@365tipu

Co udělat po instalaci Windows 10 na tablet? Praktické postřehy

Poznámka na začátek: Inu, musím to zdůraznit, myslím si, že ovládání tabletu s Windows 8 bylo přirozenější, než ovládání tabletu s Windows 10. Zatímco desítky na počítači jsou podstatný krok dopředu, u tabletu se obávám, že je to přesně naopak. Ale nechme to chvíli uležet, musím si to pořádně osahat (a přijít s dalšími tipy, které to zprostředkují i vám).

Po instalaci spusťte Windows Update, budou tam rozhodně čekat další aktualizace (hodně aktualizací a v dalších dnech další a další). Protože máte Windows 10 Home, tak budete postiženi mánii Microsoftu aktualizovat a restartovat jak ho napadne (viz Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů?) pokud si to nenastavíte jinak (ano, restartování jde změnit na „upozornit na“). Zapněte si i nabízení „aktualizací dalších produktů Microsoftu“ a protože máte tablet, tak doporučuji vypnout to, že se může podílet na šíření aktualizací.

Aktualizace vám mimochodem budou způsobovat to, že v START menu v přehledu programů se znovu a znovu bude objevovat „NOVÉ“ u věcí, které nové nejsou, pouze došlo k aktualizaci. Jedna z nedotažených věcí ve Windows 10.

Antivirus máte Windows Defender (McAfee jsem odstranil ještě před aktualizaci a bude to sice ošklivé, ale doporučím to každému) a ten by měl v zásadě stačit. Problém je, že na tabletu nemáte ani dost paměti (2 GB, u některých 1 GB) ani dost disku (v tom mém je z 32 GB disku je použitelných 22.8 GB a volných po aktualizaci 5.89 GB) na to, abyste si tam dávali věci navíc.

2015-08-20

TIP: V Jaký je tablet s Windows 8.1? najdete něco o tom jak tenhle tablet fungoval s osmičkami. V Jak dostat Windows 10 na tablet s Windows 8.1 jsou zkušenosti z aktualizace na desítky. Ta se nakonec ukázala jako pohodová, pokud tedy prostě počkáte, až to nabídne Windows Update.

V Toshiba Service Station (v praxi tohle probíhá na Toshiba Encore 8″ tabletu, povedený kousek) najdete například ještě nějaké dva updaty BIOSu a povídání o tom, že si máte aktivovat Office (k tabletu se dává domácí/studentská licence, což je docela milé). Ty update BIOSu jsou ale z roku 2014, takže těžko říct, jestli má smysl se jimi zabývat – osobně si myslím, že možná časem bude update BIOSu pro Windows 10 (pokud tedy bude, protože zrovna Encore WT8-A není novinka).

Máte-li Bluetooth myš či klávesnici, tak se nedivte, že vám budou tablet probouzet (viz Jak najít důvod probouzení počítače či notebooku z vypnutého/uspaného stavu?) a zbavte se toho vypnutím v Nastavení myši/klávesnice.

Zkuste úklid, dost disku zabral předchozí systém i update

V Přidat a odebrat programy možná s překvapením najdete věci, které by tam asi být neměly – tedy pokud nepočítám to, že se tam například objevil nativní Twitter, protože ho mám na jiném počítači (věc na kterou se budu muset ještě podívat). Ale je tam Pinball, Candy Crush Saga (což tam přidaly Windows 10) i jakási „- Games App -“ (tohle přidává Toshiba, ano) a hlavně se tam opět objevilo něco od McAffee (to poletí).

Windows-10-tablet-Add-remove-programs

Jestli jste si pořídili microSD, tak v Systém -> Úložiště můžete zkusit změnit „Nové něco se budou ukládat do“ z „C:“ na „D:“ (něco = dokumenty, hudba, obrázky, videa). Bohužel nemůžete změnit aby se tam ukládaly „nové aplikace“. Ještě předím ale doporučím, přeformátujte tu kartu na NTFS. A pokud si děláte náděj, že by se tam mohly instalovat programy, tak špatná zpráva – zatím ne.

Pokud se nechystáte k návratu zpět, tak můžete odebrat předchozí Windows (má 6.86 GB) a opět pročistit disk (ale nedivte se, to mazání bude trvat hodně dlouho, je to taková zvláštní vlastnost). A taky smáznout $Windows.~BT a $Windows.~WS složky.

Nějaké ty GUI drobnosti

V horní liště ještě doporučím zapnout všechno co zapnout jde – tedy všechny ikonky aplikací, ikonky v oznamovací liště a ikonu virtuální klávesnice. Hlavně to poslední budete potřebovat často, protože ta potvůrka se prostě občas vůbec sama neukazuje (ano, tohle má Windows 8/10 dost bídně zvládnuté). Nezapomeňte mrknout do Jak je to s ovládáním na tabletu ve Windows 10? Velké změny.

Co se přihlašování/odemykání týče, tak doporučím velmi rychle nastavit PIN (viz Ve Windows 10 si k přihlašovacímu heslu můžete pořídit PIN). Hodně to zjednodušuje život.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze) 

PPS: Určitě to není všechno, takže další dávka praktických postřehů z aktualizace Toshiba Encore tabletu na Windows 10 je v Postřehy k Windows 10 na tabletu (druhé pokračování)

TIP: Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval? se vám bude hodit pokud se chcete  obětovat pro dobro světa a stát se „rodinným ajťákem“

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky