TIP#522: Jak získat export fanoušků Stránky na Facebooku?

Přichází další tip s rychlou odpovědí v podobě nijak. Ano. Pokud máte na Facebooku Stránku, tak jediné k čemu se můžete dostat, je přehled posledních 500 fanoušků. Nedostanete se ale k žádným informacím o nich, nemůžete si nic stáhnout, nemůžete získat jejich e-maily ani žádné další informace.

Před několika lety byl přehled fanoušků Stránky  skoro neomezený, bez problémů se dalo ho projít, s trochou práce a pár skripty i získat a následně přes ID u Facebooku postupně dostat více a více informací o fanoušcích. E-maily ale nebylo možné získat nikdy, tedy s výjimkou těch lidí, kteří je mají veřejně dostupné v rámci svých profilů a dostat se k nim byl opět nutné oklikou. To kde onen přehled najdete řeší Jak získám přehled fanoušků mé Stránky na Facebooku? A kam se to ztratilo?, případně to ukazuje následující obrázek

2016-06-05 08_57_51-365tipů Settings.png

Pak začal Facebook postupně tuhle funkčnost omezovat, až se to ustálilo na pouze posledních 500 fanoušcích (před lety to bylo mimochodem 10 000). Součástí omezení bylo ale například i to, že z API zmizela možnost dotazu na „je uživatel X fanouškem Stránky Y„. Jinými slovy, postupně se ztrácelo vše, co umožňovalo nějakou vyšší míru automatizace a zjišťování. Celkem logicky, nakonec Facebook je walled garden. A hlavně, za všechno chce platit.

Jediná možnost jak můžete oslovit své fanoušky hromadně a všechny je reklama na Facebooku. Můžete cílit placenou reklamou na Stránky, kterých jste správci (a také na Skupiny), ale pochopitelně už nikoliv na Stránky, kde správci nejste. Při dostatečně vysoké částce máte velkou šanci dosáhnout vysokého zásahu, ale 100% to nejspíš nikdy nebude – mezi fanoušky budete mít časem hodně těch, kteří na Facebook třeba už vůbec nechodí, případně chodí jen výjimečně.

POZOR: Dejte si pozor, na Internetu se vyskytuje řada skriptů a programů, které vám slibují, že vám ze Stránky vyexportují fanoušky. Výsledek bude ale ten, že přijdete o svůj účet na Facebooku a všechny své Stránky. Protože tohle je věc hodně chtěná a zároveň nemožná, tak je cílem těch co chtějí škodit.  Jak se to například dělalo se můžete podívat v fb-fan-export.js, byť dnes už tento skript nefunguje (ale nebyl z těch co vám uškodí). 

Jedna možnost jak získat přehled fanoušků by bylo pravidelné velmi časté vyzobávání z onoho přehledu posledních 500, na což také lze najít nějaké skripty, ale opět je zde zásadní riziko v tom, že vás tento skript jednoho dne připraví o Stránky i účet. Navíc spolehlivost této metody není zrovna nejlepší a nepomůže vám k ničemu jinému, než k přehledu jmen, žádné konkrétní použitelné údaje o nich získat nemůže.

Druhá možnost, za kterou se maskuje většina podvodných „řešení“, využívá toho, že fanoušci na Stránce komentují, lajkují (reagují) a sdílejí (někteří veřejně). S pomocí průchodu dostatečného množství příspěvků na Stránce je pak možné postupně získat částečný přehled fanoušků. Ale opět, bez jejich údajů.

Pokud si stále myslíte, že si prostě vymýšlím a že export jde, tak zkuste All you need to know if you want to export your Facebook Fans. Dobré vlákno je i na Quoře v How do I export the ‚like‘ list of a Facebook company/brand/fanpage?, byť umřelo už před pár lety, když Facebook  možnost exportovat fanoušky Stránky efektivně znemožnil.