@365tipu

TIP#365: Zbavte se Silverlightu, další věc co v počítači nejspíš nepotřebujete

Už je z toho zbavování se takový pěkný seriál. Zásadní je zbavení se Flashe, můžete pokračovat odinstalaci Javy. Chybět vám rozhodně nebude Apple Quicktime. A možná máte v počítači ještě Adobe Air, takže i to je dobré odstranit. Ale těch zbytečných věcí, které kdysi možná měly význam či smysl, je více. Patří sem i čistě Microsoftí Silverlight.

Silverlight kdysi Microsoft vymyslel v rámci válek o multimediální interaktivní platformy a konkurenci Flashe. Bezpečně se téhle věci můžete zbavit, pokud nepoužíváte nějaký web, který je na Silverlightu postavený (co se vzpomínám tak třeba HBO GO, používal ho snad i Netflix), ale ani Microsoft už nějak extra tuhle technologii v oblibě nemá a další vývoj už neprobíhá.

Pokud používáte pouze Chrome, tak je velmi pravděpodobné, že jste si ani nevšimli, že tam podpora pro Silverlight skončila někdy mezi lednem a dubnem 2015. Takže je asi dost jasné, že vám nejspíš nikde nechyběl.

TIP: Silverlightu jako takovém končí podpora 12. října 2021.

2015-12-30 11_20_41-Programy a funkce.png

Odstranění Silverligtu

Silverlight je ve Windows k nalezení klasicky mezi nainstalovanými programy, takže třeba Win+I – Systém -> Aplikace a funkce. Nebo Ovládaci panely -> Programy a funkce (v originále Add/Remove Program). Najdete tam „Microsoft Silverlight“ a prostě dáte Odinstalovat.

Nezapomeňte, že Silverlight je zabydlený v prohlížečích (rozhodně v Internet Exploreru) a možná bude nutné je před odinstalací zavřít. A jako vždy, prosím pozor, nenechte se zlákat na různé „odinstalátory“ Silverlight. Je dost jisté, že chytnete do počítače něco co tam mít nechcete.

Silverlight možná najdete i ve svem MACu – je tam v podobě pluginu, takže ho najdete v Internet Plug-Ins: /Library/Internet Plug-Ins/ a odinstalace by měla být tak snadná, jako že ten plugin prostě hodíte do koše. Házet tam ale budete dva – Silverlight.plugin a WPFe.plugin.

PS: V mých Windows měl Silverlight nějakých 384 MB (podle instalátoru). Řekl bych, že to je taky dost dobrý důvod, proč se podívat jestli ho máte. A zbavit se ho.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky