@365tipu

TIP#1211: K čemu je Facebook Debugger (Sharing Debugger) a kde ho najdu?

O Sharing Debuggeru (dříve prostě Facebook Debugger, ještě předtím URL Debuger či URL Linter) už je řeč v Co udělat se špatně vloženým odkazem na Facebooku? Jak ho napravit? a Co dělat když Facebook odmítá vložit odkaz na web. Je to ladicí pomůcka (proto debugger) pro tvůrce webu – umožní podívat se, zda nějaká konkrétní stránka na webu vyhovuje strojovému zpracování Facebookem. Hlavně z pohledu toho, jak se tato stránka bude sdílet na Facebook. Pomůže ale i v znovu načtení určité adresy Facebookem (Facebook si sdílené URL pamatuje i více než 24 hodin) v okamžiku aktualizace či nápravy chyby.

2018-11-03 08_16_10-Debugger - Facebook for Developers.png

Najdete ho na https://developers.facebook.com/tools/debug/ a můžete si odzkoušet co to dělá, když tam prostě vložíte adresu vašeho webu. Nebo třeba adresu nějakého tipu z @365tipu. Po odeslání vám řekne co zjistil – tedy zda něco chybí, něco je špatně a také jak onu stránku Facebook vidí.

2018-11-03 08_19_23-Sharing Debugger - Facebook for Developers.png
Dost často vám bude tvrdit, že tam některé značky nejsou. Nic si z toho nedělejte

První část s varováními (Warnings that should be fixed) se musíte naučit pochopit. Například varování před chybějící og:image nemá žádný význam, pokud v samotné stránce máte k dispozici dostatečně velký obrázek. Problém není ani chybějící fb:app_id/fb:page_id a některé chybějící věci mají náhrady (třeba og:description nahradí bezpečně klasické META description).

2018-11-03 08_20_21-Sharing Debugger - Facebook for Developers.png

V části „When and how e last scrapped the URL“ je vidět to co si Facebook pamatuje (pokud je to nová adresa, tak je tam aktuální stav). A pomoci Scrape Again můžete vyžádat nové natažení.

2018-11-03 08_22_05-Sharing Debugger - Facebook for Developers.png

O kousek dál uvidíte co všechno z oné adresy Facebook získal.  Budou tam uvedený všechny údaje z META značek (og: jsou údaje v rámci Open Graphu) i cokoliv dalšího, co Facebook objevil a může využít.

TIP: Twitter má stejnou pomůcku, více v Jak zjistit, proč mi Twitter špatně sdílí odkazy a jak aktualizovat co si z mých odkazů pamatuje?

Měli byste vědět, že to co vám Facebook Debugger ukazuje vychází z toho, že Facebook používá Open Graph (viz Co je to Open Graph a proč je potřeba aby designeři webů věděli o co jde) a všechny ty META (a jiné) značky jsou nějakým způsobem definovány. Pokud je ve stránce máte, tak neslouží jenom Facebooku – použijí je i další sociální sítě.  Právě v tomto tipu najdete popise všech potřebných značek.

Úplně na konci reportu jsou další užitečné odkazy- můžete se podívat jak vaši stránku vidí Open Graph Object Debugger, otevřít Graph Api Explorer, zjistit jak robot Facebooku vaši stránku stáhl i se na stránku podívat pomocí API

TIP: Pokud chcete vidět stránku co nemá správně obrázky pro sdílení na Facebook, tak zkuste www.anobudelip.cz/cs nebo www.seznam.cz

Debugger se hodí k zjišťování proč vám Facebook k vkládaným odkazům nenatahuje obrázky (správné obrázky).  Řešit to jde buď změnou webu nebo v postupu popsaném v Jak na Facebook Stránce umožnit změnit obrázek připojený k odkazu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky