@365tipu

TIP#605: Poznámky (Notes) na Facebooku. K čemu je to dobré a co s tím?

Poznámky (Notes) jsou jedna z nejstarších funkčností Stránek (firemních profilů) i osobních profilů na Facebooku a částečně jsou dostupné i ve Skupinách. Můžete je chápat jako snadnou cestu jak na Facebooku zveřejnit delší formátovaný text ve kterém můžete použít i nějaké ty obrázky. Něco nad rámec klasického textového příspěvku, který formátování neumožňuje a moc přívětivý na čtení není.

POZOR [01.09.20]: S novým designem Facebooku se ztratily Ankety i Poznámky. A zatím to vypadá že nadobro.

Poznámky někdy zhruba před rokem prošly proměnou, kdy se Facebooku zalíbilo jak funguje blog na www.medium.com a udělal je velmi podobné – dobře čitelné, neobklopené dalším zbytečným obsahem a prvky.

Mají velkou fotografii v záhlaví, hlavní titulek a text s možností základního formátování – H1/H2 mezititulky, tučné, šikmé a mono formátování. Vkládat se dají odkazy, další obrázky, odrážky (bodové a číselné), text je možné označit do „citačního“ bloku nebo do bloku s šedým pozadím. Možný je i embed – fotky, videa a řada dalších věcí, v zásadě v podobě totožné s tím, co vlastně umí Facebook vkládat jako příspěvky.

2016-09-11 15_26_57-Nové oznámení.png

Užitečné je i to, že funguje copy/paste zvenčí, které zachovává formátování (v rozsahu toho co je dostupné a s chybami). A samozřejmě fungují i zmínky (mentions), stačí v textu začít psát „@“ a pak si z našeptávače vybrat.

Vkládané fotky mohou mít popisky a lze je dát na střed nebo nechat obtékat (dát vlevo či vpravo, kdy budou mít poloviční šířku), nejde jim ale nastavit vlastní velikost ani s nimi jakkoliv pracovat – můžete je jenom roztáhnout na celou šířku prostoru pro Poznámku (pomocí levého nebo pravého ovládacího prvku umístěného ve středu fotky).

Je dobré vědět, že stejně jako na již zmíněném Medium.com se formátování textu a další funkčnosti objevují podle toho, kde máte kurzor, případně zda jste něco označili do bloku. Podporovány jsou i obvyklé klávesové zkratky – například Ctrl+K pro vytvoření odkazu, Ctrl+B pro zvýraznění, Ctrl+I pro šikmé písmo, Ctrl+J pro monospace, Ctrl+S pro uložení (což není totéž jako zveřejnění) do rozpracovaných (Draft).

TIP: V ‣ Jak používat Facebook pro marketing najdete všechno o tom, jak je možné Facebook používat pro firemní i osobní marketing.

U osobních Poznámek je možné klasicky nastavit pro koho budou viditelné (veřejné, přátelé, pouze já, atd).  U těch na Stránkách jde samozřejmě o Poznámky vždy veřejně dostupné. Zveřejnění Poznámky udělá to, že je na timeline profilu nebo stránky, je vidět její obrázek, titulek a část textu a pro čtení je nutné si ji rozkliknout. Mají klasickou funkčnost jako běžný příspěvek – reakce, komentáře i sdílení.

Každá poznámka má, stejně jako jiné příspěvky, samostatnou adresu (URL) a najdete ji tam co vždy, pod datem a časem vydání – případně v adresním řádku po otevření poznámky.

Poznámky není možné propagovat. Což je možná docela škoda a není moc jasné, proč to omezení existuje.

Vidět všechny Poznámky profilu či Stránky je možné v přehledu Poznámek – ten je u  osobního profilu v horním menu (schované pod Další/moře) u Stránek v levém menu.

Napsat novou Poznámku na osobní profil je možné jedině tak, že přejdete na přehled poznámek a tam zvolíte Přidat poznámku/Add Note. Na Stránce je to jednodušší, ale až poté, co si Poznámky zapnete (viz níže) – psaní poznámek je dostupné v dialogu pro psaní příspěvku, schované je pod třetí volbou (Nabídka, událost, +/Offer, Event +)

2016-09-11 15_19_07-(2) 365tipů.png

Pro Stránky je ale nutné si Poznámka nejprve aktivovat,. tedy přidat jejich aplikaci. Můžete to udělat třeba v Nastavení/Settings ->  Aplikace. Tam najdete Poznámky/Notes a tlačítko Přidat aplikaci/Add Application. Tím se vám Poznámky (Notes) objeví v levém menu a také v pravém sloupci – pomocí Spravovat karty si můžete levé menu pozměnit. V pravím sloupci můžete pořadí také ovlivňovat, stačí v kterémkoliv bloku pomocí symbolu tužky vyvolat Spravovat oddíly. Nezapomeňte ale, že u Poznámek to budete moci udělat až poté, co nějakou poznámku vytvoříte.

2016-09-11 15_21_27-Start.png

Bohužel zobrazení Poznámek v pravém sloupci není moc povedené (není použit náhledový obrázek, jen titulek). A stejně jako jiné části pravého sloupci, ani ten s Poznámkami není možné odstranit, pouze umístit jinak v rámci sloupce.

Skupiny (Groups) mají Poznámky dostupné, ale najdete je tam jako Create Doc/Vytvořit dokument a mají mírně omezenou funkčnost – neumí fotku v záhlaví, nelze ukládat koncepty, nelze vkládat obrázky ani embed věcí zvenčí. Proč je to takto omezené známo není.

2016-09-11 15_26_33-Start.png
Zobrazení Poznámky v newsfeedu Stránky

K čemu se Notes/Poznámky hodí?

Pomocí poznámek teoreticky můžete na Facebooku poměrně blogovat, byť osobně bych spíše rozhodně doporučil blogovat na něčem jako je WordPress, Blogger či Medium. Přeci jenom mají podstatně lepší možnosti. Viz Kde si mohou založit a psát blog? A asi je vhodné připomenout, že co Facebook schvátí, to se mu moc nechce vydávat ven – takže neočekávejte možnosti exportu, RSS či cokoliv dalšího co je běžné.

Dobře se hodí tam, kde potřebujete „vyvěsit“ nějaký souvislejší formátovaný text – třeba pravidla pro soutěž, kterou na Stránce pořádáte. Nebo prostě pro cokoliv, co by jenom jako nijak formátované odstavce nevypadalo dobře a bylo hůře čitelné.

Jak dopadne když tento tip copy/paste vložíte jako Poznámku (rozpracovaný a před korekturou) se můžete podívat zde. Záměrně jsem to nechal jak copy/paste zafungovalo, tedy v poškozené podobě kde zmizely odstavce a H3 se proměnilo na těžko říct co (v editoru to navíc vypadá jinak než po zveřejnění). Ručně přidaný (a odřádkovaný) je pouze tento poslední odstavec. Takže až budete chtít připravovat texty mimo Facebook a copy/paste je dávat do Poznámek, tak na to pamatujte.

TIP: Co všechno byste měli vědět o Skupinách (Groups) na Facebooku? je rozsáhlý návod ke Skupinám a najdete v něm i odkazy na další samostatné tipy.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky