@365tipu

TIP#343: Stránka na Facebooku nikdy nesmí mít jen jednoho správce. Hodně důležité pravidlo.

Jeden z velmi podstatných tipů pro každého, kdo používá Facebook pro firemní nebo osobní marketing v podobě Stránek, tedy tamních „firemních“ profilů. Upozorňuji na tuhle maličkost už několik let na všech školeních a je hodně zásadní – nikdy si nenechávejte Stránku jenom s jedním správcem. Vždy si přidejte někoho dalšího.

Proč? Hlavně proto, že se s vašim účtem může něco stát.

Od zákazu používání Facebooku (uděluje je rád a často, od 24 hodinového zákazu až po vícedenní), zablokování a smazání vašeho účtu až po situaci, kdy třeba budete nemocní, nebo prostě nebudete moci používat počítač (dovolená, atd).

2015-12-08 14_38_46-(1) Daniel Dočekal.png
Na 24 hodin jsme vám znemožnili psát na Facebook. Můžete nám dát vědět, pokud si myslíte, že je to chyba. Dřív než za několik týdnů se vám stejně neozveme. Ve skutečnosti se vám neozveme nikdy.

Pokud přijdete o účet na Facebooku (možnost ho používat), zůstane vaše Stránka existovat, ale nebude možné na ni nic psát, spravovat ji, přidat další správce. Facebook žádnou technickou podporu nemá, s nikým se nelze bavit, nikoho stejně nezajímáte. Jediné řešení je, mějte v záloze další správce.

Pokud dostanete od Facebooku „ban“, tedy zákaz používat Facebook, může trvat i několik dní, než opět budete moci vaši Stránku spravovat. Je velmi dobré mít záložní účet, s jehož pomocí na Stránku budete moci vložit potřebné.

Ban můžete dostat za „nevhodný příspěvek“, za to že někdo nahlásí vaše jméno jako falešné, za to že robot Facebooku si bude myslet, že toho vkládáte příliš, pokud se přihlásíte z „podezřelého místa“, pokud se někdo bude pokoušet prolomit vaše heslo a pro řadu dalších ještě obskurnějších důvodů.

Ban můžete dostat i třeba jenom na vkládání do Skupin, stačí málo a můžete ho mít opakovaně i několik týdnů či měsíců.

Jak potřebu záložního účtu pro správce Stránky řešit?

Ideálně třeba tak, že nebudete ve firmě jediný, kdo má práva. Do Stránky tak přidáte dalšího člověka, kolegyni, kolegu. Ve větších firmách je to ostatně běžné.

Pokud jste „one-man-show“ tak je řešení také jednoduché. Založte si ještě jeden účet na Facebooku, použijte k tomu jakékoliv smyšlené jméno, nastavte velmi dobré heslo aby nehrozilo, že se do něj někdo bude dostane. Ten účet nechte prázdný, žádné aktivity nemusí mít (a neměl by mít). Jen si ho přidejte do správců vašich stránek.

DOPORUČENÍ: Protože Facebook jsou prevíti a sledují každého i po odhlášení, tak případné přehlášení z jednoho účtu na druhý může být vyhodnoceno jako bezpečnostní riziko. Budete-li potřebovat používat váš „jiný“ účet, tak je velmi vhodné to dělat v jiném profilu v prohlížeči, jiném prohlížeči nebo alespoň v onom „anonymním režimu“. Viz Jak na Facebooku bezpečně používat více osobních profilů?

Pamatujte, pokud vám Facebook zablokoval používání Facebooku (nejčastější jednodenní „ban“ vkládání příspěvků) tak vás po odblokování čeká kontrola všech aplikací, které máte napojené (IFTTT, Buffer, atd). Velmi často je nutné tyto aplikace znova autorizovat. Odpojí se vám i iOS9 a mobilní aplikace Facebooku na jiných platformách.

V iOSu bude stačit zadat nové heslo, v Androidu bude nutné se odhlásit a přihlásit, Windows 10 vás prostě odhlásí, totéž se stane ve službách, kde používáte přihlášení přes Facebook – což mimochodem například znamená, že vám přestane fungovat Spotify, dokud neodklikáte na Facebooku oznámení o tom, že jste „ban“ dostali. A pak se budete i do Spotify muset opět přihlásit.

Na tohle téma ještě viz Facebook vám kdykoliv může zablokovat či smazat účet. Co to bude znamenat a co s tím? a Co vás čeká poté, co vám Facebook zablokoval účet? Peklo nových autorizací

TIP: Pokud nechcete řešit vše výše uvedeno, či riskovat vše výše uvedené, je nejlepší řešení kompletně oddělit váš osobní účet od toho, který používáte pro firemní účely. Špatné na tom je, že tímhle způsobem porušíte pravidla Facebooku (zakazuje mít víc účtu). Ale kdo ví, třeba je to lepší takhle, než jinak. Výklad Pravidel je jenom na Facebooku, vy mu do toho nemáte co mluvit.

PS: Pokud používáte Business Manager, tak je správa Stránky (a vlastnictví Stránky) řešené přes tento nástroj – i tam ale platí, že potřebujete mít pojistku pro vstup do BM pokud vám Facebook zruší účet. Hodit se bude Jak vytvořit profil ve Facebook Business Manager? Jak vytvořit další profil?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky