@365tipu

TIP#1263: Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?

Na jedné věci se u tohoto tipu asi můžeme shodnout, počítače s Windows se časem zpomalují. To druhé už asi tak lehké na shodu nebude – reinstalace (přeinstalace) kompletních Windows pochopitelně zpomalení řeší, ale v praxi to znamená že co rok, dva, budete trávit dlouhé hodiny novou instalaci Windows a následně hodiny novou instalaci všeho co používáte a potřebujete v počítači mít.

Má osobní zkušenost k prvnímu dotazu z titulku je, že se to nevyplácí a není to reálně potřeba. S jednou výjimkou, že jste si v minulosti pořídili počítač od nějakého výrobce co do něj přidává spoustu nesmyslu – tam se čistá instalace Windows poměrně dost vyplatí. Ale musí to být čistá instalace, nesmí to být využití Windows, které dorazily s oním počítačem. O čisté instalaci a reinstalaci viz Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD)

POZNÁMKA: Přeinstalace Windows znamená, že budete mít opět kompletně čistý počítač. Což obnáší i to, že budete muset znovu instalovat/zprovoznit všechno software, které v počítači máte. Mohou to být další hodiny práce, bude to i několik hodin stahování aktualizací. Proto je dobré se tomu vyhnout

Proč vlastně Windows časem zpomaluji

Zpomalování počítače s Windows v průběhu jeho užívání je realita, byť bude trvat poměrně dlouho, než se něco takového projeví (citelně projeví). Má to několik důvodů, které jsou dost často řešitelné bez nutnosti reinstalace.

Programy co spouštíte při startu systému mají tendenci bobtnat a přitom je řešení snadné – vyházejte je. A pochopitelně používejte hibernaci.

Pomalý disk co se postupně plní má také poměrně snadné řešení – dnes je dost nutné mít v počítači SSD, ne klasický pevný disk. A pokud se vám disk plní? Uklízejte, mažte, odinstalovávejte. Tady pomůže Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta

TIP:Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl je užitečné čtení, pokud toho moc o SSD nevíte.

Zbytečné programy v počítači bývají ten nejčastější problém. Patří sem i různorodá „antivirová řešení“ (Windows 10 mají vlastní, nepotřebujete nutně další), rozšíření pro Průzkumníka (Explorer), rozšíření v prohlížeči, programy co se zbytečně zabydlí jako služby (service). Čím více programů si nainstalujete, tím více bude bobtnat i Registr

Škodlivé programy jejichž účel je ve skutečnosti něco zcela jiného, než je inzerováno. Zejména jde o software na „vyčištění počítače“. Tyhle věci nemají v počítači co dělat. Pozor ale na malware, crapware, adware a spoustu dalšího smetí.

TIP: Windows 10 umí „Refresh your PC“  („Reset this PC“)kdy přímo z Windows spustíte reinstalaci Windows – zmizí samozřejmě všechno co jste do Windows nainstalovali. Zůstanou zachovány soubory. Viz Jak funguje „Reset This PC“ ve Windows 10 a Windows 8? Jak uvést Windows do počátečního stavu?

Jak se bránit zpomalujícím se Windows

Žádné zbytečné software do počítače. Prostě než si něco nainstalujte, tak si to rozmyslete. Pokud chcete jenom něco vyzkoušet, tak jděte cestou virtuálního stroje ve kterém si danou věc vyzkoušíte.

Portable aplikace místo instalujících se.  Viz K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat

Nepoužívané software z počítače odstraňujte. Pomoc hledejte například i v Věci, které byste velmi rychle měli odstranit z Windows a  Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows?

TIP: Dost dobrý souhrn kroků pro údržbu počítače najdete v Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval? a nakonec i v Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká?

Minimální počet rozšíření pro prohlížeč je dost zásadně dobrý návyk. Viz Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy

Pročistěte pravidelně věci spouštěné při startu systému a stejně tak pravidelně čistěte co všechno máte zbytečně na disku

Moc nepomůže když se budete pokoušet defragmentovat disky, něco takového se dnes už děje automaticky. Otázkou je i zda pomohou pomůcky popsané v tomto tipu – Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?

Co může hodně pomoci je pořídit si rychlejší disk (SSD misté HDD, rychlejší SSD), více paměti, lepší grafickou kartu. Nebo lepší základní desku s rychlejším procesorem vůbec. Někdy je upgrade hardware jediná reálná cesta k skutečně rychlejším Windows.

Občas pomůže restartovat počítač (Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?), ale pokud to musíte dělat často, tak by to chtělo nějaké lepší řešení.

TIP: Mrknout můžete ještě do Jak ve Windows šetřit paměť, procesor a vůbec zlepšit výkon počítače. Je tam další řada užitečných tipů, včetně vhodnější nastavení Windows. Velmi užitečný souhrn najdete v Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle a v Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky