TIP#663: Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?

SMS zprávy postupně směřují do zapomnění. Platit neuvěřitelně vysoké částky za posílání pár desítek znaků je pozůstatek z minulého století a pokud se placení lze vyhnout, tak je celkem jasné, že to každý rád udělá. Nástup sociálních sítí navíc zařídil to, že klasické SMS jsou zcela stranou. S kontakty a přáteli dnes chatujeme tam, kde se s nimi setkáváme. Výsledek je ale nepřehledná džungle komunikačních, chatovacích, programů.

WhatsApp (iOS, Android, Windows Phone, omezeně Web) je počtem uživatelů celosvětově na špičce a jediné co tady citelně chybí je, že tahle aplikace je striktně vázaná na mobilní telefon (a telefonní číslo), takže ji nemůžete mít na tabletu a na počítači funguje jenom pokud máte puštěný mobil. Dnes patří Facebooku (stejně jako jeho vlastní Messenger), takže pokud chcete uniknout z otroctví Facebooku, tohle není to správné řešení (mrkněte do Čím nahradit WhatsApp? Jaké jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp?).  Někdy od listopadu 2016 umí už vlastně všechno, tedy včetně video volání. A nějaká ta prakticky miliarda uživatelů celosvětově znamená, že tohle je skoro povinná výbava (a asi druhá příčka v celosvětovém žebříčku). Hodit se bude a  Mohu nějak používat WhatsApp na tabletu či v prohlížeči?

Messenger (iOS, Android, Windows Phone, Web) od Facebooku je stejně mohutně užívaný jako WhatsApp a můžete ho mít i v prohlížeči na počítači, což může být docela užitečná varianta. Dřívější posílání zpráv co bylo součástí aplikace Facebooku se osamostatnilo a začíná být ještě košatější a ještě hůře použitelné, než samotný Facebook. Druhý kousek, která v zásadě patří do povinné výbavy a v žebříčku podle počtu uživatelů celosvětově by asi byl, bohužel, asi na prvním místě.

Facebook Messenger proměněný v samostatnou aplikací. Výhoda Chrome

Snapchat (iOS, Android) je doménou dětí a mládeže a ukázkou toho, že čistě teoreticky aplikace nepotřebují žádné použitelné uživatelské rozhraní. A také bohužel toho, že sliby bezpečnosti a následné selhání ve všem neznamená, že se uživatelé poučí. Pro mládež je ale tenhle „chat“ zajímavý tím, že poslané zprávy i chatové výměny mizí (což je samozřejmě lež). A také tím, že textové chatování zde není to hlavní, nekonečné výměny fotek a videí totiž prostě frčí.

TIP: Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí? Dost podstatná otázka, na kterou byste měli vědět odpověď, než do chatovacích aplikací svěříte něco, co tam nepatří.

Apple Messages (iOS, MAC) se v desátém iOSu snaží co nejvíce vypadat jako konkurenční zprávové platformy, takže si užijete emoji, animací, nálepek, efektů a vůbec všeho. Jediná vada tady je, že je to stále omezené jenom na prostředí od Apple. K iMessages (Messages) patří i FaceTime. A také skutečnost, že jde stále o zcela uzavřenou platformu.

Signal (iOS, Android) je nejčastěji citovanou aplikací pro bezpečnou komunikaci. Šifrování zaručuje to, že vás nikdo nemůže odposlouchávat (ale to je už dnes ve výbavě řady dalších aplikací). Nepatří mezi nerozšířenější, ale pokud hledáte šifrovanou bezpečnou komunikaci, tak tohle asi bude první vhodná volba.

Telegram Messenger (iOS, Android, Windows Phone) je vhodné uvést jako druhou variantu chatovátka pozitivně hodnoceného pro bezpečnost. Hodit se bude Jak mít Telegram na počítači?

Allo, Duo a Hangouts (iOS, Android, PC, MAC, Web) jsou všechny od Google. Hangouts postupně vymírají a Google je už několik let ignoruje. V roce 2016 navíc uvedli Allo a Duo, které neznámo proč umí vždy jenom něco. Mezi všemi těmi chatovátky a komunikovátky od Google navíc neexistuje kompatibilita. Allo se Google snaží prosazovat jako inteligentního pomocníka a Duo je pro změnu pouze pro video volání. Tohle všechno sice už dávno předtím uměly Hangouts, ale kdo ví co tím chce Google říci. Hangouts mimochodem funguji i na webu.

TIP: V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování. Což některé ze zde uvedených samozřejmě umí také

Skype (iOS, Android, Windows, Web, Xbox, Linux) patří Microsoftu a stále patří mezi nejrozšířenější nástroje pro chatování i hlasovou komunikaci. Umí pochopitelně i video, stejně jako skupinové chaty a další vychytávky. Obávám se, že tohle by vám ve výbavě chybět nemělo, byť většina podob Skype je absurdně obrovská záležitost obklopovaná reklamou tak, že občas nepoznáte co je reklama a co chat.

Kik Messenger (iOS, Android, Windows Phone) je velmi pravděpodobně poslední z více rozšířených aplikací pro posílání zpráv (chat). V Česku ho má ne sice velké množství lidí, ale je zde znám a používán.

ICQ (Windows, iOS, Android, Webv, MAC, Linux a další) je nejstarší chatovátko (bylo mu dvacet let), které tak před deseti lety ovládalo svět. V ČR bylo jedničkou v chatovacích nástrojích hodně dlouho, ale dnes už je okrajové. A to i přes to, že mezitím začalo umět to co všechny ostatní nástroje.

TIP: Jak bezpečně a správně na video hovory (nejen) z domova?

Viber (Windows, Windows 10, iOS, Android, Windows Phone) je další chatovátko, se kterým se občas setkáte i v Česku. Ale tady už se dostáváme do nástrojů, které jsou rozšířeny velmi málo a jejichž používání vám neumožní se spojit s moc lidmi. A také vám přinese další peklo v podobě „nikdy nevím kam mi kdo napíše“. Viber nicméně nepodceňujte, je asi tak na pátém místě v počtu uživatelů (celosvětovém).

WeChat (iOS, Android) budete asi potřebovat, pokud se poohlížíte směrem k Číně. Má mimochodem taky prakticky nějakou tu miliardu uživatelů a provozuje a vlastního ho čínský Tencent. Je sice čínský, ale samotná aplikace je samozřejmě dostupná i v angličtině a po celém světě. Mimochodem, WeChat by v žebříčku podle počtu uživatelů celosvětově byl asi tak na třetím místě).

Line (iOS, Android, Windows Phone,MAC, Chrome) je populární v Japonsku, takže pokud tam budete mít přátele či obchodní partnery, asi se téhle aplikaci nevyhnete. Stejně jako ostatní „cizí“ i tato je dostupná v anglické podobě. Samozřejmě, stejně jako většina ostatních, umí chat, video, obrázky, nálepky a vůbec řadu dalších vychytávek. Zajímavé je množství platforem, pro které je Line dostupné. A jakkoliv se vám to možná nebude zdát, Line je celosvětově možná čtvrté nejrozšířenější chatovátko.

TIP: Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další

Blackberry Messenger (iOS, Android, Windows Phone) neboli BBM byl původně jen doménou telefonů od Blackberry, ale ty už dnes jsou prakticky vyhynulý druh. Ale pokud máte někoho mezi přáteli či kolegy s Blackberry, tak si s nimi aspoň můžete chatovat. Končí 31. května 2019.

Chatsecure (iOS, Android) opět staví na tom, že šifruje. Zajímavé může být to, že je Open Source a umí se napojit i na další chatovací nástroje (včetně Facebooku či Google) a zvládá XMPP a umí to i skrz Tor. Můžete ho používat i s vlastním serverem.

Yahoo Messenger (iOS, Android, Web) si Yahoo pořídilo v době, kdy to vypadalo že „všichni potřebují vlastní chatovátka“. V Česku je otázka nakolik máte šanci narazit na uživatele. K 17. červenci 2018 ho Yahoo přestává podporovat, takže sice bude stále fungovat, ale otázkou je jak dlouho.

Věci, které můžete připojit na různorodé chatovací platformy

IM+ (iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone) je užitečné hlavně tím, že si do této aplikace můžete připojit řadu platforem a chatovat na jednom místě. Umí Facebook, Yahoo, GTalk, ICQ, AIM, Jabber, Yandex, Mail.ru a řadu dalších.

Pidgin (Windows, Linux) nemá aplikaci, jenom software pro počítače. A stejně jako u předchozího, si můžete do Pidginu připojit řadu dalších chatovacích platforem.

Trillian () je jak vlastní komunikační platforma, tak klient schopný napojení na další platformy.

TIP: Protože chatovátka jsou tak trochu sociální sítě, tak řadu z nich najdete i ve zdejším Přehledu sociálních sítí, médií a služeb včetně počtu uživatelů celosvětově i v Česku. O počtu českých uživatelů víme bohužel jenom výjimečně, ale z celosvětových čísel si můžete udělat dobrou představu.

Franz (Windows, Mac, Linux) je zdarma dostupné chatovátko co umí připojit skoro všechno – Messenger, WhatsApp, Slack, Telegram, WeChat, Skype, HipChat, Hangouts, ChatWork, GroupMe, Grape, Gitter, Discord a Steam Chat. Reálně funguje tak, že je to wrapper pro webová rozhraní

TIP: Co je to IRC?

Ještě stále nemáte dost?

Tak špatná zpráva je, že můžeme pokračovat ještě hodně dlouho. Ty další už tedy jenom jako krátké zmínky

 • Wickr Messenger (iOS, Android, Windows, MAC, Linux) je další „bezpečný“ chatovací nástroj. Je ale dost pravděpodobné, že jste o něm nikdy neslyšeli
 • Threema (iOS, Android, Windows Mobile) je další variantou chatovátka s šifrováním
 • SilentPhone od Silent Circle je chatovátka (a Silent Circle vyrábějí přímo „bezpečný“ telefon) s šifrováním a všemi těmi dalšími vychytávkami
 • PlayStation Messages (iOS, Android) je, jak název napovídá, určená pro ty kdo mají PlayStation a hrají a hrají a hrají
 • Path Talk (iOS, Android) patří k sociální síti (a aplikaci) Path. A je málo pravděpodobné, že by to k něčemu bylo
 • GroupMe (iOS, Android, Windows, Windows Mobile) vznikla s cílem usnadnit skupinovou komunikaci
 • Tango (iOS, Android) se snažila postavit vše na tom jak dobře umí fotky a videa, ale otevřeně řečeno, jsou už jenom jedni z davu
 • Couple (iOS, Android, Web) je zvláštní tím, že chatovat budete pouze ve dvou. Vy a váš nejbližší protějšek.
 • KakaoTalk (iOS? Android, Windows Phone, Windows, MAC) není až tak malý, bude mít tak přes 100 milionu uživatelů, ale v Česku moc rozšířený není
 • Pal+ (iOS, Android) býval chatovací aplikace (Cubie), ale dnes je to něco, těžko říci co
 • hike Messenger (iOS, Android) můžete považovat za klon Snapchatu
 • Maaii (iOS, Android) je v zásadě jen další ukázkou toho, že kdo mohl se snažil a snaží mít chatovátko
 • Rounds (iOS, Android) si asi v zásadě může vysloužit jenom tentýž komentáře jako předchozí
 • Nimbuzz (iOS, Android, Windows, Blackberry, MAC, Windows Mobile) aspoň, když už nic jiného, je pro hodně platforem
 • Disa (Android) je jedna z těch novějších univerzálních platforem (sami tomu říkají „unified messaging“) .
 • Voxer (iOS, Android, Web) se snaží stavět na hlasové živé komunikaci
 • Wire (iOS, Android, Windows, Mac, Web) vypadá poměrně zajímavě.
 • Whatsie (Windows, Mac, Linux) je zdarma dostupný desktopový klient pro WhatsApp, ale jak asi správně tušíte, stejně budete muset WhatsApp mít běžící v mobilu.

Co už mezi chatovátky nenajdete aneb co zaniklo či bylo koupeno

 • MessageMe v roce 2014 koupilo Yahoo
 • Cubie Messenger se v roce 2015 přejmenoval na Pal+
 • Chaton v roce 2015 skončil, Samsung zjistil, že to skoro nikdo nepoužívá

Tak jak, stačilo? Používáte nějakou jinou, která si zaslouží být v tomto přehledu? Dejte vědět.