@365tipu

TIP#360: Potřebujete k něčemu QuickTime? Jak odinstalovat QuickTime?

Pokud používáte Windows a máte k tomu nějaký ten iPhone/iPad/iPod, tak asi máte v počítači iTunes. Při každé aktualizace se vám Apple bude pokoušet vnutit QuickTime. Jak už to tak bývá, lidé si tuhle věc vcelku zbytečně do počítače pořídí. Dnes už je QuickTime technologie (software) minulosti, bez které se obejdete.

QuickTime je software od Apple (domov má zde a pokud ho kdykoliv budete potřebovat, určitě si ho nepořizujte odjinud) a jde, zjednodušeně, o software k přehrávání multimédií – videa, animací, interakcí, obrázků, zvuku. V OS X (operační systém od Apple) je QuickTime zabudované, ve Windows (od XP výše) se instaluje nebo k vám dorazí s iTunes. Důležité je, že dnes už pro QuickTime není příliš využití a je lepší ho v počítači nemít.

2015-12-24 12_42_56-Apple Software Update.png

QuickTime, Flash, Windows Media a různé další „multimediální“ záležitosti jsou všechny výsledkem „války“ mezi výrobci hardware i software o to, kdo prorazí jako zásadní cesta pro přehrávání videa a audia. Celé se to ale cestou stejně poněkud zvrtlo a navíc se většina z těchto platforem postarala o zásadní bezpečnostní díry a problémy.

TIP: Quicktime v počítači nepotřebujete stejně jako nepotřebujete Flash, Silverlight ani nepotřebujete Javu. Flash rozhodně v počítači nechtějte, je to velmi nebezpečné. To poslední tam ponechejte pouze pokud opravdu používáte nějaký software v Javě, bez kterého nemůžete existovat. A nepotřebujete ani Adobe Air, které můžete mít také v počítači aniž byste to věděli.

Neřekl bych to tak tvrdě, ale třeba The Guardian označuje QuickTime jako crapware. Má svým způsobem pravdu. Dnes žádné filmy v QuickTime přehrávat chtít nebudete. Popravdě, už pár let tomu tak je. Pokud se k vám dostane nějaký prastarý film co potřeboval QuickTime, tak stačí mít odpovídající codec.

Samo Apple přímo na stránce QuickTime uvádí:

Důležité: QuickTime 7 pro Windows už Apple nadále nepodporuje. Nové verze Windows vydané po roce 2009 obsahují vestavěnou podporu klíčových mediálních formátů, které předtím zpřístupňoval QuickTime 7, zejména formátů H.264 a AAC. Všechny dnešní webové prohlížeče pro Windows podporují video bez potřeby dalších pluginů. Pokud už QuickTime 7 na svém PC nepotřebujete, podle těchto pokynů ho odinstalujte.

Výjimka může nastat tam, kde používáte nějaké software pro střih/zpracování filmů, které bude QuickTime vyžadovat – ale pak je velmi pravděpodobné, že pouze pro filmy v QuickTime (ty mívají většinou příponu .MOV). Dodám, pro jistotu, že se tady bavíme o Windows, protože jak už bylo výše uvedeno, v OS X je (bylo) QuickTime součástí operačního systému.

Jak odstranit QuickTime z Windows?

Stejně snadno jako všechny ostatní věci. V Ovládacím Panelu při přidání/odebrání programů je potřeba najít v přehledu QuickTime a odstranit.Může se, jako vždy, stát že to buď nepůjde, nebo se to nepovede zcela. Pak dejte na modlení a zkuste používat všechny obvyklé i neobvyklé postupy.

QuickTime se bude mimochodem nacházet v /windows/system32 (QuickTime.qts a QuicktimeVR.qtx), /windows/ (QTfont.*) a /Program Files/QuickTime. Dodám, že jako obvykle je nutné si dát pozor, abyste se nenechali nachytat na nějaký ten virus v podobě „QuickTime Uninstall“.  

Jak odstranit QuickTime z Mac počítače?

Čistě teoreticky najít aplikační složku (Applications), tam QuickTime a prostě to hoďte do koše. Jenže, nejspíš se dozvíte, že tenhle program je pro OS X vyžadovaný a máte smůlu. Takže asi smůla. Ale nemaje Mac, tak tohle hádám z dostupné dokumentace.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky