@365tipu

OneDrive ve Windows 10 Fall Creators Update umožňuje ukládat lokálně jen pokud je soubor potřeba, přichází On-Demand

OneDrive On-Demand je užitečná novinka od Windows 10 Fall Creators Update – „On Demand Sync“ umožňuje synchronizovat soubory na lokální disk pouze v okamžiku, kdy jsou skutečně potřeba. Nemusí tak zabírat drahocenné místo a v cloudovém úložišti můžete mit uložené mnohem více souborů, než reálně pojme disk ve vašem počítači.

Každý soubor (či složku) můžete v One Drive označit jako „online only“. Budete je nadále vidět v souborovém systému, ale fyzicky nebudou přítomny. V okamžiku kdy je budete chtít otevřít se stáhnout z cloudu na lokál. Znamená to samozřejmě to, že pokud to budou nějaké opravdu velké soubory a vy nebudete mít rychlý Internet, tak to může znamenat nějaké to čekání.

2017-12-08 17_57_19-Microsoft OneDriveAbyste tohle mohli využít, musíte v Nastavení pro OneDrive aktivovat Soubory na vyžádání/Files on Demand (najdete v záložce Nastavení/Settings) – zapnutí se projeví i tím, že soubory budou mít nové identifikační ikonky – ty mají ale jednu zásadní vadu, jsou součástí jména, nikoliv ikony souboru a špatně se rozeznávají, lépe rozpoznatelné jsou v pohled Podrobnosti.

  • Modrý mráček je soubor, který je „onlne-only“ a nachází se tedy v cloudu
  • Zelený nevybarvený „checkmark“ znamená, že jde o který je přítomný na disku
  • Zelený plně vybarvený „checkmark“ jsou „Always keep on this device“, tedy soubory, které budou vždy na místním disku.
  • Modré kruhové šipky se objevují jako ikona na složkách, což říká, že složka či soubor čeká na synchronizaci

Pokud jste trochu zmatené z poslední „modré“ ikonky, tak vítejte do klubu. Neznamená to, že by ona složka nebyla kompletně online v cloudu. Ale co přesně to vlastně znamená nikde uvedeno není.

2017-12-08 17_36_07-Dokumenty.png

2017-12-08 17_20_09-.pngO tom jak se složka či soubor chová si rozhodujete tím, že nastavíte chování v menu vyvolaném kliknutím pravým tlačítkem na ikonku složky či souboru. V Menu se bude objevovat několik možností

  • Uvolnit místo/Clear Space znamená, že se z souboru uložené na disku stane „online-only“ a bude dostupný pouze z cloudu: Tato volba je pokyn k smazání lokální kopie.
  • Vždy zachovat na tomto zařízení/Always keep on this device znamená, že soubor je a bude dostupný přímo na místním disku. Tahle volba má on/off charakter

Platí i to, že případné soubory nahrané online (přes web) nebo na jiných zařízeních se chovají jako „online-only“, tj. do počítače se fyzicky nedostanou, dokud je poprvé nebudete chtít použít.  Jsou v tom ale dost značné zmatky, protože běžně i místně vytvořené složky se označí modrým mráčkem. Což se ale nestane s místně vytvořeným souborem, ten vždy bude mít „zelený nevybarvený“ příznak, tj. zůstává fyzicky na disku.

Nedivte se, pokud některé systémové složky nebude možné nastavit na „on demand“ (tedy uložené pouze v cloudu). OneDrive a Windows si tohle nějak hlídají.

Další zajímavá vlastnost je, že pokaždé když si něco vyžádá soubor uložený jenom v cloudu, objeví se upozornění/notifikace. Víte tak co se stahuje, ale dozvíte se i jaká aplikace si soubor vyžádala. Máte možnost stahování zrušit (Cancel download) a poté dokonce možnost zablokovat (Block App) z dalších snah o stahování souboru. Součástí je i Win+I = Settings/Nastavení -> Privacy/Soukromí -> Automatc file downloads/Automatické stahování souborů, kde můžete zablokované aplikace opět odblokovat.

Měli byste ještě vědět, že vyhledávání na lokálním disku nebude umět hledat v obsahu souborů co jsou uloženy pouze v cloudu. Vcelku logické omezení.

Pokud snad máte Windows 10 Fall Creators Update a poslední verzi OneDrive a přesto nemáte On-Demand? Zkuste tomu pomocí stažením a instalaci OneDrive z https://go.microsoft.com/fwlink/p/?linkid=851311

2017-12-08 17_49_36-Microsoft OneDrive.png

Nezapomeňte, že Nastavení OneDrive je stále v Účet -> Zvolit složky přítomno vybírání složek, které budou dostupné na vašem počítači – tady je možné kompletně skrýt složky, které nechcete mít v počítači dostupné  Takto skryté složky samozřejmě nejsou synchronizované na lokální disk.

Další tipy týkající se One Drive

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky tipů pro všechny verze Windows

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky