@365tipu

TIP#198: Jak odstranit z vašeho počítače Javu, o které možná ani nevíte, že ji máte

Poslední dávka oprav Javy opravuje dvacet pět bezpečnostních chyb. Co je horší, 23 z nich je zneužitelných na dálku. Je dost pravděpodobné, že máte v počítači Javu, aniž byste ji kdy vůbec k čemu použili (snad jedině pokud jste hráli Minecraft, nebo jste vývojáři v ní pracující, samozřejmě). Vedle toho vám tam navíc možná Oracle ochotně nadělilo crapware jako Ask toolbar.

Vedle odstranění Flashe (viz Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči) je z hlediska bezpečnosti hodně vhodné i Javu z počítače odstranit. Pokud se bez ní neobejdete, tak to dál neřešte, případně je zde ještě možné vhodné řešení přes virtualizaci – kdy si můžete věci s Flashem či Javou pouštět ve virtuálním stroji (viz Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí).

Na Java.com najdete přímo návod jak odinstalovat Javu z mého počítače s Windows – kde si mimochodem všimněte další zásadní věci, která se Javy týká. Aktualizace Javy má totiž jeden zásadní zlozvyk, v počítači nechává staré (a běžně děravé a nebezpečné) verze. K tomu abyste se něčeho takového zbavili bohužel potřebujete Java Uninstall Tool. Kde opět upozorním, že zkoušet štěstí u nějakých „jinde“ dostupných „pomůcek“ vás může přivést do problémů.

Odinstalovat Javu ve Windows může být teoreticky snadné

  • Ruční odinstalace z Windows je klasicky Přidat/Odebrat Programy (Programy a Funkce ve Windows 8). V seznamu programů pak hledejte (většinou) něco jako „Java 8 Update číslo„. Ale může tam být i leccos jiného – J2SE, Java 2, Java SE, Java Runtime Environment, atd.
  • Ruční odinstalace pro Mac OS X spočívá v spuštění Terminal aplikace a použití příkazů pro odstranění Javy od Oracle. Trochu komplikované to může být ještě existencí Javy od Apple (Java 6).
  • Ruční odinstalace Javy pro Linux také stojí na použití Terminálu a spuštění někaých těch příkazů.

Java je ale ještě případně zabydlená v prohlížeči, což může být další podstatná komplikace. V Chrome od určité verze patří Java mezi blokované pluginy – ale nejjednodušší je použít stejný postup jako pro zákaz Flashe ve vašem prohlížeči a podívat se, jestli se někde mezi plug-iny či add-ony neskrývá i Java.

Bohužel zbavit se Javy v některých prohlížečích vůbec není snadné, takže zkuste třeba How to disable Java – Internet Explorer, kde na konci návodu pro Internet Explore (kde to vůbec není snadné) najdete i další prohlížeče. V Chrome je to snadné, ve Firefoxu také, v Safari jde o jedno zaškrtávátko a Opera to má také pořešené přes plug-iny.

Jak zjistím, jestli mám v počitači Javu?

Jednak tak, že se (ve Windows) podíváte, jestli je Java naistalovaná. Ale třeba také tak, že přejdete na www.java.com a vyberete si „Do I have Java?“ a pak velké červené „Verify Java version„. Pokud ale nemáte Javu zabydlenou v prohlížeči, tak tohle prostě stejně fungovat nebude.

Co mám dělat, pokud jsme hráč Minecraftu?

Pokud hrajete Minecraft, tak byste možná měli vědět, že od března 2015 je Minecraft vybaven přímo vlastní Javou (tedy ten pro Windows) a tu klasickou, chronicky děravou, k ničemu nepotřebujete. Vice viz třeba Minecraft Doesn’t Need Java Installed Anymore; It’s Time to Uninstall Java. A pozor, tohle se nebude týkat situace, kdy provozujete server Minecraftu.

TIP: Quicktime v počítači nepotřebujete stejně jako nepotřebujete Flash, Silverlight ani nepotřebujete Javu. Flash rozhodně v počítači nechtějte, je to velmi nebezpečné. To poslední tam ponechejte pouze pokud opravdu používáte nějaký software v Javě, bez kterého nemůžete existovat. A nepotřebujete ani Adobe Air, které můžete mít také v počítači aniž byste to věděli.

Co mám dělat pokud nutně potřebuji Javu

Pozor při aktualizaci Javy na vnucování něčeho co tam opravdu nechcete
Pozor při aktualizaci Javy na vnucování něčeho co tam opravdu nechcete

Je samozřejmě možné, že prostě Javu potřebujete, ať už proto, že pro ni třeba programujete, nebo máte nějakou aplikaci, která je v Javě a jiné řešení neexistuje (například v ní je vaše internetové bankovnictví). Tam buď zkuste virtualizaci, nebo prostě poctivě záplatujte a záplatujte (a nezapomeňte odstraňovat staré verze).

TIP: K aktualizaci ještě důležité upozornění. Protože Oracle jde jenom o peníze, tak ke každé aktualizaci Javy přibaluje věci, které rozhodně v počítači nechcete. Sice se něco takového dá někde v hloubi nastaveni Javy vypnout, ale počáteční nastavení je to, že se to prostě chce instalovat a zaškrtnou to za vás. Tak si dávejte velký pozor.

Pokud ale nic takového nemáte a nepoužíváte a na Javu jste občas narazili jen v prohlížeči (třeba Wordle bylo v Javě, ale tady si prostě můžete vybrat jinou pomůcku pro vytváření Word Cloudu), tak je řešení dost jasné. Javu pak opravdu v počítači k ničemu nepotřebujete.

Dodatky a přídavky

JavaRa doporučuje Kamil Zmeškal tam, kde se nemůžete Javy zbavit, případně po ní stále něco někde zůstává viset. Nemohu posloužit zkušenostmi, ale ne malware/crapware to nevypadá.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky