@365tipu

TIP#1590: Jak používat WhatsApp pro (skupinové) hovory a video hovory

WhatsApp je nejrozšířenější chatovací platforma a vedle textového psaní si umožnuje i telefonování a video telefonování. Stačí mít WhatsApp na mobilu a můžete volat i video volat (na počítači pouze volat, video neumí). Můžete volat jedné osobě nebo vytvořit konferenci pro maximálně čtyři účastníky.

Volání jedné osobě je jednoduché – otevřete si existující nebo nový chat a klikněte na ikonku telefonu (pokud chcete jen telefonovat) nebo na ikonku kamery (pokud chcete video hovor) – obě najdete vpravo nahoře. Začít volat můžete i ze záložky Hovory/Calls – v tam dostupné seznamu (po kliknutí na ikonku sluchátka s +) stačí kliknout na ikonku sluchátka nebo kamery u konkrétní osoby.

20200412_064617000_iOS.png

Video hovor můžete přepnout na hlasový hovor – stačí vypnout video (ikonka kamery) – druhý účastník také musí vypnout video aby došlo k přechodu na běžný hovor. Je dobré to udělat pokud nemáte dostatečně kvalitní připojení k Internetu nebo chcete šetřit mobilní data. Návrat zpět k video hovoru je možný opět kliknutím na ikonku kamery.

Můžete využívat i přepínání mezi přední a zadní kamerou – hodí se to pokud chcete druhé straně něco ukázat a ne pouze ukazovat sebe.

TIP: 12 tipů na bezpečné používání WhatsApp. Jak nastavit soukromí ve WhatsApp?

Skupinové video volání pro až čtyři účastníky (v dubnu 2020 zvýšeno na osm) můžete začít přes skupinu – v té najdete ikonku telefonu se znakem „+“ – poté vybere nebo vyhledáte kontakty, se kterými chcete mít skupinový video hovor a kliknete na ikonku kamery.

20200412_064554000_iOS.png

Můžete ale také přejít na záložku Hovory/Calls (druhá ikonka dole) a kliknutím na ikonku sluchátka s plus (vpravo nahoře) si můžete zobrazit seznam lidí kde je dostupná i volba Nový skupinový hovor/New Group Call – pak už opět jenom zvolte nebo vyhledejte kontakty a pomocí ikonky kamery hovor zahájíte.

TIP: Jak do WhatsApp přidat kontakt? je jedna z věcí, kterou často lidé zdlouhavě řeší

Pokud už voláte s jedním konkrétním člověkem je možné přidat  další účastníky – přes ikonku Přidat účastníky (ikonka člověka se znakem +).

Co byste měli vědět

Měli byste vědět, že ze skupinového hovoru nemůžete účastníky odebrat – je nutné abyste vy nebo oni zavěsili.

WhatsApp neumí účastníky hovoru ztlumit.

TIP: Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál řeší i videokonferenční software a aplikace, ale také řadu další aspektů remote/home workingu.

Hovory nemají žádné „veřejné“ adresy (jako mají skupiny) pro pozvání do hovoru.

Ve skupinovém hovoru se můžete setkat s účastníky, které jste zablokovali nebo si oni zablokovali vás – pokud je tam přidá někdo jiný. Vy takovéto lidi do skupinového hovoru přidávat nemůžete.

WhatsApp neumí sdílení obrazovky/aplikace. Umí jenom posílat soubory, ale to už asi víte.

POZOR: Umístění a podoby ikonek se mohou lišit mezi iPhone a Androidem.

TIP: Mohu nějak používat WhatsApp na tabletu či v prohlížeči?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky