@365tipu

TIP#934: Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?

Facebook Messenger je aplikace pro posílání zpráv mezi dvěma lidmi či ve skupině lidí. Pokračování toho co kdysi dávno započalo ICQ a co je dostupné v řadě dalších variant – WhatsApp, iMessage, Viber, Skype, Google Hangouts například. Jsou ale zprávy v Messengeru v bezpečí? Máte v Messengeru soukromí?

Především, Facebook i Messenger jsou internetové aplikace a na Internetu stále platí, že cokoliv na Internet vložíte či odešlete, tak míří do veřejného prostoru. Žádná jistota soukromí a zabezpečení zde neexistuje. Vždy musíte počítat s tím, že vaše zprávy si může přečíst někdo cizí, k vašemu účtu se může dostat někdo cizí, stejně tak jako se může dostat k účtu toho, s kým si zprávy vyměňujete. Cizí lidé se mohou dostat i do systémů, kde jsou vaše zprávy ukládány.

TIP: Pokud hledáte jiné chatovací aplikace, tak se podívejte do Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?.

Messenger sice nabízí šifrovanou komunikaci a velmi pravděpodobně tak alespoň eliminuje možnost, že někdo bude odchytávat/odposlouchávat posílané zprávy cestou, ale neznamená to, že by snad bylo jisté, že se k nim nemůže dostat někdo z Facebooku. A že slibované šifrování je skutečně bezpečné a neobsahuje nějakou tu chybu, kterou dříve nebo později bude možné zneužít. Týká se navíc pouze přenosu zpráv, vaše zprávy jsou uloženy v čitelné podobě v systémech Facebooku.

V dubnu 2018 navíc Facebook potvrdil, že šmíruje co si píšete v Messengeru s dalšími lidmi. Logické a nevyhnutelné.

Na Internetu vedle výše uvedeného pravidla o veřejném prostoru platí totiž i další pravidlo, cokoliv může být hacknuto. A pokud snad ještě nebylo, tak rozhodně jednoho dne bude. V případě Messengeru je to navíc snadno proveditelné tak, že útočník získá přístup k vašemu mobilnímu zařízení nebo toho komu zprávy posíláte. Protože jde o Facebook, tak mu stačí i získat přístup k vašemu účtu na Facebooku a dostane se ke všem konverzacím v Messengeru.

Právě hacknuté účty jsou největším nebezpečím – útočník může odhadnout vaše heslo, využít sociální inženýrství. Může i zneužít chybu v cestě jak nastavit heslo nové, kde Facebook už několikrát měl zásadní bezpečnostní problémy. Může dojít i k tomu, že zapomenete někde počítač či mobilní zařízení v přístupné podobě a s přihlášeným Facebookem. Neméně nebezpečné je to, že můžete telefon ztratit či vám může být ukraden, nebo na něj útočník může dostat vlastní software a tím získat přístup.

TIP: V Jak zrušit účet na Facebooku a ponechat si pouze Messenger? Jde to? zjistíte, že Messenger jde použít i bez účtu na Facebooku

Soukromí na Internetu neexistuje

Vaše zprávy na Facebooku a Messengeru tedy nikdy nejsou skutečně soukromé a nejsou v bezpečí. Platí to ale i pro jakékoliv další chatovací aplikace, stejně jako pro e-mail a cloudová úložiště. Lepší bezpečí by bylo možné získat, pokud by šifrování poskytovalo jistotu, že uložené zprávy či soubory jsou zašifrovány (a tím nedostupné), ale pořád zde bude riziko toho, že někdo získá přístup k vašemu účtu nebo k vašemu mobilnímu zařízení či počítači.  Bohužel ale nejenom k vašemu, stačí získat přístup i k těm se kterými si pište. Tito lidé jsou navíc také možným zdrojem záměrného (i nechtěného) předávání konverzací dalším lidem.

TIP: Co je to end-to-end encryption (koncové šifrování). Jak je to bezpečné?

Vhodné dodat je ještě to, že bezpečnější nejsou ani „samo zničující“ zprávy, třeba takové jako v minulosti zavedl Snapchat. Právě u něj se pak velmi brzy ukázalo, že se nic neničí. Zprávy (včetně fotografií) se ukládaly u Snapchatu, dokonce byly dostupné i na telefonu příjemce. Tehdejší zásadní bezpečnostní selhání Snapchatu bohužel nic na důvěřivosti lidí k „samozničení“ nezměnilo.

PS: Pokud vám vrtá hlavou, zda Messenger (a další chatovátka) podléhají ochraně listovního tajemství (jako je to třeba u e-mailu), tak tomu tak sice v zásadě je, ale Facebook (a další jemu podobní) jsou kdesi mimo tuto zemi a dodržování (nejenom) zde platných zákonů po nich těžko budete moci vymáhat.

TIP: Bezpečnosti a soukromí se věnujeme v ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže  a ‣ Průvodce soukromím na Facebooku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky