TIP#068: Jak smazat účet z Facebooku?

Taková tak klasická otázka. „Danieli, nevíte jak mohu smazat účet z Facebooku? Nemohu to nikde najít„. Nevěřili byste, ale tohle se už roky opakuje a opakuje. Protože prostě smazání účtu je pro Facebook něco co hodně nechce, takže to patřičně komplikuje.

Než prozradím jak na to, tak ale řeknu něco jiného. Pokud máte na Facebooku účet, tak není úplně dobré ho mazat. Prospěšnější je nechat si ho. Nemusíte ho nijak používat, nemusíte tam prozrazovat detaily své existenci. Mít účet vám ale umožní mít alespoň trochu pod kontrolou co tam o vás dávají další lidé. A také vědět, co za kulišárny chystá Facebook.

Smazání účtu na Facebooku

Smazání účtu na Facebooku je sice teoreticky nevratný proces, ale Facebooku moc nevěřte, že skutečně všechno co jste tam měli opravdu smaže.

Jak smazat účet z Facebooku?

Každopádně ke smazání účtu se nedostanete přes Nastavení/Settings ani nijak viditelně. Existuje nápověda jménem Jak mohu svůj účet trvale odstranit? kde najdete odkaz na odstranění účtu. A také se mimo jiné dočtete, že „může trvat až 90 dní, než se odstraní všechny věci, které jste zveřejnili“.

Odstranit účet Facebooku

Samotné Odstranit účet vyžaduje nejenom zadání hesla, ale také extrémně komplikované captcha.

facebook-odstrranit-ucet-14-dni

Pokud se vám to povede, máte 14 dní na zrušení smazání účtu – pokud se během 14 dní přihlásíte na Facebook, bude smazání účtu zrušeno. Dávejte si tedy velmi pozor na to, abyste se někde nepřihlásili na webu nebo z mobilní aplikace. Informaci o naplánovaném odstranění účtu dostanete i e-mailem.

POZOR: Někdy v září 2018, když se objevil onen největší bezpečnostní problém Facebooku, oněch 14 dní bylo prodlouženo na jeden měsíc. 

TIP: Možná potřebujete vědět i Jak smazat Stránku (firemní profil) na Facebooku? A třeba i to,  Jak na Facebooku smazat zprávy?. Kde bohužel moc potěšující radu nenabídneme. Facebook prostě je toho názoru, že zprávy mazat jednoduše nesmí být možné. 

Za normálních okolností by to mělo fungovat tak jak je vidět na následujícím obrázku – tedy zobrazení varování o tom, že účet bude smazán. Facebook má ale rád překvapení, takže přihlášení jinudy či jinak může znamenat, že se proces mazání zruší.

facebook-odstranit-ucet-zrusit-odstraneni

Vedle smazání účtu ho můžete ještě deaktivovat, o tom více v Jak deaktivovat účet na Facebooku?. Před smazáním účtu si nezapomeňte  stáhnout soubor s vašimi fotkami a informacemi a ještě si přečtěte Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat?

TIP: V Jak zrušit účet na Facebooku a ponechat si pouze Messenger? Jde to? zjistíte, že Messenger jde použít i bez účtu na Facebooku. Pokud byste chtěli váš stávající účet vyčistit, tak špatná zpráva, prakticky nemožné. Viz Jak vymazat Facebook a začít znovu s prázdným účtem?

PS: Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání je hodně poučné čtení pokud používáte Facebook při podnikání

PPS: Nezapomeňte, ještě před smazáním účtu, napravit všechny aplikace a weby, kde se přihlašujete přes Facebook. Viz Jak aplikace založené přes Facebook převést na klasické přihlášení e-mailem? Včetně Spotify