TIP#441: Jak ve Windows šetřit paměť, procesor a vůbec zlepšit výkon počítače

Možná máte starší počítač, možná trochu málo paměti, případně máte Surface nebo tablet s Windows. Nebo prostě chcete aby v počítači neběžely zbytečné programy a služby, aby se zbytečně neustále něco nepřesouvalo na disku a bylo víc prostoru a výkonu pro program, který používáte. Je mnoho cest jak si trochu pomoci. Na některé z nich se podíváme, ale nečekejte hlubší vysvětlení, od toho už existují (nebo budou existovat) samostatné tipy.

Co je to Superfetch a Prefetch?  A jak to zakázat vám vysvětli jak se zbavit automatického natahování aplikací do paměti podle toho, jak si Windows myslí, že je budete potřebovat. A také jak zamezit vytváření kolekce aplikací na disku, které si tam Windows připravují ze stejného důvodů. Dokáže to šetřit hodně paměti i diskových operací. Souvisí s tím i tip Proč mi ve Windows 10 proces jménem „Systém“ žere tolik paměti?

Pokud máte dostatek paměti ve Windows, můžete zkusit zrušit virtuální paměť a ušetřit tak hodně diskových operací. Ale není to až tak jednoduché, protože té paměti musíte opravdu dostatek. Souvisí s tím i V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače, protože je důležité vědět, že počítá by měl využívat co nejvíce paměti může. Plná paměť prostě není na škodu.

TIP: Mám pro Windows používat optimalizátory paměti RAM? vám ukáže něco, co při nedodržování spíš přinese problémy

Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy vysvětlí věci, které vám sice nepomohu při používání počítače v průběhu práce s ním, ale při jeho zapínání a vypínání.

Zbavte se zbytečných věcí, které v počítači máte. Jde například a hlavně o Silverlight, Javu, Flash, QuickTime  či Adobe Air. Patří sem ale i to, že se (zejména) ve Windows 10 zbavíte nepoužívaných předinstalovaných aplikaci. Kdykoliv si je stejně můžete vrátit zpátky. Některé další součástí Windows je možné přidávat a odebírat jinde.

Pokud hrajete (nebo jste hráli) nějaké hry, možná máte v počítače věci jako BitRaider Web Client? NCSOFT Game Launcher? Pando Media Booster? Origin? Glyph? I tady platí, že je dobré zabránit jejich automatickému spuštění. Případně je odstranit, pokud už nejsou potřeba.

Další spoustu zbytečností dost často najdete v prohlížečích, řadu pluginů, rozšíření, addonů. Je dobré jich mít co nejméně a naučit se je odstraňovat, tady pomohou návody pro Chrome, Internet Explorer a Edge, FireFox. Chrome má navíc velmi užitečný nástroj, který umožní zjistit co vám ho nadměrně zatěžuje? A když už jsme u prohlížečů, blokování inzerce může ušetřit hodně.. Procesoru, připojení k Internetu.

TIP: Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?

Jedna z hodně náročných věcí umí být OneDrive, takže pokud tuhle službu nepoužíváte, tak ji můžete odinstalovat. Docela užitečné řešený bývá, že OneDrive spouštíte pouze tehdy když chcete synchronizovat. Tohle ale platí i pro DropBox a další podobné cloudové služby. Všechny potřebují běžet (paměť, procesor) a přenášet soubory (disk, připojení k Internetu). U OneDrive se může hodně vyplatit nastavit synchronizaci jenom těch věcí, které to opravdu potřebují.

Pokud používáte historii souborů, tak byste měli vědět, že při velkém počtu změn dokáže být poměrně dost náročná na přenesení změněných souborů. A možná se vyplatí ji vypnout. Tedy za předpokladu, že máte zálohování řešené něčím jiným.

Další vypnutelná věc jsou různorodá nastavení týkající se soukromí, tedy hlavně toho, že Windows 10 posílají různorodé informace „domů“. Viz Vypněte si ve Windows 10 odesílání informací o tom jak píšete a ovládáte počítač

Je dobré si správně nastavit i Windows Update. Patří sem nastavení Windows 10 aby se vám nerestartovaly samy při aktualizacích, ale podstatné je i to jak zamezit využití mého počítače pro aktualizace dalších počítačů s Windows 10?

folder-size-tool
Folder Size, jedna z užitečných pomůcek pro zjištění co vám zaplňuje disk. Viz níže.

Místo na disku a tak vůbec

Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? A jak to souvisí s lepším během počítače? No třeba tak, že nebudete muset tak dlouho zálohovat jako předtím. Hodně se bude hodit ještě Jak zjistím co mi zaplňuje disk? V některém z těchto tipů je řeši o Nástroji na vyčištění disku, ten se čas od času vyplatí spustit a použít.

Můžete defragmentovat disk, ale je velmi málo pravděpodobné, že by to nějak výrazně pomohlo (a u SSD se to navíc vůbec nedělá). Viz Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba?

Nenechávejte v počítači zbytečné věci a už vůbec ne spuštěné

Pro zjištění toho co se vám v počítači děje můžete použít různorodé pomůcky, ty týkající se disku jsou v předchozích tipech. Ale takové Process Lasso umí hodně pomoci v nalezení procesů a služeb, které mají „velkou spotřebu“.

Pro řadu věcí vám pochopitelně postačí pohled do Task Manageru (Správce úloh) ve Windows či podobného nástroje v jiných operačních systémech – vždy totiž platí, že byste měli šetřit s otevřenými (spuštěnými) programy. Stejně tak se to chce podívat do přehledu spuštěných Služeb (Services) a tam zastavit a zakázat ty, které nejsou nutné.

825-258-windows8-task-manager

Hodně pomůže se i podívat, co počítač spustí po zapnutí. Část uvidíte i v podobě ikonek v Panelu nástrojů – zpravidla tam můžete i zbytečné programy ukončit, ale lepší řešení je najít proč se spouštějí při zapnutí a zakázat spuštění. Task Manager (Správce úloh, Shift+Ctrl+Esc) má záložku Po spuštění (Startup) včetně toho, že je tam vidět jaký má spouštění dopad na zapnutí počítač. A je tam také možné přímo zakázat věci, které nechcete.

V Správci úloh (Task Manager) najdete i spuštěné služby (ale můžete jít cestou klasického ovládacího panelu). Na záložce Služba je můžete spouštět, zastavovat a restartovat. A přes Otevřít okno Služby se dostanete k právě původnímu plnému ovládání služeb, kde je lze zakovat a povolovat. Ale tady pozor, není dobré si zakázat služby, které jsou zásadní pro běh systému.

TIP: V Jak mít v počítači s Windows iTunes ale spouštět je jen podle potřeby zjistíte jak se zbavit věčně běžících a náročných služeb souvisejících s iTunes. Ve Windows tenhle software je reálně potřeba tak párkrát do roka.

Google Chrome má, mimochodem, takovou jednu zvláštní vlastnost, že i po jeho ukončení zůstává běžet. Mění se to, snadno, v ikonce Chrome v liště a je to další věc, kterou můžete vypnout. A pozor, dokud nezavřete poslední okno s Chrome, tak v paměti zůstávají i tak nějaká ty předtím pozavíraná.

Užitečné věcí v nastavení Windows

2016-03-16 07_18_18-Start.pngPokud si vyvoláte ovládací panel Systém (třeba pravé myšítko na Start a vybrat System) tak se dostanete k Upřesnit nastavení systému, což otevře původní Vlastnosti systému. Zde je užitečné otevřít první možnost jménem Výkon – najdete tam několik věcí, které se vyplatí pozměnit.

Vizuální efekty můžete kompletně povypínat a pomoci tak výkonu počítače (stačí zvolit Optimalizovat pro výkon).

Osobně ale nechávám zapnute Při přetahování zobrazovat obsah okna, Vyhladit hrany obrazovkových písem, Zobrazit miniatury místo ikon a Zobrazovat stín pod okny. Toto nastavení nepodceňujte, může znamenat opravdu hodně. Tuším, že tohle je tu v tipu Zbavte se zbytečných animací ve Windows. Budou rychlejší, včetně Start menu

V Upřesnit najdete další podstatnou volbu, zda dávat přednost programům nebo službám na pozadí. Správnější volba je ta první. A najdete tam i nastavení virtuální paměti

Vypnout můžete i Přehrávat animace ve Windows v nastavení jménem Vizuální možnosti, tam se ale dostanete pomocí Win+I -> Usnadnění přístupu -> Další možnosti.

Vypnutí se vyplatí i u transparentnosti (průhlednosti) Start menu, Lišty a Centra akcí. Uděláte to přes Win+I -> Přizpůsobení -> Barvy. Úplně dole pak najdete Nastavit nabídku Start, hlavní panel a centrum akcí jako průhledné. Ale předtím můžete ještě vypnout Automaticky vybrat barvu motivu z mého pozadí.

V Nastavte si Oznámení ve Windows 10 podle svého a nenechte se terorizovat najdete užitečný nápad na omezení záplavy upozornění, které vám mohou Windows posílat. Je samozřejmě dobré je potlačit. Jinak Win+I -> Systém -> Oznámení a akce. Ve stejném místě je možné vypnout zobrazování tipů (najdete tam Zobrazovat tipy k Windows).

Rychlé spuštění systému také není od věci mít aktivní. Najdete to ve Win+I -> Systém -> Napájení a režim spánku -> Další nastavení napájení (to vás přivede na starý ovládací panel Možnosti napájení) a zde vyberete Nastavení tlačítek napájení. Poté co pochopíte nutnost vybrat ještě Změnit nastavení, které nyní není k dispozici můžete ve spodní části aktivovat Zapnout rychlé spuštění.

Za zkoušku stojí i vypnutí indexování pro vyhledávání, zejména pokud jste nikdy ve Windows vyhledávání v souborech nepoužívali. Nastavuje se to v starém ovládacím panelu Možnosti indexování. Nezbavíte se tím ale toho, že čas od času se indexování bude spouštět, toho dosáhnete jedině zákazem příslušné služby.

TIP: Stručnější přehled, použitelný i jako checklist najdete v Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle