazáním si můžete stáhnout z WhatsApp vaše data. Ale pozor, získat obsah chatů a skupin je velmi komplikované.

A to nejdůležitější na konec. Pokud už odejdete z WhatsApp a zůstanete na Facebook či Instagramu? To jste z WhatsApp nemuseli odcházet. Musíte odejít kompletně jako člověk (Zrušili jste si Facebook (Instagram, WhatsApp) ? Čím ho nahradit?) i jako firma (Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky