TIP#1048: Jak zrušit účet na Facebooku a ponechat si pouze Messenger? Jde to?

Když už na to padají dotazy, tak jeden tip týkající se aktuálního tématu, rušení profilů na Facebooku. Měli byste vědět, že profil na Facebooku sice můžete zrušit (viz  Jak smazat účet z Facebooku?), ale moc to nepomůže. Facebook udržuje „stínové“ profily i lidem, kteří si tam profil nikdy nezaložili, natož těm co tam profil měli a smazali si ho. Nemluvě o tom, že mu patří Instagram a WhatsApp, takže pokud pomýšlíte na smazání Facebooku a používání Instagramu, tak vlastně zůstanete tam kde jste.

Osobně bych doporučoval profil na Facebooku nerušit, ale prostě ho pomalu (nebo hned, záleží na vás) přestat používat. Můžete ho případně vyprázdnit (smazat fotky, příspěvky, přestat být fanouškem Stránek), ale je to také dost marná práce, která je navíc komplikovaná – Facebook  žádné hromadné mazání neumožňuje a při něčem takovém se uklikáte k smrti. Navíc je dost jasné, že sice vy vše smažete, ale Facebook si to stejně může schovat. Byl při tom opakovaně nachytán v minulosti, není vcelku důvod se domnívat, že je tomu dnes jinak. Tady se vám třeba bude hodit ještě Jak z Facebooku smazat naimportované kontakty? a  Jak na Facebooku smazat zprávy?

Doporučení ve věci smazání účtu na Facebooku tedy je, nemazat ho. Nechte ho nepoužívaný, ať máte alespoň základní kontrolu nad tím, co na Facebooku o vás je. Můžete ho případně deaktivovat, viz Jak deaktivovat účet na Facebooku?

POZOR! Pokud používáte účet na Facebooku pro přihlašování do nějakých aplikací či webů, tak si před smazáním či deaktivací zajistěte, že pro tyto služby máte jméno/e-mail a heslo pro přihlášení, jinak o vše přijdete i tam.  Tady viz Sociální přihlašování? K čemu je to dobré. A na co si dát pozor. Tentokrát i pro tvůrce webů. Nezapomeňte si zkontrolovat jestli na váš účet není vázáno něco dalšího – Stránky, Skupiny, IFTTT, atd. Jak „sociální přihlašování“ převést na klasické najdete v Jak aplikace založené přes Facebook převést na klasické přihlášení e-mailem? Včetně Spotify

TIP: Pokud hledáte alternativu pro Messenger, tak viz Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy? a Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování?

Jak si ponechat pouze Messenger?

Podstatná a často pokládaná otázka je, jak zrušit účet na Facebooku a ponechat si Messenger. K čemuž samozřejmě musím dodat, že budete-li používat Messenger, tak jste z Facebooku neodešli a Facebook vás stále bude šmírovat (vše co si píšete a posíláte, na které weby chodíte, jaké aplikace v mobilu používáte, atd). Stále bude udržovat váš reklamní profil, stále na vás bude chtít cílit v Messengeru inzerci.

POZOR! Na konci roku 2019 Facebook možnost samostatného účtu v Messenger kompletně zrušil. Níže napsané (začalo platit v roce 2015) tedy jíž není možné

Každopádně, Messenger je možné používat bez účtu na Facebooku, takže vám nic nebrání to takto dělat. Pamatujte ale na to, že Facebook získá přístup ke všemu co píšete, s kým si píšete a doposud dělal i to, že si stahoval a uschovával i vaše SMS a řadu dalších informací (pokud se mu podařilo k nim získat přístup). Tady viz Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?

Pokud jste nikdy účet na Facebooku neměli, můžete si Messenger účet založit použitím telefonního čísla. Což je, mimochodem, poměrně dost podstatný zádrhel, protože se tím Facebooku velmi přesně identifikujete – tady na nějakou anonymitu zapomeňte. Navíc se budete Facebooku postupně odkrývat s každým dalším kontaktem, se kterým si v Messengeru budete psát. V tom nejhorším případě dáte Messengeru přístup ke kontaktům, které si Facebook okamžitě stáhne a zpracuje.

TIP: Užitečné informace najdete v Zrušili jste si Facebook (Instagram, WhatsApp) ? Čím ho nahradit?

Pokud jste účet na Facebooku smazali či deaktivovali, tak váš Messenger bude pořád fungovat s původním „účtem“, tedy e-mailem (nebo telefonem) a heslem. Vaši přátelé z Facebooku stále budou vašimi kontakty na Messengeru (ano, chápete to správně, že vlastně k žádnému skutečnému zrušení vašeho účtu na Facebooku nedojde).

Používání Messengeru bez účtu na Facebooku bude vyžadovat přidání dalších kontaktů pomocí jejich telefonního čísla.

Budete-li potřebovat chatovat na webu, tak viz www.messenger.com

TIP: ‣ Průvodce soukromím na Facebooku může případně pomoci s bezpečnějším používáním Facebooku. Pro firmy a podnikání : Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání

PS: Pokud zrušíte/deaktivujete FB a ponecháte si pouze Messenger, dejte případně vědět na co narazíte. Mělo by to být „bezzádrhelové“, ale znáte to …

PPS: Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat? Dost dobré vědět. A pokud byste chtěli váš stávající účet vyčistit, tak špatná zpráva, prakticky nemožné. Viz Jak vymazat Facebook a začít znovu s prázdným účtem?