@365tipu

TIP#348: Facebook vám kdykoliv může zablokovat či smazat účet. Co to bude znamenat a co s tím?

V Stránka na Facebooku nikdy nesmí mít jen jednoho správce se dozvíte o jednom zásadním pravidlu pro používání Facebooku, zejména pokud jde o firemní marketing. Není totiž nic horšího, než okamžik kdy máte slušně fungující firemní profil (Stránku) a Facebook se prostě rozhodne, že vás sejme. Nebude se totiž na nic ptát. Stačí když nahrajete „nevhodnou fotografii“ a postupně se přes zákaz psaní na Facebook (den, tři, týden, měsíc) snadno dopracujete ke kompletně smazanému účtu.

Kdy vám Facebook zablokuje účet či znemožní přispívat?

Když na Facebook dáte nevhodný obsah, to je nejčastější případ. Nevhodnost obsahu především posuzují ti, kteří ho nahlásili, žádný normální člověk se na to ale po nahlášení nedívá, robot Facebooku prostě preventivně zasáhne. Malé zásahy (jeden den zákaz psaní) nikdo řešit nebude, velké zásahy bude řešit „někdo“ od Facebooku. Musíte si ale uvědomit, že je to pravděpodobně Ind, neumí ani slovo česky a vůbec neví a nikdy nebude vědět, která bije.

2015-12-14 08_28_36-Start.png

TIP: Před lety z Facebooku unikla pravidla cenzorství, co se „smí“ a co se „nesmí“. Je to sice staré už tři roky a novější seznam nějak ne a ne uniknout, ale je to poměrně poučné. Hlavně z toho pochopíte, že kdykoliv se Facebooku zachce, tak vás sejme. A hlavně, nic vám zdůvodňovat nemusí.

Od Facebooku dostanete pohlavek v podobě „porušili jste pravidla komunity“ a trest. Sice můžete kliknout na odkaz, že s tím nesouhlasíte, ale nestane se nic. Je to jenom další součást trestu. Co jste porušili se nedozvíte, je to nežádoucí, protože lidé by pak věděli, co je a není dovoleno. Navíc se to mění podle toho, jak se zrovna vyspal ten co to v pokročilé fázi posuzuje. A na samém počátku je to prostě jen váš boj s roboty.

2015-12-08 14_36_09-Facebook.png

Když váš obsah označují lidé. V zásadě varianta předchozího, jen napsaná trochu jasněji. Vedle zákazu psaní na celý Facebook můžete chytit třeba i zákaz psaní jenom do Skupin.

Když vám někdo hackne účet, když se náhle přihlásíte z dovolené. Zejména to druhé je něco, na co byste si měli velmi dávat pozor, protože to vypadá tak, že odjedete na dovolenou, poprvé se tam přihlásíte na Facebook a ten vás rovnou preventivně sejme (tady hodně pomůže mít aktivované dvoufaktorové ověření). Protože si myslí, že je to hacker. Protože se náhle přihlašujete odjinud než běžně. Patří sem i to, že se na jednom počítači (v jednom prohlížeči) přihlašujete a odhlašujete mezi různými účty.

TIP: Jediná jistota na Facebooku je, že kdykoliv můžete o všechno přijít. Zkuste podle této jistoty nastavit vše co děláte. Facebook není a nesmí být místem, kde je váš obsah jako jediný. S lidmi na něm byste měli mít možnost kontaktu jinde, zejména s těmi, kteří opravdu za kontakt stojí. Atd.

Když někdo nahlásí vaše jméno jako falešné.  Následovat, vedle zablokování účtu, bude ověřování. Má několik verzí, ověřit e-mail, ověřit přes SMS a nakonec poslání dvou dokladů totožnosti. Takových co si kdokoliv snadno vyrobí ve Photoshopu. Tady viz Jak Facebook (a další podobné služby) přijdou na to, že nepoužívám vlastní jméno?

Když na Facebook moc píšete. Připadá-li vám to absurdní, tak není. Mám známého, který kdykoliv přišel na Facebook a napsal jeden příspěvek, tak dostal na tři dny ban za „nadměrné užívání“. Pokud se bavíte tím, že Copy-Paste vkládáte pořád to samé dokola na různá místa na Facebooku, tak si buďte jisti, že vás robot sejme poměrně brzy.

Snaha hacknout Facebook či dělat věci, které se dělat nesmí. Pokud budete chtít dolovat z Facebooku informace, automatizovat nějaké činnosti pomocí skriptů, přetěžovat ho, tak vás samozřejmě také sejme.

Když zapomenete heslo a hodně krát ho zadáte špatně. V takovémto případně nemusí být jednoduché ho dostat zpět, pokud se vám nepodaří „reset“ hesla.

2015-12-14 08_31_34-Start.png

Co všechno vám vlastně Facebook může udělat?

Zakázat přispívat na Facebook – což bude znamenat nemožnost psát příspěvky i komentáře. Většinou kdekoliv (váš profil, cizí profily, Stránky i Skupiny), varianta je zákaz týkající se pouze Skupin. Smazat příspěvek či příspěvky je většinou součást pohlavkování s následným zákazem. Na zákazu psát je zábavné, že jediné co vám zůstane je Facebook Messenger.

Smazat skupinu či Stránku kde případných „důvod“ může být daleko více a je to ještě marnější boj (stačí vzpomenout na Žít Brno už na Facebooku nenajdete, podle magistrátu šlo o zneužití loga). A hlavně, viz Zrušili mi skupinu na Facebooku, co s tím?

A samozřejmě, smazat účet.

Co dělat aby vás Facebook odblokoval?

Můžete jenom trpělivě čekat a doufat, že už jste těch zablokování neměli moc (Facebook si libuje v něčem jako „třikrát a dost“, byť ten počet bude trochu vyšší). Snažit se „odvolávat“ je marné, psát na press@facebook.com také, tiskové oddělení Facebooku už více jak pět let nekomunikuje ani s novináři, natož s někým komu Facebook uděluje výchovné lekce.

TIP: Dobré vědět – Má Facebook nějakého správce? Jak kontaktovat Facebook?

Pamatujte, Facebooku jste ukradení, jste prostě obtížný hmyz, jeden z 1.4 miliardy lidí. Navíc pocházíte z obskurní České republiky, mluvíte jazykem, kterému nikdo nerozumí a už vůbec nikdo netuší, jaké tady máme reálie. Facebook žádnou uživatelskou podporu neposkytuje a nikdy nebude, žádné místní zastoupení nemá. Stejně jako uživatele ignoruje i firmy, které mu dávají nemalé peníze.

Nekašle z vysoka ale jenom na vás, ignoruje i policejní vyšetřování, trestné činy, dětské porno, zlodějnu, podvody. Vše co má je postavené na to, že „lidé“ něco nahlásí a „robot“ to prostě sejme.

Co zablokování účtu ještě přináší za nepříjemnosti?

Pokud používáte Facebook pro přihlašování k nějakých aplikacím či službám, tak zablokovaný účet vám znemožní přihlášení používat po celou dobu blokování. Zrušení účtu vás připraví o účty, které používáte tímto způsobem. Tady je nesmírně důležité si vždy po prvotním založení účtu na nějaké službě přes přihlášení Facebookem dotáhnout vše k založení účtu s e-mailem a heslem. Tak abyste se mohli přihlásit bez Facebooku.

Pokud používáte Facebook pro marketing a máte aktivní nějaké ty HootSuite, Zoomsphere, IFTTT, Buffer (atd) tak přestanou fungovat. Naplánované příspěvky prostě neodejdou, protože blokace účtu blokuje i API pro vkládání. Tady znovu připomenu Stránka na Facebooku nikdy nesmí mít jen jednoho správce.

Všechno se to navíc zcela rozbije už v okamžiku, kdy vám dá Facebook preventivně pohlavek, protože jakákoliv aktivita na Facebooku čeká, až si přečtete varování a potvrdíte, že jste ho četli.

Co dělat poté co se vám vrátí účet zpět?

Pokud vám Facebook zablokoval používání Facebooku (nejčastější „ban“ vkládání příspěvků na určitý počet dnů) tak vás po odblokování čeká kontrola všech aplikací, které máte napojené (IFTTT, Buffer, atd). Velmi často je nutné tyto aplikace znova autorizovat. Odpojí se vám i iOS9 a mobilní aplikace Facebooku.

V iOSu bude stačit zadat nové heslo, v Androidu bude nutné se odhlásit a přihlásit, Windows 10 vás prostě odhlásí, totéž se stane ve službách, kde používáte přihlášení přes Facebook – což mimochodem například znamená, že vám přestane fungovat Spotify, dokud neodklikáte na Facebooku oznámení o tom, že jste „ban“ dostali. A pak se budete i do Spotify muset opět přihlásit.

Máte-li propojený například Instagram, tak musíte spojené zrušit (odpojit) a znovu spojit. Pouhý reautorizace neprojde. Stejné to bude u některých dalších aplikací, takže si dobře pamatujte, že „vystoupit a nastoupit“ (nebo „vypnout a zapnout“) bývá nejjistější řešení.

Pokud používáte IFTTT  (viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet) tak si dejte pozor na to, že budete muset reautorizovat všechny Facebookové kanály a správně nastavit i případné připojené Stránky. I tady je většinou jediné plně funkční řešení odpojit a znovu připojit.

Detailněji rozebráno tohle najdete v Co vás čeká poté, co vám Facebook zablokoval účet? Peklo nových autorizací

Co dělat pokud vám Facebook zrušil účet?

Můžete si zkusit založit účet znovu, ale nepůjde to na původní e-mail. S trochou štěstí rychle získáte nový prázdný účet, bez přátel, bez obsahu. Pokud jste spravovali nějaké Stránky, tak už je nespravujete. Pokud jste byli chytří a měli záložní Správce Stránek, tak se můžete snadno dostat zpět. Pokud ne, přišli jste o všechno. Pokud jste se spoléhali na Facebook jako na úložiště fotek, jsou pryč. Pryč jsou i všechny vaše příspěvky, Skupiny, události.

TIP: Nezapomeňte si věci z Facebooku stahovat (viz Stáhněte si data z Facebooku. Skoro všechna), ale pozor, ke stažení vám toho dá velmi málo. A původní fotky vám už vůbec nevrátí.

Co dělat aby vás Facebook opět nezablokoval?

Nedělat věci, které Facebook přivede k dalšímu blokování a pohlavkování. Protože tohle všechno je ale zcela náhodný proces založený na nahlašování dalšími lidmi a občasným posouzením člověkem, který vůbec neví o co jde, tak špatná zpráva je – prostě smůla, je jedno co budete dělat, pokud ale prostě budete na Facebook cokoliv psát, být na něm aktivní, ne pouze pasivně přijímat, tak je riziko výchovné lekce velmi vysoké.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky