@365tipu

TIP#409: Jak ve Windows Media Player přehrát titulky?

O Windows Media Player toho na @365tipu moc není a zdejším favoritem pro přehrávání filmů (včetně titulků) je Kodi. Ale to nic nemění na tom, že Windows Media Player (WMP) je jedna z těch nejdostupnějších voleb pro přehrávání videí i filmů a není na něm nic až tak špatného. Tedy až na to, že Ve Windows 10 se ztratilo přehrávání DVD a možná je jednodušší si pořídit něco jako VLC.

Ale zpět k tématu. Titulky a Windows Media Player (WMP). Microsoft pro tohle má online nápovědu v Zobrazení titulků ve Windows Media Playeru (která se ale týká Windows 7 a Vista), byť to v zásadě je použitelné. Něco k tomu je ale vhodné dodat.

Především, musíte najít titulky, Windows Media Player vám je sám nenajde (Kodi po nastavení například ano). Nejčastěji se vyskytují v podobě souboru s příponou .srt – jde v zásadě o textový soubor. Zkuste je hledat v Google, nebo na některém z webů, které titulky shromažďují.

První co můžete zkusit po stažení je, že .srt soubor přejmenujete na stejné jméno jako AVI/MOV/MP4 soubor s filmem. A necháte je ve stejné složce, které které pak spustíte přehrávání. Ano, až tak by to mohlo být jednoduché. Co je trochu matoucí je, že se možná vyplatí .srt příponu změnit na .sub

Pozor na to, aby WMP měl aktivované zobrazování titulku – to se většinou děje v pruhu nahoře pod Přehrát aktivováním Lyrics, captions and subtitles (Texty písní a titulky) na On if available (Zapnuto je-li k dispozici). Může být nutné spustit WMP znovu.

Selhává-li všechno, tak existuje (dnes už starý) Open Source software DirectVobSub (dříve VSFilter), které může vše zjednodušit. Stáhněte, nainstalujte a začněte používat. Kde ho bezpečně stáhnout vám neporadím, zejména proto, že vývoj skončil. Domovem je na SourceForge.

Ale teď v praxi.

Představme si, že máte District 9 (film z roku 2009) v podobě mkv (Blue Ray Rip). Otevřete si ho ve WMP a začne vám hrát, samozřejmě v angličtině. Zapnutí titulků je zde dostupné přes pravé tlačítko myši a výše zmíněné „Texty písní a titulky„. Je tam mimochodem možné i přepínat jazyk zvukové stopy, stejně jako jazyk titulků.

Získat titulky můžete například ze Subscene.com (konkrétně zde), získáte tam District9.cz.srt. Což přejmenujete na District.9.2009.720p.BrRip.YIFY.srt (protože tak se jmenuje soubor s filmem). Spustíte znovu a zjistíte, že žádné české titulky nevidíte.

Druhý pokus je ten, že zkusíte Titulky.com, což vám poskytne další české titulky. Opět přejmenujete na shodné jméno souboru. A opět nic. Pak zkusíte výše popsané, změna z .srt na .sub. A nestane se stejně nic.

Tak zkusíte Godzillu (2014), tu máte jako Godzilla.2014.720p.BluRay.x264.YIFY.mp4 a  na Titulky.com je spousta titulku. Zkusíte stáhnout nejstahovanější (a také délkou odpovídající vašemu MP4 souboru). A zjistíte, že opět nic. Ani po přejmenování na .sub.

Windows Media Player české titulky neumí. Tečka

Problém je, hádejte kde, prostě v tom, že výše popsaný postup, tedy .srt/.sub se pro české titulky prostě použít nedá. Můžete zkusit onen DirectVobSub popsaný výše. Osobně bych to nedoporučoval – je to již velmi staré a je otázka, co si při stažení dodáte do počítače navíc.

2016-02-12 18_18_00-District 9 - YIFY - Multimediální přehrávač VLC.png

Nebo, což by rozhodně doporučil, prostě si nainstalujte VLC – tam totiž můžete titulky prostě uložit k souboru s videem, přejmenovat a načíst a funguje to bez problémů. A nejenom že si je prostě můžete ručně načíst, pokud budete mít ve složce s videem .srt/.sub soubor stejného jména, tak je automaticky načte a nebudete muset nic řešit.

Takže, vraťme se na začátek. Odpověď na otázku  Jak ve Windows Media Player přehrát titulky? je nainstalovat si VLC a použít je tam. A pokud si do VLC pořídíte ještě navíc vlsub (rozšíření pro VLC), tak to bude umět stahovat titulky (skoro) samo. A to se sakra vyplatí.

Případně, pokud chcete něco samostatného, tak je tu Subtitles, aplikace pro MAC OS X i Windows. Funguje tak, že tam pomocí drag&drop hodíte video a najde titulky. Ale pozor, je to 30 denní na zkoušku, pak bude chtít peníze. Po stažení si nezapomeňte v Nastavení -> Languages nastavit Češtinu. A pamatujte, to je také dobré vědět, ne ke všem filmům to bude umět stáhnout titulky.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky