TIP#212: Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows.

S příchodem Windows 10 se bude řada lidí ptáte, jestli má přejít z lokálního účtu v počítači k síťovému účtu Microsoftu. Takže trochu uspíším a doplním tip, který se měl věnovat jenom účtu od Microsoftu (podobně jako je tu tip Jak si založit identitu (účet) u Google na vlastní e-mail? Může se hodit pro řadu služeb od Google a svým způsobem jde o podobné téma. Jen s Windows (8) 10 trochu širší a komplikovanější.

Microsoft Account (Microsoft účet, nebo Účet Microsoft chcete-li to lépe česky) je v jedné věci vlastně zcela totéž, jako účet u Google. Slouží k jako identita a přihlášení od všech služeb Microsoftu – a těch je také poměrně hodně – namátkou Outlook.com, OneDrive, Office, Skype, Xbox (live), Bing, MSN, Obchody a nejspíš řada dalších.  Počínaje Windows 8 je možné ho používat i jako identitu pro přihlášení do počítače, samozřejmě pokud je počítač připojitelný k Internetu. A stejně tak slouží pro Windows Phone.

Microsoft Account můžete mít v podobě některé z mailových adres, které k Microsoftu patří – osobně mám jeden hodně starý, ještě s @hotmail.com doménou. Stejně jako u Google je ale i zde možné mít účet, který je identifikovaný vaší jinou mailovou adresou, takže mám ještě další, ke kterému je přiřazena @gmail.com adresa. Dnešní účty jsou zpravidla zakládány na @outlook.com ale je možné i outlook.cz a stále hotmail.com.

Jako každá online identita a přihlašovací nástroj je nutné abyste Microsoft Account opatřili solidním heslem a ideální si pořídili dvoufaktorové ověření (Microsoft na to má vlastní mobilní aplikaci). K dispozici jsou i jednorázové kódy použitelné pro různé aplikace

TIP: Dříve se Microsoft Account jmenoval Windows Live ID, to jen pro úplnost a pro ty z vás, kdo si pamatují něco takového. Pro ty ještě starší připomenu magické slovíčko Passport

Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows.

Založení účtu je velmi snadné – jděte na login.live.com a vpravo najdete Zaregistrovat se teď. V některých dalších případech si budete moci účet vytvořit při instalaci/zprovoznění zařízení, ale pokud si chcete účet připravit předem, tak tudy.

Čeká vás formuláře s jménem, příjmením, heslem, datem narození, zemí, pohlavím a telefonním číslem. Měli byste vědět, že v tomto formuláři buď použijete vaši existující mailovou adresu (ne-Microsoftí) nebo si prostě pořídíte tu na @outlook.com, outlook.cz či hotmail.com (stačí kliknout na „Získat novou e-mailovou adresu). Po chvilce proklínání CAPTCHA se vám to každopádně určitě podaří.

Měli byste vědět, že účet u Microsoftu můžete nakonec klasicky spojit i s platební kartou (platit tak třeba XBOX Live gold atd), takže myslet na jeho zabezpečení je poměrně dobrý nápad. Pak je také dobré vědět, že pokud se k účtu nepřihlásíte po dobu jednoho roku, tak dojde k smazání účtu. Pokud budete chtít účet spravovat, změnit si heslo, nastavit dvoufaktor, atd, tak stačí adrese account.microsoft.com

TIP: Jak stáhnout Windows 10 a aktualizovat. Na co si dát pozor před i po aktualizaci? je mimořádný tip bez čísla, který soustřeďuje užitečné věci pro každého, kdo přechází na Windows 10

Použití účtu Microsoft pro Windows 8/10 a Windows Phone

Windows 8/10 můžete samozřejmě používat bez účtu Microsoftu, tedy s lokálně vytvořeným jménem a heslem přímo v počítači. Nebrání tomu nic, ale „přijdete“ tak o některé další vychytávky. U starších Windows (7, 2000, XP, atd) nic takového používat nejde, účty jsou tam vždy lokální (a v počítačových sítích „doménové“).

  • Synchronizace nastavení Windows a některých dat a údajů může být užitečná věc, kterou oceníte například když máte více počítačů, na kterých pracujete. Stačí se prostě přihlásit na dalším počítači a budete mít „svoje“ Windows – nejenom co se barviček a pozadí týče, ale i dalšího nastavení. Synchronizace navíc umožňuje i sync hesel k weby, aplikace a sítě (za předpokladu, že počítač označíte jako důvěryhodný)
  • Synchronizace Internet Exploreru zmíním samostatně a je dost jasné, že se to může hodně hodit. Tedy pokud zrovna nepoužíváte Google Chrome jako já.
  • Mít všude svoje aplikace z Windows Store což je podobný princip jako v iOSu či Androidu. Prostě co si koupíte/pořídíte, to můžete mít kdekoliv chcete.
  • Kompletní přístup ke všem aplikacím, které jsou součástí Windows 8/10 a pokud teď trochu nechápete, tak je to prostě tak, že některé „systémové“ aplikace potřebují abyste měli účet od Microsoftu
  • Přístup k Xboxu, Windows Phone pod stejným účtem, včetně některých aplikací, které umožňují tato zařízení využívat či ovládat z počítače

TIP: Pokud máte Xbox, tak je dobré vědět, že na www.xbox.com můžete kupovoat i opatřovat hry na počítači a ony se pak „objeví“ v Xboxu.

  • OneDrive synchronizovaný na všech počítačích, aniž byste se o tom museli nějak extra snažit. Což znamená, že získáte také onu obvyklou velikost online úložiště.
  • Mail a další aplikace (kontakty, atd) se přímo napojí na váš účet. Což jasně můžete udělat ručně, ale tohle bude mít i již zmíněnou výhodu, že kamkoliv se přihlásíte, budete mít vše s sebou.

Je dobré vědět, že Windows 10 ještě více rozšířily synchronizaci informací a funkčnost spojenou právě s účtem od Microsoftu. A také to, že co se bude synchronizovat si můžete nastavit. Třeba proto, že něco nechcete s ohledem na soukromí.

Účet od Microsoftu umožňuje také založení účtů pro děti s omezeními a nataveními, které vám umožní lépe řešit co vaše děti dělají (a co dělat nemají).

POZOR! V září 2019 už není možné Windows 10 Home nainstalovat bez založení účtu u Microsoftu (viz Confirmed: Windows 10 Setup Now Prevents Local Account Creation). Můžete to obejít tak, že (a) si účet založíte, dokončíte instalaci a pak si vytvoříte lokální účet a ten síťový smažete/nebudete používat. Nebo (b) po dobu instalace odpojte počítač od Internetu.

Jak změnit e-mailovou adresu spojenou s Microsoft účtem? vám pomůže, pokud byste měnili e-mail. A Jak smazat Microsoft účet a přihlašovat se do Windows lokálním účtem? vám poradí jak ve Windows přepnout na lokální účet a případně i jak Microsoftí účet smazat. Obecně též viz Jak ve Windows 10 smazat uživatele?

Co je nebezpečného na používání účtu od Microsoftu

Nejzásadnější nebezpečí? Samozřejmě to, že vám někdo účet odcizí. Proto byste měli mít silné heslo a proto byste měli používat dvoufaktorové ověření. (a nezapomenout ne recovery kódy, tedy kódy pro obnovení) Druhé nejzásadnější nebezpečí? Uděláte „něco“ kvůli čemu vám Microsoft účet zruší. A je docela dobrý nápad mít na vlastním počítači k dispozici klasický lokální účet s příslušnými správcovskými právy.

TIP: V Jak ve Windows vypnout heslo? Je odstranění hesla bezpečné? zjistíte, že používat Windows bez hesla je možné pouze pokud máte lokální účet.

Je to všechno? Možná ne, dejte případně vědět, jestli na něco přijdete. Je dost jisté, že ve Windows 10 jsou nějaké další změny, které jsem ještě nestihl poznat.