@365tipu

TIP#1329: Jak nahlásit falešné jméno či účet na Facebooku? A proč to dělat či nedělat?

Facebook (na rozdíl například od Twitteru) vyžaduje aby jeho uživatelé používali svá skutečná jména. Řeč je o tom ostatně v Mohu na Facebooku použít nepravé (falešné) jméno? a pokud to nebudete dodržovat, tak je dost dobře možné, že jednoho dne vám Facebook zablokuje účet a bude chtít poslat fotku dokladu totožnosti. To že to udělá, je zpravidla založené na tom, že vás někdo nahlásil. A čas od času je možná vhodné některé „fake“ účty tohoto druhu nahlásit.

Nahlásit zcela určitě, pokud jde o někoho kdo se vydává za někoho skutečného. Něco takového je nejenom proti pravidlům, ale zpravidla to může být nebezpečné – často to jsou záměrně vytvořené kopie, které se pak pokoušejí podvádět přátelé oné skutečné osoby. Tady viz i Jak Facebook (a další podobné služby) přijdou na to, že nepoužívám vlastní jméno?

Pokud jde o případ, že někdo prostě nechce používat skutečné jméno a na Facebooku má nějaké vymyšlené? Neexistuje žádný reálný důvod, proč něco takového nahlašovat, pokud (opět) nejde o účet používaný k nějaké škodlivé činnosti, útokům, poškozování.

TIP: Ověřují sociální sítě identitu uživatelských profilů? Jak je možné, že na Linkedin je tolik fake profilů?

Nahlásit účet pro falešné jméno můžete tak, že přejdete na onen účet a vyvoláte si menu („…“ vpravo dole v obrázku v záhlaví).

2019-04-04 07_09_18-(26) Michaela Bičíková.png

Tam najdete Give Feedback on this profile/Poslat názor nebo teto profil nahlásit a hned na prvním výběru je jak Fake Name/Falešné jméno, tak Fake Account/Falešný účet, plus  Pretending to Be Someone/Vydává se za někoho. Pak už stačí jenom postupovat až po odeslání Facebooku ke kontrole.

Dvě důležité věci byste měli vědět. Dotyčný/dotyčná se nedozví kdo (a co) nahlásil. Ale také nepočítejte s tím, že by nějaké to jedno nahlášení něco způsobilo. Buď jich musí být hodně, nebo musí ten účet být podezřelý i něčím jiným – jaké mechanismy Facebook používá pro kontrolu jasné není. Pokud budete z legrace či záměrně opakovaně nahlašovat účty, může se to obrátit proti vám. V podobě zablokování vašeho účtu.

Stejným způsobem je možné nahlašovat Stránky i Skupiny. Tam ale s nějakým řešením počítejte ještě méně.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže‣ Průvodce soukromím na Facebooku jsou dvě velmi užitečná místa shrnující tipy týkající se soukromí a bezpečnosti na Internet

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky