TIP#748: Co udělat se špatně vloženým odkazem na Facebooku? Jak ho napravit?

V Co dělat když Facebook odmítá vložit odkaz na web je už pár let řeč o věci co se dříve jmenovala Facebook Debugger (dnes Sharing Debugger) umožňující zjišťovat, proč se vám něco špatně sdílí, ale také přimět Facebook k novému načtení dat z konkrétní adresy.

Pokud se vám dříve podařilo na Facebook nasdílet článek (adresu) z webu se špatným titulkem, perexem/podtitulkem či obrázkem, tak jediná možnost byla to napravit na webu, jít do Sharing Debuggeru, tam znova načíst (a tím aktualizovat) a pak smazat původní příspěvek (ze Stránky, osobního profilu, skupiny, atd) a sdílet znova. Mírně se to dalo obejít i tím, že jste prostě změnili sdílenou adresu – přidali nějaký nesmyslný parametr. Čímž se pro Facebook stala adresou jinou, načetl ji a zapamatoval si ji.

Někdy v průběhu času se na osobních profilech objevilo Refresh share attachment/Obnovit sdílenou přílohu. Tohle vedlo k tomu, že Facebook znovu natáhl data z webu a poté aktualizoval to, co jste sdílení (tedy pokud měl co). Mělo to jeden nedostatek, pro firemní profily (tedy Stránky) to nebylo dostupné.

Někdy na počátku roku 2017 se to ale objevilo i pro příspěvky (sdílené odkazy) na Stránkách – vtip je ale v tom, že se k téhle volbě neznámo proč nedostanete z pohledu na timeline (Stránce), ale musíte si otevřít přímo příspěvek (to asi víte, pomocí časového údaje kdy vyšel. viz obrázek níže a Právě teď). Pak vpravo nahoře v menu najdete právě ono Obnovit sdílenou přlohu.

2017-03-17 09_34_38-Start.png

Ale pozor, pokud vám to natáhlo špatně obrázek, tak tohle vám může opět špatně natáhnout obrázek. Neumožní to ani nahrát manuálně jiné obrázky, tak jak to můžete udělat, když odkaz vkládáte. Pro změnu obrázku budete prostě muset udělat to, co jste dělali předtím – tedy smazat příspěvek a vkládat znova.

TIP: 17. července 2017 Facebook (prý v rámci boje proti fake news) zruší možnost opravovat nadpis, popis i obrázek při vkládání odkazů. Správné použití META značek pro Open Graph tak bude jediná možnost, jak správně sdílet.  Viz Facebook zrušil možnost úpravy sdílených odkazů. Pro vydavatele nabízí (asi dočasné) řešení

Původní Sharing Debugger tak můžete nyní často vynechat. Nepostradatelný samozřejmě je i nadále, když potřebujete zjistit, proč se z vašeho webu věcí nedají sdílet. Poví vám co musíte změnit. Protože pokud se odkazy z vašeho webu sdílejí špatně (chybějící či špatné obrázky, špatný podtitulek(perex či titulek), tak to musíte řešit s těmi, co vám naprogramovali web.

Což vám řekne i Co je to Open Graph a proč je potřeba aby designeři webů věděli o co jde