@365tipu

Postřehy k Windows 10 na tabletu (druhé pokračování)

V Co udělat po instalaci Windows 10 na tablet? Praktické postřehy jsou k nalezení postřehy „čerstvě“ po aktualizaci 8″ tabletu (Toshiba Encore) na Windows 10. A bylo tam také slíbeno, že další postřehy se objeví v novém tipu. Což rozhodně je potřeba dodržet.

Pokud budete hledat kde ušetřit místo na většinou dost malém interním disku, tak můžete zkusit odinstalovat OneDrive a hlavně nezapomenout smazat co tam všechno stihlo natahat i přes to, že jste si nastavili, že tam nic tahat nemá. Jinak klasicky projděte co máte nainstalované (v Nastavení) z klasických projděte si aplikační menu (Všechny aplikace), co všechno zbytečné je tam z nativních aplikací.

Výdrž baterie a nabíjení? To bude silně závislé na tom, co za tablet máte – Toshiba Encore v mém případě vydrží dva dny přiměřeného používání, což dost odpovídá podobnému užívání iPadu. Nabíjení je rychlejší než iPad (7″ iPad), ale výrazný rozdíl v tom nebude.

Více o tom jak zacházet s dlaždicemi hledejte v Jak se zachází s dlaždicemi ve Start menu ve Windows 10? Na tabletu se ovládají mírně jinak, než na počítači, ale jinak je to poměrně hodně konzistentní.

Toshiba Encore má k tabletu i Home/Student licenci Office 2013, ale musíte si ji aktivovat (opsáním protivného klíče) a pak chvíli počkat. Nezapomeňte, že ani Windows 10 stále neumí nově přidané programy (jejich dlaždice) přidat na „úvodní obrazovku“. Musíte to udělat ručně, jeden po druhém.

Co je v háji aneb co vás bude vytáčet

Dynamické dlaždice ve Windows 10 na tabletu jsou neštěstí, nevíte co jsou zač, mini ikonka vlevo dole je většinou nečitelná. Jak tak odhaduji, že ta jedna by mohla být Twitter, tak po kliknutí zjistím, že je to Facebook. Chce to je buď udělat pasívní, zkusit najít jinou velikost nebo je uspořádat do více nadepsaných skupin kde bude jasné o co jde. Jinak ale viz Jak se zachází s dlaždicemi ve Start menu ve Windows 10?

Windows-10-tablet-skype

Skype na Tabletu je nepoužitelné, Microsoft pro tablet má pouze „desktop Skype“ a tam nemáte šanci se trefit prstem vůbec na nic. Ani když přepnete na anglickou verzi www.skype.com kde v sekci Tablet uvidíte možnost získat tabletovou verzi, tak vás to stejně vrátí na tu nepoužitelnou desktopovou. Platí zde i to, že Skype prostě nejde ukončit, musíte se přes ikonku v liště dostat k „Ukončit Skype“. Tohle opravdu ne.

Chcete-li Instagram, tak jste tradičně v háji. Je tu několik aplikací od někoho jiného než od Instagramu, takže se jakž takž můžete dopracovat alespoň k prohlížení, ale fotit a nahrávat fotky ne – ale to je vina Instagramu, který tohle prostě odmítá umožnit. Můžete sice na Instagram koukat na webu, ale ten také neumožňuje upload.

Chybí Tinder, Snapchat, Pinterest (tady můžete použít jedině prohlížeč), přirozenou aplikaci pro Buffer nehledejte (a Edge prohlížeč stejně neumí prozatím pluginy). K mání není ani Pocket, IFTTT, Feedly. Spotify je pro telefon a pro klasická Windows, pro tablet nikoliv.

Windows10-tablet-rss-reader-nextgen

Zatím mi chybí kvalitní nativní čtečka RSS (prostě něco tak dobrého jako Newsify jsem nenašel) a nejlépe hodnocená Nextgen Reader má u mne zásadní problém, byl to neodstranitelný šmejd z desktopových Windows co se choval jako virus. Řada čteček je navíc pouze za peníze a osobně potřebuji takovou, co se připojuje k Feedly (protože tam mám všechny kanály). Prozatím zkoumám Readiy ale chová se podivně, nemá různé pohledy, neumí vybrat „pouze nepřečtené“ s ohledem na to, že to čtu také někde jinde. Ale umí připojit Pocket a pár dalších věcí – na komfort z iOSu či Androidu ale tohle prozatím nemá. Již zíiněný NextGen Reader je ale lepší než Readiy, byť i zde platí stejný problém – je to aplikace pro alespoň 15″ displej co na 7″ moc nejde používat.

TIP: Přesně u Readiy zjistíte, že ve Windows 10 se ztrativší dostupnost „menu“ je problém, musíte vypnout tabletový režim a teprve poté se přes tři čárky v levém horním menu dostanete k nastavení. A také spodnímu vytahovacímu menu. Jediné řešení je přepínat mezi tabletovým a klasickým režimem. Ano, pozor, ty aplikace mají věci v menu, které v tabletovém režimu ve Windows 10 není jak získat.

Poučení? Nativní aplikace v Microsoft Store jsou bída, samotný obchod je dost podobná bída jako ty ostatní obchody v tom, že je plný nesmyslů, pokusů vydávat se za něco nebo parazitovat na něčem. Ale bohužel je to stále zásadní chudý příbuzný, protože prostě ty běžné věci co máte jinde, tady nepotkáte. Občas si pomůžete tím, že Windows 10 na tabletu jsou klasický počítač, ale až tak jednoduché to nebude.

Další poučení? To již zmíněné- valná většina nativní aplikací pro Windows se na tabletu změní v nečitelnou a obtížně ovladatelnou věc. Příliš malé písmo (perfektně by to fungovalo na 15″ (a více palcovém) displeji, jakž takž na 10″ ale na 7/8″ bez šance) a miniaturní ovládací prvky jsou ve výsledku peklo. Daň z toho, že GUI pro tabletové Windows není „předvynucené“ dostatečně použitelné jako je tomu u iOSu a částečně u Androidu.

Co je v pohodě

V pohodě je Facebok, má nativní aplikaci, která je podobně dobře použitelná jako ta na iOSu či Androidu. Stejně tak Twitter (viz Jak na Twitter ve Windows 10) má nativní aplikací, neumí sice to co na ostatních platformách, ale bohatě stačí a je to i docela dobrý příklad toho jak to může vypadat.

Twtter-Windows-10-feed

Můžete mít Viber, WhatsApp, Messenger, Line, Ask.fm, QQ, ICQ, Shazam, IM+, VK (VKontakte), Foursquare i Swarm, Linkedin (nezkoumal jsem použitelnost, jen konstatuji, že jsou v Microsoft Store).

Co je dobré je, že můžete mít VLC, Wunderlist, Flipboard, Evernote Touch, Kindle, Rdio, Kobo Books,

Jste- li závislí na Dropboxu, tak ten je také bez problémů. Dostupný je i Box. Další dost nepostradatelné věc je LastPass, ale myslím, že tam stále platí, že tabletové a mobilní verze jsou navzájem nepropojitelné bez placení, ale na druhou stranu – tablet s Windows 10 je normální počítače, takže…

Pokud chcete dostat do tabletu věci od Google, tak přes aplikace Google. Máte-li v oblibě Chrome, tak ve Store není, ale je to klasická okenní aplikace, takže stáhnout, nainstalovat. A už v osmičkách měla „celoobrazovkový režim“.

Pokračování ve třetím díle

Ano, pokračování najdete ve třetím díle a možná budou i další, protože tohle samozřejmě není všechno. Tradičně můžete přispět, stačí když pošlete nějaké to doplnění, tip na dobré přirozené aplikace pro Windows 10 na tabletu (Windows Phone se tohle zatím netýká a hned tak týkat nebude).

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky