Jak odinstalovat OneDrive, zejména tedy ve Windows 10.

Ve Windows 10 je One Drive v zásadě skoro součástí systému. Pokud se vydáte do Přidat/Odebrat programy (nově Aplikace a funkce), tak tam ale tuhle službu nenajdete, takže tam ani není možnost ji odinstalovat. Jakkoliv by to, coby součást Windows, mělo být v Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows tak ani tam to není.

Můžete OneDrive zakázat (nakonec je to služba) aby se spouštěl při spuštění systému, ale to neznamená, že jste se ho plně zbavili. Proto je možná vhodné, pokud chcete šetřit místo na disku i procesor, ho kompletně odebrat.

Odinstalace OneDrive

Odinstalovat OneDrive je možné jím samým, prostě spustíte OneDriveSetup.exe /uninstall  – což najdete v %SystemRoot%\System32 (32 bitová okna) nebo v %SystemRoot%\SysWOW64\ (64 bitová okna). Ještě předtím je asi vhodné OneDrive zastavit a ukončit, ať už volbou v ikone něbo pomocí taskkill /f /im OneDrive.exe

POZNÁMKA: Windows 10 Creators Update umožňuje One Drive odinstalovat jako každý jiný program. Předchozí tedy nemusíte podstupovat.  Přes Ovládací Panely -> Programy -> Odinstalovat Program a tam najdete Microsoft One Drive.

Nezapomeňte, že po OneDrive vám může zůstat na disku poměrně dost souborů ve složce OneDrive (v mém postarším počítači jsou dokonce ještě ve složce jménem SkyDrive), takže je případně vhodné tu složku smáznout. Budete-li chtít kdykoliv později OneDrive znovu zprovoznit, tak není problém spustit výše uvedené OneDriveSetup.exe nebo si ho stáhnout a spustit z webu.

Pro zvědavější a pokročilejší doporučím třeba Jak z Windows 10 udělat desktopový systém kde na odstranění OneDrive najdete napsaný skript, který ještě navíc odstraní klíče v Registru a proměnné v Prostředí, které tam zůstávají trčet. Ale pozor, tohle vyloženě na vaše vlastní nebezpečí.

Kde všude můžete najít složky po OneDrive? Velmi pravděpodobně %UserProfile%\OneDrive, %LocalAppDate%\Microsoft\OneDrive, %ProgramData%\Microsoft OneDrive a možná C:\OneDriveTemp  Některé z těch složek nepůjdou smazat dokud po odinstalaci nerestartujete počítač.

Odinstalace mimochodem ponechá v Průzkumníku souboru OneDrive složku. Pokud vám nevadí, tak to neřešte, pokud ji nechcete, musíte do Registry na klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}  a tam najít System.IsPinnedToNameSpaceTree a nastavit na nulu. V 64 bitových WIndows ale ještě totéž udělat v HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}

Chcete jenom zakázat OneDrive?

2015-08-21 12_30_49-Bránit používání OneDrivu jako úložiště souborůV tom vám může použít třeba Group Policy Editor (Přes Win+R si spusťte GPedit.msc, ale pozor Windows Home tohle nemá, tam One Drive prostě opravdu odinstalujte). Přes Místní počítač – zásady -> Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Součástí systému Windows dorazíte k OneDrive a tam najdete Bránit používání OneDrivu jako úložiště Souborů (Prevent the usage of OneDrive for file storage). Přepnutí na Povoleno se postará o potřebné.

Tohle se postará i o to, že OneDrive se nebude spouštět a nebude v počítači nikde vidět a nabídne. Je dost dobře možné, že po této změně budete muset počítač restartovat, aby se projevila.

Jak vrátit One Drive zpět?

Pokud jste One Drive odinstalovali, tak použijte OneDriveSetup.exe zmíněný na počátku (najdete ho buď v System32 nebo WOW64 složce pod Windows složkou).

Pokud jste One Drive zakázali přes GPE, tak onu výše uvedenou položku nastavnte na „Není nakonfigurováno“/“Not Configured“

TIP: Uživatelské složky ve Windows 10 si můžete přesunout jinam. Třeba i pro synchronizaci do OneDrive se hodí nejenom pro OneDrive. Tam popsaný postup jde použít pro každé cloudové úložiště

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)