@365tipu

TIP#393: Jak je možné stáhnout obsah Stránky na Facebooku?

Někdy v lednu 2016 se v Nastavení (Settings) u Stránky na Facebooku na záložce Obecné (General) objevila možnost Stáhnout stránku (Download Page). Do té doby bylo prakticky nemožné snadno získat všechno co jste v rámci Stránky na Facebooku zveřejnili. Ale nejásejte, bohužel k tomu není důvod.

2016-01-27 10_38_40-Start.png

Stažení stránky slibuje, že získáte příspěvky, fotky a videa, přehled lidí majících na Stránce roli (správci atd), aktuální nastavení stránky a (meta)informace o stránce (tedy to co je vloženo v záložce Informace). Pamatujte, že nezískáte seznam fanoušků, ten už několik let získat nejde. Stažení samotné funguje klasicky tak, že o něj „zažádáte“ a Facebook vám připraví soubor ke stažení. Samotný soubor budete moci stáhnout po zadání hesla

2016-01-27 10_41_21-Doručená pošta (2) - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Aktuální kopie stránky @365tipů má zhruba 20 MB dat – stažením získáte cosi co je možné otevřít hlavně a pouze v prohlížeči (přes index.htm v archivu). Nečekejte něco, co by bylo použitelná – prozatím to má například rozbitou češtinu (chybí určení kódování) a velké zklamání bude při zkoumání toho, jak vám to stáhlo příspěvky. V zásadě je to vůbec nestáhlo, jen to říká kdy se co nasdílelo, ale chybí například jaký odkaz byl nasdílen i další konkrétní informace. Stažené fotky vypadají dobře, než zjistíte, že je to opět jenom zmenšená kopie a nikoliv to co jste tam původně nahráli.

2016-01-27 10_43_51-Start.png

Pokud to chcete říci slušně, tak stažení Stránky v aktuální podobě vlastně nestáhne skoro nic. Obsah Stránky stažený není (chybí celé znění a obsah příspěvků, chybí komentáře), obrázky jsou poskytnuty jen zmenšené poškozené kopie. Není možné stáhnout obsah komunikace s fanoušky – a to jak příspěvky fanoušků „na Stránce“, tak zprávy posílané mezi fanoušky a vámi. A nevypadá to, že by součástí dat byly případné Poznámky/Notes.

Není-li to ještě stále jasné, tak stažení obsahu Stránky vám neposkytne nic co by bylo nějak rozumně použitelné. A rozhodně to není něco čím byste si Stránku mohli „zálohovat“ aby v případě zrušení/zániku šla někde a nějak obnovit.

Připomenu, že pokud si chcete stáhnout Přehledy/Insights, tak to je možné už dlouho a lze získat dokonce více dat, než se ukazuje online. Připomenu i to, že osobní profil si také lze stáhnout, ale také jenom něco z něj a s poškozenými fotografiemi.

x-2016-01-27 10_52_16-Start.png

Nově je také možné stáhnout jednotlivé Album (včetně fotek z Timeline, protože ty mají samostatné album „Fotky na Timeline“). Stačí si otevřít požadované Album a vpravo nahoře pod ozubeným kolečkem je možnost stažení – stejně jako u celé stránky vám to připraví ke stažení archiv (ZIP). Tady je zajímavá jedna věc, takto stažené album je větší, než to které si stáhnete jako součást archivu celé stránky.

Ale pozor, ani tady nedostane zpět originály fotografií (obrázků), které jste na Stránku nahráli. A také zcela jiná jména souborů – v tomto případě jde o sekvenční číslování od jedničky, ve velkém archivu se fotky jmenuji „photo_“ a nějaké několikamístné číslo.

TIP: V Jak stáhnout váš účet na Instagramu. A co ve stažených datech najdete? se dozvíte jak stáhnout obsah vašeho účtu na Instagramu, V Jak stáhnout všechna vaše data od Apple? Jak smazat/deaktivovat účet u Apple? jak toho docílit u Apple

Jaké jsou jiné možnosti pro stažení Stránky

Můžete zkusit BirdSong Analytics a jejich Download Facebook Fan Page Data. Dá se to použít i na Stránku, kde nejste správci (stahuje samozřejmě pouze to co je veřejně přístupné a neumí získat přehled fanoušků). Tahle služba umí stahovat i jiné sociální profily, tedy teoreticky umí. Nepodařilo se mi ji přimět aktuálně k čemukoliv použitelnému.

Kdysi dávno měly Stránky RSS (viz Jde číst Stránku z Facebooku přes RSS? Jak zjistím RSS adresu Stránky z Facebooku?), ale tahle funkčnost zanikla někdy v červnu 2015.

Další možností je využít Graph API. Pro @365tipů by například příspěvky měly být dostupné přes http://graph.facebook.com/365tipu/posts (takhle na přímo to bez tokenu samozřejmě nejde, ale Graph API Explorer vám třeba pomůže). Tam mimochodem zjistíte, že to co při prvním pokusu uvidíte, je dost podobné onomu nepoužitelnému exportu Stránky. Ale přes jednotlivé položky se dá dostat na konkrétní příspěvky a je tam daleko více možností.

Pokud jste doufali, že se najde něco snadného a použitelného, tak je mi líto. O ničem nevím, víte-li vy, tak prosím dejte vědět. Jinak je to celé logické a jinak to ani být nemůže. Facebook je klasická „walled garden“ a v jeho zájmu rozhodně není, abyste vlastní obsah mohli získat a dát někam jinam.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky