TIP#598: Krok za krokem (6): Kolik času zabere @365tipů? S čím počítat, pokud chcete blog?

Na posledním školení o tom jak zprovoznit web (či blog) na WordPressu se chvíli řešilo i téma, které se dost často objevuje ve spojitosti právě s @365tipů. Kolik času zabere provozovat blog? Dá se to dělat jako vedlejšák? Jaké to bude, pokud budete chtít provozovat firemní blog? A co to vlastně celé bude stát? K té poslední otázce se asi bude potřeba vrátit v jiném tipu, ale na časovou otázku se můžeme podívat teď.  A přidám to do mini série Krok za krokem.

@365tipů vychází denně (od léta 2016 už ne v sobotu a v neděli, ale stejně tam sem tam vyjde nějaký ten tip pro Windows, mimo číselnou řadu) a to dává základ pro to, kolik času to vyžaduje. Pokud budete vydávat blog s jedním článkem týdně (což mimochodem důrazně nedoporučuji, je to příliš malá frekvence), tak časové požadavky budou rapidně nižší. Proto berte dále popsané jako týkající se toho, že opravdu chcete každý den, alespoň pět dní v týdnu, mít na blogu nový obsah. Mít k tomu samozřejmě sociální sítě, protože ty jsou hodně vhodné. A dělat okolo toho aspoň trochu nějaké to zviditelňování, protože samo to fungovat nebude. V návštěvnosti se ale budete spoléhat spíše na to, že zaberou vyhledávače (se Seznam.cz ale nepočítejte) a budou tvořit hlavní cestu jak budou přicházet čtenáři.

Čas na vytvoření jednoho článku

Napsat jedno blognutí denně vyžaduje od deseti do 30 minut. Záleží na tom jak je dlouhé, jak dané téma znáte, co o něm již víte, jak jste si to už promysleli v hlavě. A také jak dobře umíte psát. Pokud si budete chtít něco takového nechat dodávat a platit za obsah, tak vás to sice nebude stát tolik času, ale bude vás to stát nějaké ty stokoruny za každý článek a okolo deseti minut na korektury, kontrolu a finální úpravy. Což budete dělat i pokud si to píšete sami.

Zveřejnit to, opatřit k tomu obrázky, vložit to do WordPressu, upravit odstavce, nadpisy, přidat klíčová slova, zařadit do rubrik a prolinkovat se staršími články (a také dát linky do starších článků) vám zabere pár minut, v tomhle je WordPress dobře a rychle použitelný.

Po vydání to ještě musíte případně nasdílet na sociální sítě, přidat si do nějakého seznamu článku pro další sdílení. To je, pokud používáte nějaké užitečné pomůcky pro plánování (jako je Buffer) otázka tak jedné dvou minut. Později budete ten samý článek ještě sdílet na sociální sítě znovu, minimálně třikrát až pětkrát (v období půl roku po vydání), takže ještě pár minut přidejte.

Když tohle zveřejnění článku a tanečky okolo něj sečteme, tak prostě počítejte s tím že může jít o 15 minut až 45 minut času na jeden článek, Čím lepší jste v psaní, tím kratší doba to bude. Čím méně jste zkušení a čím hůře vám to psaní jde, tím spíše to bude delší.

Další tanečky okolo blogu

Protože máte blog, tak vám také píší lidé. Buď komentáře online (@365tipů je nemá a nikdy mít nebude) nebo na sociálních sítích, e-mailem, případně jinými kanály. Tady je těžké odhadnout jaké časové nároky to bude mít, protože to bude záležet na tématu blogu. Ale počítejte tak s pěti minutami denně. Někdy to není nic, někdy dorazí dotazů víc, takže ten pětiminutový průměr bude v pohodě.

Údržba blogu a starost o WordPress je v případě hostingu na WordPress.com skoro nulová. Pouze občas zkoumáte statistiky návštěvnosti, díváte se do příchodů, abyste zjistili kdo na vás odkazuje, mrknete do Google Search Consoĺe, zjistíte si nejčtenější články, nejlepší klíčová slova – to vše potřebujete pro psaní dalších článků. Tohle vám z měsíce zabere tak patnáct minut, těžko se to počítá na denní základ – ale můžete přidat tak minutu denně.

Čas od času se vydáte na vaše oblíbené zdroje fotografií zdarma a doplníte si zásobu ilustračních fotografií. Tohle vám v měsíci zabere tak půl hodinu, protože to půjdete dělat tak 2-3 měsíčně a deset minut ono ukládání užitečných nových fotografií určitě pokaždé zabere. Samozřejmě si je ukládáte do Dropboxu, abyste je měli k dispozici všude. A jasně, asi nebudou sloužit jenom pro tenhle jeden blog, použijete je i v dalších aktivitách. Ale budiž. Další minuta na den.

Určitě budete také objevovat nová témata. Na to použijete nepochybně RSS čtečku, ale pokud to budete dělat chytře, tak tím vyplníte čas kdy většinou neděláte nic jiného – cesta MHD, čekání kdesi, záchod, vana. Ale je fér tenhle čas také nějak započítat, byť i tady bude objevený obsah sloužit pro řadu dalších projektů, ne pouze ten jeden blog. Odhad může být tak k pěti minutám denně v průměru.

Když tyhle další činnosti nasčítáte, tak jsme u nějakých dalších zhruba deset až patnáct minut na den (zaokrouhleno nahoru).

825-pexels-photo-91947.jpg

Takže kolik času tedy @365tipů zabere?

Z výše uvedeného plyne, že všechny ty věci okolo provozu @365tipů se asi vejdou do zhruba jedné hodiny denně. Dost často je to méně, protože jsou tipy co nevyžadují více než pět, deset minut psaní. A některé další činnosti se dělají jen pouze pokud je na ně čas – daly by se dělat denně, ale nejsou bezpodmínečně nutné.

Stejně tak je hodně času ušetřeno tím, že nemusím zkoumat moc klíčová slova, hledat pracně témata, zjišťovat o čem lidé chtějí psát. Nemusím to dělat proto, že se v tom pohybují a vím to. Ale také nemám žádné cíle, KPI, povinnost něco splnit, někomu něco vykazovat. Pořád to ale ta jedna průměrná hodina denně.

Ve finále tedy … 30 hodin měsíčně, okolo čtyř „pracovních dnů“ to být může. Napsání tohoto textu mimochodem zabralo takhle ve čtvrtek ráno oněch zhruba 30 minut, včetně prolinkování  a snahy odstranit překlepy. A to jsem po probuzení neměl vůbec představu, co dnes vyjde za tip.

Předchozí díly série Krok za krokem, pokud si chcete počíst