@365tipu

TIP#196: Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba

Píše se rok 2019 a s odstupem čtyř let (ano, další odstavce byly napsány v roce 2015) je už jasné, že žádný Flash nepotřebujete. To kde ještě před pár lety setrvával (třeba zmíněná Česká Televize, viz níže) už je také konečně minulosti. V roce 2019 už tedy opravdu Flash v počítači nepotřebujete a nechcete mít. 

Jak to bylo v roce 2015 (a některé věci platí ještě dnes)

Když už ten Facebook zavelel a Mozilla honem přispěchala s vypnutím Flashe ve Firefoxu, tak je čas na tenhle praktický tip. Jak se zbavit Flashe v prohlížeči v počítači (protože v mobilu či tabletu s Androidem nebo iOSem už žádný není) a mít o jedno zásadní bezpečnostní riziko méně. A také mít jednodušší život, protože Flashové inzeráty dokáži solidně zatížit procesor.

O co přijdete, když zakážete Flash? Především o záplavu zbytečných inzerátů (které stejně tak můžete blokovat, že). Možná zjistíte, že nějaký web nefunguje, protože jeho provozovatel zamrzl tak deset let v minulosti a udělal si ho čistě ve Flash (dnes už dost výjimečné). Nebudete moci hrát nějaké ty Flashové hry (což za podstatně vyšší bezpečnost rozhodně stojí).

TIP: Flash můžete zdánlivě zakázat i tak, že si pořídíte do prohlížeče nějaké to blokování nebezpečného obsahu, o tom ale viz Jak na lepší soukromí v prohlížeči? Ghostery, NOSCRIPT, WOT a ti další. Ale popravdě, zakažte Flash přímo, tohle není řešení, které je spolehlivé a bezpečné (nevěříte?). A celé je to dobrý test i pro vás, jak zjistit jestli ho opravdu potřebujete.

Chrome od verze 57 výše se Flash je plugin pro Flash integrální součástí Chrome a nejde ho vypínat a zapínat – nespouští se ale a případné spouštění/nespouštění se nastavuje v Nastavení -> Rozšířená nastavení -> Nastavení obsahu (viz obrázek níže). Pokud se chcete vyhnout spuštění Flashe, zvolte Blokovat spouštění obsahu Flash na webech

2017-04-23 17_14_49-Start.png

Do verze 56 platilo: přejdete na chrome://plugins/ (nemusí na to jít kliknout) a najdete Adobe Flash Player . Kliknete na Disable/Deaktivovat. Nemusíte se ničeho bát, na stejném místě ji kdykoliv můžete znovu aktivovat.

Jak zakázat Flash v Chrome

Firefox postačí najít Add-ons/Doplňky v Tools (což je to hlavní menu v podobě tří čárek pod sebou) a dostat se tak do přehledu add-onů. Zde přejděte na Zásuvné moduly a najděte Shockwave Flash – můžete vybrat „Never activate“ (nikdy neaktivovat). Případně můžete nastavit „Ask to activate“ (Spustit na vyžádání), čímž budete moci vybrat, že chcete nějaký ten Flash na konkrétním webu spustit. Mimochodem, když už tam budete. můžete rovnou případně stejným způsobem ošetřit Javu.

Jak zakázat Flash ve Firefoxu

Internet Explorer je na tom podobně (ale pozor, u starších verzí to bude dostupné trochu jinak). Ozubené kolečko, Spravovat doplňky, najít ShockWave Flash a zakázat.

Jak zakázat Flash v Internet Exploreru

TIP: Je možné, jak už bylo naznačeno u IE, že ve vašem prohlížeči to bude jinak – záleží na verzi, ale také na platformě. U Safari, které následuje, se já mohu podívat pouze na Safari ve Windows a tam je to zaručeně jinak, než v Safari na MACu.

Microsoft Edge (tedy Windows 10) má Flash opět jinak, tam je vypnutí přes Nastavení -> Upřesňující nastavení. Tam najdete Použít Adobe Flash Player. Tím ale pouze zakážete použití – pokud ho chcete odstranit, tak je asi nejlepší použít odinstalační program od Adobe  (ale moc to nepomůže, Microsoft ho integroval do Edge).

edge-win10-flash-player

Safari otevřete Preferences  a přejděte na Security a potom najděte  „website settings options“ a „Internet plug-ins“. Zde by mělo být možné vlevo najít „Adobe Flash Player“ a vybrat „Block“. Opět, případně, můžete nastavit na „Ask“, což vám umožní Flash ručně spustit tam, kde je potřeba. Safari pod Windows to mimochodem bude mít jinde, po vybrání Preferences nejspíš v Extensions.

TIPJak odstranit z vašeho počítače Javu, o které možná ani nevíte, že ji máte se vám bude hodit nejspíš taky, protože když už uklízet, tak pořádně. Což může znamenat, že se může hodit i Co je to Adobe Air? A potřebuju to mít v počítači?

Flash můžete také z počítače odinstalovat

Vedle zákazu Flashe v prohlížeči (prohlížečích, pokud jich máte víc), můžete Flash také kompletně z počítače odstranit. Pro Windows nabízí Adobe odinstalátor, stejně tak jako pro MAC. Dejte si pozor na řadu dalších „odinstalátorů Flashe“, které se povalují různě po Internetu, tam je dost jisté že spíš chytíte vir, než cokoliv jiného.

Nezapomeňte, že tato odinstalace se netýká Chrome, to má Flash zabudovaný přímo v sobě – ale jak Flash v Chrome vypnout už víte. Podobně je tomu mimochodem v Edge, což je nový prohlížeč od Microsoftu ve Windows 10.

Flash by každopádně měl jít klasicky ve Windows odinstalovat přes Ovládací Panely -> Programy a Funkce (dříve to tuším bylo Přidat/Odebrat programy), kde můžete mít Flash přímo nainstalovaný od Adobe (protože takto se dostává do dalších prohlížečů, včetně třeba Opery) – hledejte na začátku abecedního seznamu „Adobe Flash“.

TIP: Pokud máte Flash takto instalovaný skutečně v počítači, tak je opravdu dobré ho dostat pryč. 

Na Linuxu to bude odviset hlavně od toho, jak jste si ho poříili – můžete ho tam mít třeba jako „flashplugin-installer“ (v takovém případě klasické apt-get remove flashplugin-installer). Ale možná máte Chromium a PPAPI verzi flash (tady tedy sudo update-pepperflashplugin-nonfree –unistall).

Kde vám bude Flash chybět?

Ano, někde vám chybět bude, ale je na vás, jestli chcete mít  v počítači zásadně nebezpečný software, nebo odstraníte jeden z nejvíce používaných nástrojů na hacknutí a ovládnutí počítače.

  • některých starých videí na YouTube, ale tady už delší dobu přecházejí na komplet HTML 5
  • Na webu České Televize, která na dotaz co s tím bude hraje mrtvého brouka.
  • Na iDnes.cz, což asi nic až tak zlého nebude, tamní videa nejsou životně důležitá. Konkurenční Novinky.cz mají HTML 5 přehrávač.
  • Na webech s flashovými hrami, ale pokud je hrajete, tak vám stejně není pomoci.

Dejte případně vědět, kde jste ještě narazili na to, že vám Flash zásadně chybí.

Co dělat když nutně potřebujete Flash?

První snadné řešení je, že si ponecháte Flash jenom v prohlížeči, který normálně nepoužíváte a ten spustíte pouze v okamžiku nutné potřeby. S tím rizikem, že může dojít k napadení počítače.

TIP: Quicktime v počítači nepotřebujete stejně jako nepotřebujete Flash, Silverlight ani nepotřebujete Javu. Flash rozhodně v počítači nechtějte, je to velmi nebezpečné. To poslední tam ponechejte pouze pokud opravdu používáte nějaký software v Javě, bez kterého nemůžete existovat. A nepotřebujete ani Adobe Air, které můžete mít také v počítači aniž byste to věděli.

Druhé řešení je, že si budete prohlížeč s Flashem pouštět ve virtualizovaném stroji. Pokud vám ho cosi přes Flash napadne a hackne, tak je velmi snadné ho uvést do původního stavu.

Pokud máte tablet, tak se můžete na některé „flash vyžadující“ weby podívat přes něj. Paradoxně pak zjistíte, že to tam bez Flashe funguje. Nebude to pravda všude, ale třeba pro sledování České Televize je to snadné řešení. Můžete také v prohlížeči pro takový web „podvrhnout“ informaci o tom na čem běží a přepnout se tak na tabletovou podobu.

Co dodat? Užijte si web bez Flashe! A přečtěte si Co všechno o vás lze zjistit přes prohlížeč? A jak se tomu bránit?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky