@365tipu

Postřehy k Windows 10 na tabletu (třetí pokračování)

Toshiba Encore WT8-A prošla aktualizaci z Windows 8.1 na Windows 10 (v listopadu i na nové Windows 10) a teď postupně vzniká soupis toho, co si o Windows na tabletu myslet. S čím se budete potýkat, co je dobré, jak řešit některé věci, jaký software/aplikace si můžete pořídit. Začíná to případně prvním dílem, pokračuje druhým a zde přichází třetí.

Něco k výdrži baterie

Třetí díl bude ale asi trvat déle, nějak není čas a síla hodně zkoušet, takže alespoň došlo k ověření další podstatné vlastnosti, jak dlouho vydrží baterka tabletu při minimálním používání. A zatím drží čtvrtý den a dorazila na 29 procent. Což není vůbec špatné.

Jenže, tohle se výrazně změní v okamžiku, kdy si tam přidáte nějaké ty aplikace, které mají tendenci „se aktualizovat“ (viz dále, zejména věci jako Twitter, Instagram a tak). v takovém případě přijdete o baterku klidně i během dvou dnů kdy tablet leží jen tak bez používání.

Trochu mimo tabletové téma, ale notebook od Toshiby (fantastická věc co jsem s ní spokojený už druhý rok) si také přichystal záplavu aktualizaci systémových doplňků právě pro Windows 10. Bez nich ten update proběhl nicméně již dříve a žádné trable se neobjevily. Ale je to jedno takové drobné poučení, že výrobci hardware nejspíš ještě přijdou (a měli by přijít) s aktualizacemi jejich věcí pro nová Wokna.

Po tolika letech by snad už tu klávesnici ….

Jestli je něco opravdové peklo v české verzi Windows na tabletu? Klávesnice, jednoznačně klávesnice. Koho proboha napadlo nacpat do pravé třetiny klávesnice české znaky? Na tabletu je přitom dost místa na to, aby klávesnice měla buď řadu s českými znaky nad, v podobě/pořadí jak jsme zvyklí, nebo prostě byla opravdu českou klávesnicí (tj. české znaky, pod nimi se shiftem číslice).

windows-osd-keyb.png
Windows 10 má to co už mělo Windows 8 (jen tam místo Enter je symnol). A je to prostě běs.

Což ale v zásadě není všechno, zatímco na Androidu nebo iOSu máte jistotu, že se klávesnice zobrazí, na Windows tomu tak není. Neustále ji musíte ručně vyvolávat pomocí ikonky v liště (kterou si rozhodně nezapomeňte zapnout). Bohužel Windows mají i příliš často problém posunout o něco obsah, takže klávesnice běžně překrývá místo kam potřebujete psát.

Ale ono to je pekelné i s „kurzorem“ – tohle na Androidu taky chvíli trvalo a iOS to má udělané docela pěkně, ale ve Windows na to zapomeňte. Snažit se dostat kurzor někde do prostředku slova není dost dobře možné. Tedy je, vím čím by to šlo dobře, perem s hrotem, protože jenom tak uvidíte co děláte.

Nějaké ty další záhady, zvláštnosti a postřehy

Ukazatel stavu baterie? To je taková typická podivnost. Nebude prostě vidět, dokud se nepřihlásíte. Pokud na tabletu není nikdo přihlášený, tak vidět není. Zvláštní opomenutí.

Malá odbočka – listopadové „nové“ Windows 10 se trochu polepšily, třeba v tom že se lépe objevuje on-screen klávesnice. Nebo že je možné si pořídit lepší dlaždice. Co se ale u dlaždic zcela rozhodně pořád nepolepšilo je to, že pokud použijete ty aktivní, tak je skoro nemožné odhadnout co to vlastně má představovat – prostě na dlaždicích chybí název programu.

Snímek obrazovky (15).png
Jo, svítící režim Letadlo ačkoliv nic takového aktivní není.

Neméně zábavné je chybně naprogramovaná ikona peo Režim Letadlo v Centru akcí. Ona totiž prostě svítí, když ten režim aktivovaný není. Teprve když ho aktivujete a deaktivujete, tak na chvíli zůstane zhasnutá. O tom že ostatní ikonky jsou dost na nic, raději ani nemluvit – WiFi byste například čekali, že když ji podržíte, dostane na výběr (totéž u mobilního připojení). Chyba lávky, je potřeba přes menu přejít do příslušného Ovládacího panelu. Neuvěřitelná zdržovačka.

Aby to ale bylo fér, ono změnit WiFi síť na iOSu je taky nepochopitelně neřešitelné přes spodní vytahovací panel (kde se dá vypnout) ale musíte se dostat na plochu, najít Nastavení, tam se dostat do WiFi a teprve tam můžete přepínat mezi sítěmi. Stejně nesmyslné jako ve Windows.

Užitečné (a možná i neužitečné) přirozené aplikace

Windows Store se taky postupně zlepšuje, ale to že byste si v počítači nechali nainstalovat něco do tabletu (to co je běžné pro Android), to bohužel ještě nedorazilo.

Nejdůležitější aplikace pro Windows 10 vám poradí, jaké užitečné aplikace si můžete pořídit. Zejména takové, co jsou přizpůsobena novému rozhraní Windows 10 (ale i Windows 8). Takže neváhejte a pokračujte tam.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky