@365tipu

TIP#397: Co je to „walled garden“ a proč je to špatně?

O „walled garden“, tedy zahradě obklopené zdí, je zde na @365tipu řeč v tip věnujícím se tomu jak stáhnout obsah Stránky z Facebooku, ale o tomto principu měla být řeč už podstatně dříve a na více místech. Je totiž jedním ze zásadních průvodních jevů Internetu a služeb na něm.

Walled garden je anglické označeni pro uzavřenou platformu, uzavřený ekosystém, v zásadě jakýkoliv software či službu, kam vás provozovatel naláká, ochotně poskytuje služby, přijímá a spravuje vaše data. Ale jakmile chcete ze služby odejít, tak zjistíte, že je to skoro nemožné, nebo nesmírně komplikované. Co navíc, obtížné bývá i něco co možná budete potřebovat, propojovat tuto uzavřenou službu s jinými službami.

Obezděná zahrada, walled garden, je symbolické vyjádření prostoru, do kterého se můžete dostat, ale jakmile se chcete dostat ven, brání vám v tom zeď. Zeď, která navíc bráni komunikaci s lidmi mimo zahradu. Cokoliv smí do zahrady zvenčí vstupovat či ze zahrady vystupovat ven je ovládáno provozovatelem. A buď to není možné vůbec, nebo jenom omezeně, nebo za náročných (často finančních) podmínek.

Typická walled garden je Facebook.

Ochotně cokoliv pozře, ale pokud to chcete dostat ven, tak to vždy je komplikované. Nahrajete-li tam fotografie, už je nikdy nedostanete v původní podobě zpět. Chcete-li získat seznam kontaktů (přátel), nejde to. Pokud byste chtěli vzít svá data a přenést je jinam, tak stáhnout „něco“ jde, ale vždy je to jenom část. Často poškozená část.

Walled garden je vše okolo Apple iOS, tedy operačního systému pro iPhone a iPady. Apple striktně povoluje co VY smíte používat a co nesmíte. Co se smí objevit v App Store, jaký obsah je povolený, jaký je nevhodný.

Před pár lety se o kompletně Walled garden pokusil Twitter a začal likvidovat tehdy velmi dobře fungující ekosystém, vývojáře, alternativní klienty, drasticky omezil přístup k API. O pár let později je Twitter na pokraji propasti a hrozí mu pád. Velký podíl na něčem takovém má právě jeho silná snaha stát se uzavřeným systémem.

Opakem obezděných zahrad jsou otevřené systémy, často doprovázené i existencí Open Source (kde se nemůžete stát rukojmími jedné společnosti). Internet jako celek je příkladem jedné z nejotevřenějších platforem. A také příkladem něčeho, co se řada subjektů snaží dostat pod kontrolu, nebo alespoň částečně ovládat (viz například Facebook a jeho dřívejší Internet.org, nyní Free Basics).

Dnes se ale běžně dostáváme do Walled garden v podobě záplavy mobilních aplikací. Většina z nich je zcela uzavřená, rozhodně si neláme hlavu s tím, že byste mohli chtít získat vlastní data a informace. A také velmi dobře demonstrují i jednu z dalších zásadních nevýhody uzavřených ekosystémů – pokud provozovatel zkrachuje, přijdete o všechno.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky