@365tipu

TIP#1082: Mohu na Facebooku použít nepravé (falešné) jméno?

Osobní účet na Facebooku má v Pravidlech užívání dáno, že smí být použit pouze pro žijící osobu a že použité jméno musí odpovídat tomu, jaké tato osoba používá v občanském životě. Znamená to tedy i to, že nemůžete mít účty domácích mazlíčků, fiktivních literárních postav (vše řešitelné přes Stránky) a dokonce ani účty, které sdílí dva lidé (běžná věc, kdy dva slepě zamilovaní mají jeden účet).

Facebook je jednou ze sociálních sítí, kde využití reálného/skutečného jména je vyžadovánu. Až tak dalece, že když Facebook pojme podezření na porušení tohoto pravidla, bude po vás chtít dokázat, že se jmenujete jak uvádíte na Facebooku – většinou to končí u zaslání dokladu totožnosti (občas dokonce i dvou dokladů totožnosti).

2018-05-17 07_32_49-(97) Obecná nastavení účtu.png

Pokud tomuto požadavku nevyhovíte, účet bude zablokován a nikdo se s vámi dál bavit nebude. Pokud se zjistí, že máte na Facebooku jiné jméno, tak ho budete muset změnit na „to správné“ (co máte napsané v občance).

TIP: Jak Facebook (a další podobné služby) přijdou na to, že nepoužívám vlastní jméno?

Bezpečnost registrace a účtu

Uživatelé Facebooku uvádějí svá skutečná jména a informace, a má-li to tak zůstat, potřebujeme vaši pomoc. Dále uvádíme několik vašich povinností vůči nám týkajících se registrace a zajištění bezpečnosti vašeho účtu:

  1. Neposkytnete na Facebooku falešné osobní informace ani bez povolení nevytvoříte účet pro nikoho jiného.
  2. Nebudete vytvářet více než jeden osobní účet.
  3. Pokud váš účet deaktivujeme, nevytvoříte bez našeho svolení jiný.
  4. Svoji osobní timeline nepoužijete ke komerčnímu obohacení. K těmto účelům budete používat Facebook Stránku.
  5. Nebudete Facebook používat, pokud je vám méně než 13 let.
  6. Nebudete Facebook používat, pokud jste odsouzeným sexuálním delikventem.
  7. Své kontaktní informace budete udržovat přesné a aktuální.
  8. Nesdělíte nikomu své heslo (nebo v případě vývojářů svůj tajný klíč), neumožníte nikomu přístup ke svému účtu ani nepodniknete žádné jiné kroky, které by mohly bezpečnost vašeho účtu ohrozit.
  9. Nepřenesete svůj účet (včetně jakékoli stránky nebo aplikace, kterou spravujete) na jiného uživatele bez našeho předchozího písemného svolení.
  10. Pokud vyberete pro svůj účet nebo stránku uživatelské jméno nebo jiný identifikátor, vyhrazujeme si právo jej odebrat nebo opakovat vznesení nároku, pokud jej budeme považovat za nevhodný (například v případě stížnosti vlastníka ochranné známky na uživatelské jméno, které nemá přímý vztah ke skutečnému jménu uživatele).

Facebook nepovoluje ani použití uměleckých pseudonymů ani dalších forem jmen, které jsou používány a známy: Trvá prostě na tom, že je nutné použít platné jméno a cokoliv jiného si můžete dávat do extra kolonek k tomu určeným.

2018-05-17 07_33_53-(97) Magdaléna Dobromila.png

2018-05-17 07_34_24-(97) Magdaléna Dobromila.pngNa Facebooku pochopitelně miliony lidí nepoužívají svá skutečná jména – většina prostě proto, že používají přezdívky, nebo do skutečného jména přidají nějaké další přídavky (ani to není dovoleno, vaše jméno na Facebooku musí přesně odpovídat jménu v občance). Někteří ho nepoužívají proto, aby je nikdo nemohl podle jména najít – tady Facebook neobměkčíte ani tím, že jste cíl zneužívání nebo snad pronásledování represivním režimem.

S celou touhle zapeklitostí okolo real name policy (jak se tomu také říká) je to samozřejmě tak, že na Facebooku můžete dlouhé roky existovat pod falešným jménem. Sám Facebook na to nemá jak přijít. Dozví se to jedině tak, že vás někdo nahlásí (viz Jak nahlásit falešné jméno či účet na Facebooku? A proč to dělat či nedělat?)

Pokud si chcete na Facebook změnit jméno, třeba i proto že jste ho změnili sňatkem, tak můžete paradoxně narazit na to, že i v tomto případě po vás bude Facebook chtít doklad. Změna jména na Facebooku má navíc i pár dalších možných zádrhelů, viz Jak na Facebooku změnit jméno? Kde si přidat rodné příjmení?

TIP: A nezapomeňte, máme tu Průvodce soukromím na Facebooku  a pro firmy užitečnou příručku jak používat Facebook pro marketing. Pro soukromí pak Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

PS: Chcete sociální síť netrvající na skutečném jménu? Zkuste Twitter.

PPS: Tohle asi znáte: Jak se přihlásit na Facebook? Kde najdu přihlášení (login) na Facebook? Kde si založit účet?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky