TIP#1704: Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další

Víte, že si místo textových zpráv (a chatování) můžete posílat hlasové zprávy (a případně v pokročilejší podobě i video zprávy)? Je to hodně oblíbená varianta mezi mládeží, ale je to také extrémně praktická cesta jak poslat někomu zprávu pokud řídíte – nemusíte totiž nic psát, stačí jen aktivovat poslání hlasové zprávy (což se dá zvládnout i povely hlasem). A pokud vám druhá strana odpoví hlasem také, stačí si bezpečně poslechnout.

Hlavové zprávy (označované i jako voice memos, voice messages) dnes umí většina chatovacích aplikací, takže nebudete zpravidla potřebovat nic extra. U Apple to umí přímo i iMessage, tedy tamní software pro posílání zpráv a na Androidu určitým způsobem také tamní aplikace pro posílání SMS.

Zprávy/Messages na iPhone či Mac OS

Na Zprávy/Messages (iPhone, iPad) zvolte příjemce a ve spodní části (tam kde píšete text zprávy) stačí podržet ikonku napravo. Délka hlasové zprávy není nijak omezena.

Poté co ikonku pustíte, tak si můžete zprávu přehrát (obvyklá ikona pro přehrání), odeslat (ikona chatu s šipkou nahoru) nebo smazat (křížek vlevo).

Zpráva zůstane zachována dvě minuty po poslechnutí příjemcem, poté se smaže – změnit to můžete tím, že kliknete na Keep/Zachovat u zprávy v záznamu komunikace mezi vámi a příjemcem.  Přednastavit smazáni po poslechnutí můžete v Nastavení/Settings -> Zprávy/Messages – na výběr jsou buď dvě minuty nebo Nikdy/Never. Pozor ale, že tohle se týká jak přijatých tak odeslaných a jenom vašeho telefonu (nastavíte-li dvě minuty, tak odeslané i přijaté budou mizet po dvou minutách) – neovlivňuje to zprávy u příjemce, ten si to může/musí nastavit sám.

Pokud u příjemce nemáte možnost nahrát hlasovou zprávu tak nemá iPhone/iPad/Mac (nemá Apple ID).

POZNÁMKA: Poslání hlasové zprávy bude mít větší spotřebu dat, čím delší je, tím více jich bude potřeba. Pamatujte na to pokud máte nízké FUP.

Na Mac/MacBooku otevřete Zprávy/Messages a můžete posílat (a přijímat) hlasové zprávy i tam. Vypadá to stejně jako na iPhone – vpravo vedle políčka pro psaní textu je ikonka pro záznam hlasové zprávy. Nemusíte ji ale držet, stačí na ni kliknout a začne se nahrávat a novým kliknutím nahrávání ukončíte. Nahrané si není možné poslechnout, pouze odeslat nebo smazat.

TIP: Kolik znaků má SMS? Proč má tak málo? A kdo vynalezl SMS?

Zprávy/Messages na Androidu

Zprávy/Messages na Androidu by měly umět posílat hlasové zprávy. Může se to ale lišit podle telefonu/výrobce a verze. Hledejte ikonku mikrofonu vedle pole pro zadávání zprávy – většinou je potřeba ji držet pro nahrávání. Odeslání ale bude pomocí MMS a pokud je nemáte aktivní, tak odeslání nebude možné. Hangouts hlasové zprávy mimochodem neumí.

WhatsApp

WhatsApp umožňuje poslat hlasovou zprávu komukoliv jednotlivě i v rámci skupin. Vpravo vedle políčka pro psaní textu je ikonka mikrofonu – držte ji pro nahrání, jen pozor, jakmile ji pustíte, zpráva se okamžitě odešle (ano, velmi nepříjemné provedení), popotažení vlevo zruší nahrávání a nic neodešlete.  Pokud nechcete neustále držet, tak popotáhněte nahoru (ikonka zámečku), WhatsApp bude pokračovat v nahrávání (zrušit jde pomocí CANCEL). Pokud odešlete něco omylem, tak zprávu můžete smazat jako každou jinou zprávu  ve WhatsApp.

Messenger

Messenger má ikonku pro hlasové zprávy vlevo vedle políčka pro text. Po kliknutí se objeví velké tlačítko Record a čas. Klikněte na něj (není nutné držet) a začne se nahrávat a můžete zrušit/cancel nebo odeslat/send. 

Instagram

V Instagramu je ikonka pro nahrání hlasové zprávy opět mikrofon a je vpravo vedle políčka pro zprávy (musíte samozřejmě být v přímých zprávách/direct messages). Je nutné držet aby se nahrávalo (a je možné popotáhnout nahoru pro zámeček co umožní přestat držet). Jakmile pustíte, okamžitě se odešle (chcete-li vzít zpět, podržet na nahrávce prst a zvolte Unsend). V průběhu nahrávání popotáhněte doprava na ikonku koše pro zrušení. Došlé zprávy je možné čist i na webu Instagramu, ale není možné nahrávat nové.

POZNÁMKA: Hlasové zprávy samozřejmě není dost dobře možná posílat neslyšícím. Myslete na to

Jak je to v dalších aplikacích

Twitter hlasové zprávy například neumí (umí jenom hlasové tweety, ale prozatím ne celosvětově). V dalších aplikacích hlasové zprávy najdete v různém provedení – umí je Slack, Discord, Crisp, Anchor, Outlook, Skype, Viber, Zoom, Google Duo a řada dalších.

Prakticky nikdy hlasové zprávy neumožní poslat předem připravenou nahrávku. Tu ale můžete poslat jako soubor přes kteroukoliv chatovací aplikaci.

TIP:  Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?