@365tipu

TIP#683: Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval?

Máme tu Co udělat po instalaci Windows 10 na tablet? Praktické postřehy s řado praktických věci nejenom pro tablety. Týká se to ale situace po čerstvé instalaci Windows, prvním spuštění počítače. Pak je tu hlavně Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká? kde najdete hodně věci, které možná ani nevíte, že je vhodné udělat. Ale co když se o Vánocích dostanete na návštěvu k rodičům či jiným částem rodiny a mají tam dlouho neudržovaný počítač? Co byste s ním měli udělat?

1. Aktualizovat operační systém je velmi pravděpodobně opravdu to zásadní, co byste měli udělat (za předpokladu, že počítače není na první pohled beznadějně zavirovaný). Tohle se bude týkat nejenom Windows, protože je dost pravděpodobně, že to nikdo dlouho nedělal. A nakonec se to bude týkat i mobilu a tabletu. Nastavte automatické aktualizace, pokud to je možné.  Bohužel bezplatné update na Windows 10 už jste o hodně prošvihli, takže tudy se vydat nemůžete.

POZNÁMKA: Abych pravdu řekl, bod nula by měl být ten, že se ujistíte, že v počítači/mobilu//tabletu je dostatek místa na disku, protože to budete potřebovat pro všechny následující kroky. Tak na to nezapomeňte, protože se možná budete divit, proč to celé nějak nefunguje. A ono to nebude mít dostatek místa. Tady případně pomůže Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows?

2. Ověřte si přítomnost antivirového a antimalware programu, tedy pokud jde o Windows (dnes už viry ohrožují ale i MAC OS). Pokud nainstalované nejsou, udělejte to. Pak spusťte důkladné kontroly. Tady se vám bude hodit Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware a případně dvě pomůcky, které používám velmi často – Malwarebytes Anti-Malware a SurfRight HitmanPro 3. Tady nezapomeňte nastavit nejenom automatické aktualizace těchto programů, ale také automatické hledání škodlivin.

POZNÁMKA: Vlastně nejenom kontrola volné paměti by měla být tím, čím začnete. Ještě je dobré si ověřit jak rychlý je Internet a jak rychlý je samotný počítač. Protože pokud bude něco z toho výrazně omezeno, tak vše co budete chtít udělat budete dělat nesmírně dlouho.  Tady pomůže Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet?

3. Aktualizace prohlížeče a rozšíření v něm rozhodně nevynechejte. A pokud mají v počítači prohlížečů více, tak to udělejte pro všechny, včetně vyčištění zbytečných rozšíření. Tady se vám může hodit Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy. Ani zde není od věci zajistit aby se prohlížeč aktualizoval „sám“, pokud je to možné.

4. Aktualizujte další programy co v počítači (mobilu, tablet, atd) jsou, ať už jde o programy patřící k operačnímu systému nebo volně instalované. Ani tady nevynechte případný výmaz věcí, které nikdo nepoužívá. Můžete to dělat ručně, jeden p druhém, nebo si můžete pomoci věcmi uvedenými v Jak mít software v počítači s Windows aktuální?. Pokud to programy umožňují, také nastavte jejich automatickou aktualizaci. Při odinstalaci vám může pomoci některá z pomůcek uvedených v Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows?

TIP: Pokud to dokážete, je ideální řešení tohoto všeho to, že nebudete nikdy pro rodinu dělat servisního technika. Popravdě, možná když je jednou slušně odmítnete, tak vás budou proklínat a pomlouvat pouze pro tento jeden případ. Ale pokud pro ně něco budete opakovaně dělat, tak si buďte jisti, že vás budou proklínat a pomlouvat mnohokrát.

5. Aktualizujte ovladače, viz například Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? protože zejména grafická karta bude často potřebovat novější ovladače.

6. Nastavte zálohování a to ať už jde o nějaké lokální (jiný disk v počítači, externí disk atd viz Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat ale i Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10? ) nebo někam do cloudu (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další a Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?). Ideálně použijte obě řešení, tedy jak nějaké místní, tak někam do cloudu.

TIP: Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?

7. Nainstalujte software na vzdálený přístup abyste případně příště mohli pomoci bez dojíždění. Tady pomůže Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows?  a Jak bezpečně používat TeamViewer (ale i jiné software umožňující vzdálený přístup). Vzdálený přístup mimochodem osobně používám i doma, je to jednodušší než přebíhat z místnosti do místnosti. A pro Windows 10 na tabletu je to výborná pomoc pokud na něm je potřeba udělat více věcí.

TIP: Pokud máte příbuzné s Windows co je neustále likvidují a pořizují si do nich viry, tak možná vůbec není marné jim prostě nainstalovat Linux. Pomůže Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat?, ale nic nezkazíte, když to bude Ubuntu či Mint. Ale připravte se na to, že příštích pár měsíců vás budou nejenom proklínat, ale také volat s každou hloupostí.

8. Zkontrolujte online účty a jejich nastavení, zejména co se obnovení hesla, nesmyslných bezpečnostních otázek a dalších věcí týče. Rozhodně neuškodí nainstalovat správce hesel a také ověřit, jestli se e-maily vašich rodičů nedostaly do některého z hacků a jejich hesla už nejsou veřejná. Pokud ještě stále mají e-mail u Seznam.cz, tak je nejvyšší čas to změnit.

9. Pokud jde o počítač či notebook a dlouho nebyl vyčištěn od prachu, tak můžete podstoupit i tuto nepříjemnou operaci. Viz Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší a sice vám bude stačit obyčejný vysavač, ale tady hodně pomůže si pořídit stlačený vzduch ve spreji.

Všechno? Napadá vás ještě něco? Dejte vědět.

TIP: V Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD) najdete podobné, stejně užitečné téma. To pro případ, že se třeba rodičům (nebo sobě) rozhodnete vylepšit počítač o SSD.

A pokud řešíte zda provést novou instalaci, tak viz Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky