Kam se ve Windows 10 ztratil Internet Explorer? Mohu se ho plně zbavit?

Internetový prohlížeč ve Windows 10 je nový, zbrusu a zcela, a jmenuje se Edge. Má skoro stejnou ikonku jako původní Internet Explorer, ale hodně věcí je v něm jinak. Pokud potřebujete původní Internet Explorer, tak je dobře schovaný.

Chcete-li se zbavit původního Internet Exploreru, tak je to snadné. Pravým tlačítkem na Start ->  Programy a funkce -> Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Zde najdete „Internet Explorer 11“ a můžete se ho zbavit.

POZNÁMKA: Tohle mimochodem už ve Creators Update neplatí, ve start menu je jenom Aplikace a funkce, což vás přivede k druhém metodě (viz níže). Původní Zapnout a vypnout funkce systému Windows je starý ovládací panel, v Creators Update dostupný stále třeba přes vyhledání.

2015-08-09 14_15_27-Funkce systému Windows

Budete-li se ptát, je-li to bezpečné udělat, tak odpověď je – není to příliš jisté. Může se totiž lehce stát, že kdesi v hlubinách Windows je něco co počítá s IE místo s Edge.

S jistotou vám odstranění Internet Exploreru rozbije starší verze Office. Ty jsou na něm závislé.

Druhá možnost kde IE 11 odstranit je Spravovat volitelné funkce (kompletní cesta k otevřením viz další odstavec). Je ale možné, že tohle platí až v některé z dalších aktualizací Windows, ale v Creators Update zde můžete přímo najít IE11 a volbu „Odinstalovat“

2017-10-01 08_33_13-Nastavení.png

Jak vrátit odstraněný IE 11 zpět? Ve výše uvedeném Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows se vám to už nepovede, vypnutí dojde k odstranění. Tady pomůže Nastavení -> Aplikace -> Aplikace a Funkce -> Spravovat volitelné funkce -> Přidat součást a zde vybrat Internet Explorer 11. 

Najít a spustit Internet Explorer je nejjednodušší asi přes ikonku hledání. Napište tam „Internet Explorer“ a můžete si ho rovnou spustit. Pravým tlačítkem myši vyvolat menu, kde si ho můžete případně vytáhnout na nějaké snáze přístupné místo (Start menu, hlavní panel) nebo otevřít jeho složku, kde už si můžete přetahovat/kopírovat kamkoliv.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Internet Explorer 11 ve Windows 10
Internet Explorer 11 ve Windows 10
Edge ve Windows 10
Edge ve Windows 10

PS: Jak z Windows 10 odstranit Internet Explorer je novější TIP na stejné téma.