@365tipu

Jaký je tablet s Windows 8.1? Konečně dorazilo něco na hraní!

Laskavostí české Toshiby se mi dostala do rukou Toshiba Encore WT8-A, tedy 8″ tablet s Windows 8.1 (2 GB RAM, 32 GB SSD). Takže je čas doplnit informace o Windows 10 i pro tablety – zkušenost, která mi zatím poněkud chyběla (mám Android, mám iOS, ale s Windows prozatím nic).  A věřte či nevěřte, tyhle tři světy jsou opravdu ale opravdu každý jiný. Například, považte, tu českou klávesnici pro tablety s Windows proboha vymyslel kdo?

Ale pojďme se podívat na tabletové osmičky. A prosím, promiňte mírnou neuspořádanost, tento (a pár dalších tipů na toto téma) vznikalo postupně a jakkoliv jsem se je snažil učesat a logicky navázat, tak se to místy možná nepovedlo.

Nekonečný seriál aktualizací Windows 8.1

Než se dostaneme k pořízení Windows 10 pro tablet, chtěl jsem si vyzkoušet předchozí osmičkovou podobu Windows. Cž tedy šlo vlastně až poté, co se stáhlo a instalovalo nejprve něco přes 310 MB opravných balíčků (něco přes hodinu usilovného stahování a instalování). Po první hodině snažení ale došlo k tomu, že se něco nepodařilo stáhnout/nainstalovat a bylo nutné další kolo – což je něco co důvěrně známé z desktopových Windows, takže vlastně nic nového. Každopádně, druhý pokus byl rychlý a prošel.

8883144-1-1-0

Následoval nutný restart a další záplava aktualizací a desítky minut čekání (bez pohybujícího se ukazatele stahování, to taky známe) – jinými slovy, pokud se rozhodnete aktualizovat čerstvě pořízený tablet (ale nakonec i notebook či počítač) s Windows 8, tak mějte dost času a trpělivost. Nebo odložte na později. Ale nejásejte, po restartu se objevila další (třetí) dávka zhruba 400 MB aktualizací a pak čtvrtá mající dokonce 700 MB – tohle je něco co by ve Windows 10 mělo fungovat trochu lépe, Microsoft tam zavádí kumulované aktualizace, nikoliv takto postupné. Ale teprve čas ukáže

Každopádně, když to tak sečtete, tak je řeč o stažení zhruba 2 GB aktualizací pro Windows 8.1 a zhruba deseti hodinách aktualizování (a zdaleka to není pomalým stahováním) – budete-li tohle chtít dělat, tak to  určitě nedělejte na mobilním připojení, tohle váš FUP asi nepřejžije.

TIP: Pokud se vám zdá, že se aktualizace poněkud zasekla, tak je to možná pravda. Ve skutečnosti se totiž na ploše zobrazilo okno od McAfee antiviru, které se vyžaduje stisknutí Enter. Což ovšem vy neuvidíte. Chce to dostat se na plochu.. Pak navíc v Task Manageru zjistíte, že McAfee žere 50 % procesoru. Tohle „antivirové software“ je bohužel jenom zlo.

Osmičky na tabletu nejsou špatné.

Každopádně jak byly osmičky na počítačích a noteboocích nesmyslné (hlavně ono neustálé ježdění do rohů, vytahování „charmů“ a zmatek v celoobrazovkových aplikacích), na tabletu to dává podstatně větší smysl – ale to je něco, co jsem tak nějak tušil, nebo tedy spíše předpokládal. Co je ale absurdní je česká klávesnice, protože tam opravdu nepochopíte kdo mohl vymyslet ty české znaky kdesi vpravo (neustále se pletou do psaní normálních znaků)

Jedna výhoda tabletu s Windows oproti ostatním platformám? Můžete tam mít více uživatelských účtů a není to spojeno s žádnými komplikacemi. A souvisí to s tím, že je dobré používat účet od Microsoftu (viz tip o přehlášení se Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu?).

  • Vlevo na okraji swipe pro běžící programy a přepínání,
  • Vpravo swipe vytáhnout „charm“
  • Zezdola vytáhnout kontextové menu/pruh aplikace
  • Horní swipe buď zobrazení menu, nebo minimalizace a přesun na polovun dispej

TIPJak je to s ovládáním na tabletu ve Windows 10? Velké změny se kterými vám pomůže právě tento tip. Je to dost jinak, než v osmičkách.

Tohle je v tabletové podobě v pohodě. Někde funguje zoom, někde ovšem nikoliv – to už je taková klasická podivnost. Uvidíme, co s tím udělá Windows 10, kde právě tyhle věcí doznaly (na počítači) dost podstatné změny.

TIP: Další poučení? Tablet má 32 GB interního disku, už jenom v průběhu aktualizací ho stihl zaplnit (což by teoreticky mělo jít později vyčistit), takže jako dost vhodný krok je tu i to, že si pořídit poněkud kapacitnější microSD kartu abyste kam měli dávat jiné věci. Bez toho to žádná sláva prostě nebude.

Některé věcí co ovšem očekáváte prostě nefungují. Třeba screenshot se sice uloží kam má, ale OneDrive je nesynchronizuje, v nastavení žádné takové možnosti nejsou – to by měly například řešit právě ty desítky, kde se přesně toto objevilo.

Rychlá návštěva v přehledu nainstalovaných programů se vyplatí – McAfee šel okamžitě pryč (měsíční trial tak jako tak na nic), Windows Defender stačí. Těžko říct odkud a proč, ale objevilo se tam Spotify, což zrovna v tabletu potřebovat nebudu. Objevíte tam také, že zhruba 297 MB z disku zabírá Office (ale ten se hodit může). To jen čistě jako malá poznámka o případném šetření diskem. Téma ke kterému se vrátím v pokračování tak jako tak.

Je to klasický počítače, není to něco jako iOS či Android

Jedna věc je zároveň výhoda i nevýhoda. Windows 8.1 na tabletu jsou pořád klasické Windows, což znamená, že řada pokročilých věcí se odehrává nikoliv  v tabletovém rozhraní, ale v klasických „woknech“ na klasické ploše. Na 8″ tabletu to ještě docela jde (prosím nezapomenout, jsem už poněkud starší a oči také nejsou dokonalé), ale rozhodně, rozhodně doporučím mít po ruce klávesnici a myš (Bluetooth nejlépe). Hodně to pomůže.

To, že je to klasický počítač s Windows ale znamená, že to umí opravdu všechno co Windows (Home). Síťování, zálohování, obnovování, body obnovy, zařízení, jakékoliv programy si jenom vzpomenete – což je dost fantastická možnost, kterou prostě na iOSu ani Androidu nemáte.

A to je v „prvním dílu“ k tabletovým Windows všechno. Pokračování najdete v Jak dostat Windows 10 na tablet s Windows 8.1 kde se dozvíte jaké zádrhele můžete potkat při aktualizaci tabletu na Windows 10.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky