TIP#103: Co dělat když Facebook odmítá vložit odkaz na web

Stará známá užitečná věc ve výbavě Facebooku jmenující se URL Debugger (dříve URL Linter) je zmíněný už v Užitečné odkazy pro správce i nesprávce Stránek na Facebooku, ale patří k jedné ze zásadní pomůcek správců Stránek na Facebooku i webdesignerů. A proto si zaslouží samostatný tip.

URL Debugger (Open Graph Object Debugger) – developers.facebook.com/tools/debug – má dvě zásadní funkce. Tou první je, že umožňuje ověřit zda máte v HTML kódu webové stránky správě všechny META značky (a jak je Facebook vidí). Tou druhou je, že umožňuje přinutit Facebook k aktualizaci toho, co si Facebook o webové stránce pamatuje. Což se bude  hodit zejména tam, kde jste třeba opravili chybu v titulku a chcete, aby sdílení probíhalo s opraveným titulkem.

Kontrola META značek

URL Debugger použijete v okamžiku, kdy řešíte META značky, které Facebook potřebuje, aby správně sdílel webové adresy – jsou to ty všechny og:type, og:title, og:image či og:description, které dnes bohužel na webu prostě potřebujete, aby Facebook správně zacházel se stránkami z webu při sdílení.

TIP:O Open Graphu, což jsou právě ty divné og:něco značky najdete všechno v Co je to Open Graph a proč je potřeba aby designeři webů věděli o co jde najdete další potřebné informace.

Právě URL Debugger vám řekne, co všechno ve vaší webové stránce našel a jakým způsobem to použije. Zkontroluje i velikost obrázků, což bývá jeden dost častý problém. A můžete si tak snadno ověřit,  proč se třeba zrovna ta vaše adresa (článek, apod) sdílí divně.

Aktualizace zapamatovaných informací

Při první sdílení na Facebook jsou ze sdílené adresy načteny informace, které si Facebook zapamatuje –  nenačte je znovu dříve, než za 24 hodin. Pokud ale třeba vydáte článek, nasdílíte ho na Facebooku, klasicky zjistíte chybu v titulku? V tomto případě se všechny další sdílení, včetně sdílení od cizích lidí, budou i přes opravu titulku na vašem webu sdílet se špatným titulkem.

Stačí použít URL Debugger a pomocí druhého knoflíku si vynutit, aby Facebook znovu načetl informace z vaší stránky. Tak jednoduché to je. Je dobré vědět, že druhá volba se ale objeví až poté co nejprve načtete URL. Tj. vložit URL, kliknout na Debug. A pak teprve budete mít možnost zvolit „Fetch new scrape information

facebook-url-debugger

TIP: V Jak zjistit, proč mi Twitter špatně sdílí odkazy a jak aktualizovat co si z mých odkazů pamatuje? zjistíte, že totéž je možné na Twitteru

Mimochodem, jak můžete vidět na screenshotu, Facebook si článek s užitečnými odkazy načetl v době jeho vydání, 4. dubna. A od té doby k aktualizaci nedošlo. Což je dané také tím, že Facebook respektuje případné stavové kódy, které ho mohou informovat o změně (či nezměně).

Měli byste ještě vědět, že pokud vyměníte či zaktualizujete obrázek, tak to Facebook nepozná a bude si stále pamatovat ten původní. Také je dobré vědět, že první sdílení adresy může proběhnout bez natažení obrázku, chvíli totiž trvá, než k tomu dojde (asynchronní načítání). Právě tady může URL Debugger pomoci, stačí ho použít ještě předtím, než se vydáte obsah poprvé sdílet.

TIP: Co udělat se špatně vloženým odkazem na Facebooku? Jak ho napravit? Aneb ne vždy musíte mazat, opravit přes Debugger a pak znovu vkládat.

K čemu se ještě hodí URL Debugger

Open Graph Object Debugger ve skutečnosti slouží i pro ladění všeho, co se nachází v Open Graph databázích Facebooku. Nakonec i pro tu vaši URI vám poskytne (viz konec výpisu) její adresu v Open Graph databázi. Znamená to, že můžete zadat například ID objektů v Open Graph databázi. Více se dá například dozvědět v A Guide to Sharing for Webmasters.

Pro zkoumání tajů Open Graph dat a Facebook API je ale mimochodem lepší použit něco lepšího. Třeba Apigee API Console – app.apigee.com/console

TIP: 17. července 2017 Facebook (prý v rámci boje proti fake news) zruší možnost opravovat nadpis, popis i obrázek při vkládání odkazů. Správné použití META značek pro Open Graph tak bude jediná možnost, jak správně sdílet.  Viz Facebook zrušil možnost úpravy sdílených odkazů. Pro vydavatele nabízí (asi dočasné) řešení