@365tipu

TIP#1016: Kolik dat spotřebovává volání přes Internet pomoci WhatsApp a dalších aplikací?

Možná jste v pokušení „telefonovat“ přes Internet s pomocí některé z mobilních aplikací, která umí vedle textového chatu také ten hlasový. Takové ty co jsou (některé) uvedeny v Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování?

Nejpoužívanější už není Skype, nahradilo ho WhatsApp, dokud to Google nezabil, tak měly šanci i Hangouts. Patří sem samozřejmě i Facebook Messenger a na iOSu exkluzivní věci od Apple – ty ale jsou omezeny jen a pouze na vlastníky iPhone/iPad a moc radosti si s nimi tedy neužijete.

Podstatnější ale je, kolik vám hlasová komunikace přes výše uvedené pomůcky spotřebuje dat? Zajímat vás to bude hlavně v okamžiku, kdy máte nějaký ten mobilní tarif se směšným FUP.

Novější rozsáhlejší informace k dispozici moc nejsou, ale v roce 2015 se tohle vydali testovat ve Which voice calling app uses the most data per minute? We tested the top 10 a zjistili pár věcí, které se vám asi líbit nebudou.

main-qimg-4c4ea7206c8bb6b25558fbe1f0b5d4f5.png
Pozor, není to v „kb“ ale v KB

Třeba to, že největší spotřebu mělo Skype a hned po něm následoval WhatsApp, nejšetrnější byl Facebook Messenger. Šetrnější až tak, že spotřebová skoro třetinu toho, co největší žrout. Budete-li tedy, například, hodinu volat přes WhatsApp, přijdete o nějakých 44 MB dat (pozor, ve výše uvedeném článku i jejich obrázku chybně uvádějí „b“ v grafu).

V roce 2017 testovali na AndroidPit samotný WhatsApp a vyšlo jim něco podobného, v průměru 960 KB za minutu. Dodávají k tomu jednu dost podstatnou zmínku, že s touto spotřebou absolutně nepřipadá v úvahu, že by WhatsApp mohlo nahradit klasické telefonování. Samozřejmě, s jednou výjimkou, budete-li na WiFi

Co video telefonování?

Chybí-li ve výše uvedených testech FaceTime (Apple, iOS) nezoufejte, nějaké srovnání tu přeci je. Informace uvedená zde nabízí srovnání pro videotelefonování:

  • Skype/WhatsApp – mezi 4 až 4.2 MB za minutu
  • FaceTime – 2.2 MB za minutu

TIP: Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc? a Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet? se určitě budou hodit

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky