@365tipu

TIP#163: Jde číst Stránku z Facebooku přes RSS? Jak zjistím RSS adresu Stránky z Facebooku?

Je pátek, dáme si lehčí téma, zejména po včerejším dlouhém návodu k Instagramu a také proto, že se tohle objevilo v souvislosti s Facebook jako zdroj informací? Masivně ovlivňuje, jaké zprávy čtete a bude se vám hodit, pokud opravdu potřebujete sledovat nějaké (zejména firemní) Stránky na Facebooku. Samozřejmě jen do momentu, než Facebook RSS zdroj Stránek zruší.

POZOR: někdy po 23. červnu 2015 Facebook zjevně vypnul možnost přebírat obsah Stránek přes RSS. To co je tedy popsáno níže už neplatí. Jak už to tak chodí, žádné oznámení a vysvětlení k tomu Facebook nevydal. Může ale také jít o dočasný výpadek, uvidíme později.

Co je RSS snad víte (pokud ne, tak si přečtěte K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst), takže tohle nemusíme řešit. C je Stránka na Facebooku snad taky. A to že když Stránku začnete sledovat, tak dostáváte pouze zlomek toho co zveřejňuje, to je případně vysvětleno ještě v Se 100 fanoušky máte na Facebooku dosah v desítkách procent. Postupně ale dojdete ke 2 %..

Může se stát že chcete či potřebujete dostávat od nějaké Stránky vše co se na ní objeví. Zajistit to přímo na Facebooku moc dobře nejde (jde si teoreticky nastavit, ať vám chodí upozornění, ale to se moc nehodí pokud takhle chcete mít jistotu u více Stránek), navíc je možná dobré mít příspěvky dostupné někde v zpracovatelné podobě. Třeba pro offline čtení.

Je to s podivem, ale každá Stránka na Facebooku má (prozatím) RSS zdroj. Jen je trochu problém zjistit, jaká adresa (URL) je s tím spojená. Takže si to ukážeme na příkladu.

1) vezmete si adresu (URL) Stránky na Facebooku – tedy například tu zdejší : https://www.facebook.com/365tipu

2) otevřete si findmyfacebookid.com a vložíte tam adresu Stránky, což vám vrátí ID (číslo) té Stránky. Zde jde o 435887549892591

Pokud se vám nelíbí využití téhle služby (nic nebezpečného nedělá), tak ještě můžete zkusit Graph API – zde například jako http://graph.facebook.com/365tipu (na konci vidíte název Stránky z adresy kterou má na Facebooku). A v tom co dostanete zpět je „id“ hned na začátku.

3) zkopírujete si ho a přidáte na konec „https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=rss20&id=„. Což v tomto případě povede k https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=rss20&id=435887549892591

A je to, máte k dispozici RSS pro jakoukoliv Stránku na Facebooku. Pokud jste správci Stránky, tak ID zjišťované v druhém kroku najdete v Nastavení Stránky, to jen malá poznámka na okraj.

POZOR: Není vůbec jisté jak dlouho bude Facebook RSS pro Stránky nechávat aktivní. O konci se ale mluví už doslova několik let a zatím k tomu stále nedošlo. Dříve bylo možné získat json feed pro stránku (fungovala stejná adresa, jen stačilo použít format=json), ale tahle metoda už byla zrušena.

Až RSS u Stránek zruší, tak bude jediná možnost využít Graph API – to nabízí obsah Stránky v podobě http://graph.facebook.com/365tipu/feed (to /feed na konci říká, že chcete obsah Stránky), ale nebude to fungovat, dokud si neopatříte „access token“, tedy klíč k práci s API. Jak to funguje můžete zkusit prozkoumat třeba přes Graph API Explorer.

Graph API Explorer ukazuje /feed od Stránky

Dobrá poznámka od Alexe Trejtnara – RSS není možné použít, pokud jste nastavili věkové omezení pro Stránku, respektive jakékoliv omezení, které ji udělá veřejně nepřístupnou (Facebook potřebuje přihlášeného uživatele pro stránky s omezením viditelnosti).

Nezapomeňte, pokud chcete vědět spoustu dalších věcí o Facebooku, tak tu máme velkou příručku Jak používat Facebook pro marketing. A také Průvodce soukromím na Facebooku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky