@365tipu

Chybí vám ve Windows 10 třeba Telnet? Některé části Windows lze přidat či odebrat

Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows“ jsme tu už zmiňovali , když jsme řešili kam se ztratil Internet Explorer 11 a jak ho můžete odinstalovat. Jde o součást původních Ovládacích panelů a dostanete se do ni třeba z místa pro odinstalaci a změny programů (Add/Remove programs) kde vlevo je volba „Zapnout nebo vypnout funkce“. Ta vám zobrazí okno s nabídkou toho, co je součástí Windows a možná to máte nainstalované (nebo nemáte).

Můžete zde zapínat a vypínat .NET Framework a řadu dalších podivných věcí, ale to možná není tak zajímavé, jako některé užitečnější věci. Proto se snad nebudete zlobit, že ty věci co jsou poněkud více odborné vynechám (kdyby někdo toužil a chtěl, může dodat jejich vysvětlení, rád doplním).

Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows"Filtr Windows TIFF IFilter si můžete přidat pro indexaci TIFF souborů pomocí OCR (rozpoznávání písma).

Windows Media Player se schovává pod Funkce pro média a asi je dobré si ho v systému nechat.

Hyper-V je virtualizační nástroj (podobně jako VMware PLayer či Oracle VirtualPC (viz Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji).

Internet Explorer 11 jsme už řešili jinde, pokud například používáte na všechno Chrome, tak můžete zkusit co to udělá, když ho odstraníte. Nakonec, vrátit se dá vždy.

Klient služby Pracovní složky (Work Folders) si matně pamatuji z Windows 7 a ve spojitosti se spoustou problémů. Mělo by to umožňovat pracovat se soubory ze sítě i offline.

Klient služby Telnet a Klient TFTP by se vám kupodivu mohl hodit, pokud budete vzdáleně přistupovat na nějaké *nixové počítače. Ale tady spíš pomůže pokud si pořídíte nějaké to SSH a podobné věci.

Podpora pro protokol sdílení SMB 1.0/CIFS bývalo si ponechat, protože pomocí toho se dají připojovat disky/prostředky z jiných počítačů, ale dnes už vše umí SMBv3 (či SMBv2). Tady hlavně viz Vypněte si podporu SMBv1 ve vašich Windows. Dost podstatné pro lepší zabezpečení

Prohlížeč souborů ve formátu XPS a Služby XPS si asi ponechte, byť stále marně přemýšlím, jestli jsem XPS (což jsou specifické XML dokumenty) dokumenty vůbec kdy viděl.

Tisk do PDF od Microsoftu je užitečná věc, protože si už nemusíte pořizovat extra software, které by umělo tisknout (vytvářet) PDFka.

Tiskové a dokumentové služby skrývají Klient tisku přes Internet a Nástroj Fax a skener, obě se mohou hodit. A Sledování portu LPR (tisk na *nixové tiskárny), Správa skenování (připojení skenerů a skenovacích serverů) a Tisková služba LPD (připojení tiskáren přes LPD/LPR) už méně.

Windows PowerShell 2.0 se určitě hodit bude, takže ten asi odstraňovat nechcete. Jinak viz K čemu je ve Windows PowerShell a kde ho tam najdu?

Co bylo vynecháno, protože je to poněkud odborné? Nebo prostě proto, že nemám žádnou zkušenost s tím o co jde

 • Aktivační služba procesů systému Windows (viz WAS)
 • Internetová informační služba je starý známý IIS (Internet Information Server) a to jako http, tak ftp
 • Jednoduché služby TCP/IP asi také nebude potřebovat
 • MultiPoint Connector znamená, že se v poklidu přiznám, že netuším o co jde
 • Naslouchání RIP také moc netuším o čem je ve Windows (RIP vím co je)
 • Podpora rozhraní API algoritmu RDC (Remote Differential Compression) mi také nic neříká
 • Protokol SNMP budete potřebovat jedině pokud jste síťař
 • Sada pro správu Správce připojení (CMAK) serveru RAS bude souviset se vzdáleným přístupem, ale víc nemám tucha
 • Server Microsoft Message Queue (MSMQ) je serverová technologie pro komunikaci mezi aplikacemi
 • Služba AD LDS (Active Directory Lightweight Directory Service) mi sice říká hodně s ohledem na Active Directory (dost hororovité vzpomínky z minulosti), ale nic přesnějšího vám neprozradím
 • Directplay schované do Starší komponenty asi potřeba nebude, pokud se dobře pamatuji, patří to hodně starým verzím DirectX
 • Vložený spouštěč prostředí se mi v češtině vůbec nepodařilo pochopit, ale půjde asi o Embedded Shell Launcher ale nemám tucha
 • Webové jádro služby IIS s možnostmi hostitele také moc netuším, co tím chtěl překlad říci
 • Windows Indentity Foundation 3.5 patří k .NET a víc po mě nechtějte

Ale teď ještě na konec znovu, pokud někdo pošlete doplňující větu, dvě, maximálně tři k věcem, které nejsou dostatečně popsané, bude to fajn. Třeba to někomu později pomůže a já opravdu všechny věcí ve Windows neznám (a mám zásadu, že píšu o tom co znám a pokud něco neznám, tak to rád přiznám).

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky