@365tipu

TIP#503: Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (3) různorodé PC software a hardware

Další všehochuť nepravidelného seriálu ukazující některé ty „tajnosti“ toho co používám pro práci na vlastních i klientských projektech je tu. Po základech (první díl) a sociálních sítích (druhý díl) je čas na takovou trochu všehochuť o tom, které software (a trochu hardware) je „nepostradatelné“. Nebo lépe, které mi zjednodušuje život.

Prohlížeč (či prohlížeče)

Můj prohlížeč je Google Chrome (protože umí profily, synchronizaci napříč počítači a zařízeními) a vlastní e-maily i další věcí řeší Google Apps. Ty slouží i jako úložiště pro věci co vyžadují kolaboraci.  Cloudové úložiště a synchronizace souborů mezi počítačem a notebookem řeší Dropbox, stejně jako to, že mám soubory přístupné na mobilu i tabletu. A také že je mohu zpřístupnit komukoliv dalšímu když potřebuji. V zásobě mám ještě Firefox.

2021: Dropbox skončil, vydal se směrem kde už to není lehce použitelné cloudovoé úložiště. A mít G-Suite (Google Drive) a Dropbox je dost zbytečné.

Editory, texty, dokumenty, tabulky

Pro HTML texty, kterých tvořím měsíc co měsíc největší množství, používám Microsoft Expression Web 4 (o tom ostatně víc v Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?) a pro klasické dokumenty, tabulky a prezentace Microsoft Office 2010 a některé věci samozřejmě v Google Docs.  Hodně mi zde pomáhá PhraseExpress AutoHotKeys (o tom viz Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici)

Soubory, obrázky, fotky, screenshoty

Souborový manažer se stále drží už roky Far Manager, pro základní práci s obrázky Paint.NET (o tom je řeč ve V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?) a pokud to je nutné, tak Adobe CC. Pro správu fotek (záplavy fotek) a základní manipulace Thumbs Plus Pro (o tom je řeč v Co používat v počítači pro správu fotografií?). A novým přírůstkem pro screenshotování je Greenshot (zde viz Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?)

Pošta a další internetové věci

Pokud je potřeba přistupovat ke klasické poště, tak Mozilla Thunderbird, pokud k poště klienta co má Exchange, tak Outlook 2010. Ze síťových užitečností ještě PuTTYWinSCP.

Relax

Spotify vyřešilo potřebu mít co poslouchat a jsem v pohodě se zdarma dostupnou verzí, která přehrávané prokládá reklamou. Poslouchá se to jako rádio, včetně oněch reklamních předělů.

No a protože ujíždím na MMO/RPG, které mi večer nahrazují televizi, tak jsou to věci jako World of Warcraft, LOTRO, RIFT, GW2 (o tomhle víc v Co je to MMO? MMORPG? MOBA? Aneb kdo si hraje, nezlobí). A v poslední době trochu víc World of Tanks.

2021: Navíc je jenom Apple Music po přechodu na iPhone před dvěma lety.

Zálohování

Zálohování ještě stále řeši Acronis (viz Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat) na Synology NAS a druhé „zálohování“ řeší Dropbox a existence Google Docs (prostě všechny podstatné věci jsou v některém z těchto cloudů a navíc většinou na počítači i notebooku).

[23.10.17] S příchodem SSD a tím i kompletní reinstalací Windows se už Acronis nevrátilo. Čas od času zálohování řeší to co je ve Windows.

TIP: Různorodého software je daleko více, to výše uvedené jsou asi tak opravdu jenom ty věci, které používám nejvíce a jsou poměrně zásadní. Více o dalším software hledejte třeba v Tipy na hodně užitečné software pro Windows, které navíc můžete mít zdarma. Pokud používáte jiné operační systémy, tak tam najdete odkazy i na další odpovídající tipy.

Různé drobnosti

Věci týkající se sociálních sítí zmiňovat nebudu, jsou v Krok za krokem (2) Sociální sítě a všechno jsou to navíc hlavně online služby. A na ty bude čas v samostatném díle.

V prvním díle jsem zmiňoval, že si „cizí“ e-maily (a tím i komunikaci) nechávám v notebooku (a pro cestování v tabletu). Což pak v praxi znamená, že ten používám také přes vzdálenou plochu z domácího počítače – stane se tak jedním z oken na pracovní ploše se všemi dalšími věcmi (nebo celou plochou). Bylo by zbytečné složité obsluhovat dva počítače (a příliš složité si další poštovní účty tahat do velkého počítače). Windows 10 Professional (mám v počítači i notebooku) jsou snadno použitelné přes klasické Připojení ke vzdálené ploše přímo od Microsoftu. Ale dalo by se použít leccos jiného, ale o tom více případně v Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows?.

Operační systémy? Hlavně Windows, ale weby co mám jsou hostované na Windows i Linuxu (v počítači a notebooku Linux používám ve virtuálech, tady dobře slouží VMWare, a mám ho vlastně i na prastarém notebooku od  Fujitsu co je už spíš nepřenosný). Přidejte si k tomu Android a iOS. Jediné co nemám a nikdy jsem neměl je OS X.

2021: V roce 2020 jsem notebook s Windows nahradil za Mac Book Air. Spokojenost.

Co hardware?

Jsem člověk zvyklý doslova desítky let na Windows, takže klasické PC (sestavené, neznačkové) a Notebook – fantastická ultra tenká a lehká Toshiba, kterou po více než třech letech vystřídal ASUS ZenBook UX430UN-GV057R Grey Metal, ale o tom více v Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R?.

2021: V březnu jsem už musel pořídit novou (herní) mašinu, přeci jen ono sestavené PC přestávalo stačit. Notebook je také jiný, MacBook Air.

V telefonech jsem od počátků u Androidu a přednost přímo dlouhou dobu řada Nexus (poslední LG Nexus). Jako druhý mobil pro sociální sítě Xiaomi Note 3 (pádlo, ale pro psaní příspěvků perfektní a je to hodně povedený přístroj) a nakonec poté co LG Nexus odešel používám Xiaomi Note 4. Skvělý kousek, který později nahradily další Xiaomi jak šel čas.

2021: Už dva roky iPhone.

Tablet už několik let Apple iPad (stále mám i první model, mezitím hodně užívaný iPad Mini co už taky pomalu ztrácí dech a v roce 2017 přišel opět 10″ iPad Model 2017), který je stále podstatně lépe použitelný než jiné platformy. Mám ale i hodně povedený tablet od Toshiby s Windows 10 (malý seriál hledejte v Postřehy k Windows 10 na tabletu (třetí pokračování)) a používám ho poměrně často. Umí totiž něco co iOS neumí a nikdy umět nebude, dokáže všechno co běžný počítač.

Synology NAS jsem už zmiňoval, dost podstatná věc, kterou jsem hodně dlouho neměl a rozhodně doporučím pořídit si. Někde tu poměrně nepoužíváno odpočívá nějaké starší Kindle, ale možnost číst e-knihy na iPadu poněkud znamená nepotřebnost extra e-čtečky.

Tady je asi vhodné zdůraznit, že jsem si až návykově navykl na používání dvou LCD (viz Pořiďte si druhý monitor a už nikdy nebudete chtít pracovat na jednom) a pokud to u klientů je možné, tak to řeším stejným způsobem, k notebooku zcela rozhodně ještě další LCD (fantastická Toshiba co mám by zvládla i dva extra LCD, ale jeden stačí). A taky dost podstatnou roli hraje to, že mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře.

Čím fotím? Mám prastarý Nikon D70, které ještě stále skvělé funguje (a to už je to v zásadě asi přes deset let starý kousek). Ale dnes většina fotek vzniká v mobilu (mobilech).

A to je vlastně všechno. Jediné co je ještě podstatné je, že v mobilu, tabletu, notebooku i dalším mobilu mám SIMky. Samostatné datové SIM jsou buď za velmi málo peněz dostupné k hlasové (jsem u T-Mobile), nebo za velmi málo peněz vůbec (třeba ta od O2 stojí 199 Kč a za tuhle cenu je to dobrá volba). A protože v podstatě skoro netelefonuju, je datové připojení tím nejzásadnějším, co potřebuji mít vždy a všude.

2021: SIM už pouze v mobilním telefonu a tabletu. Notebook SIM nemá (a ani ji neumí). Mezitím jsem i vypověděl extra datovou SIM co jsem měl v malém LTE cestovním routeru.

Další díly seriálu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky