@365tipu

TIP#1813: Co dělat, když nutné potřebujete Flash?

Flash skončil k poslednímu prosinci 2020. Adobe už neposkytuje Flash ke stažení, prohlížeče co ho obsahovaly napřímo, ho už odstranily a pokud ho máte v počítači, budete vidět výzvy k odstranění. A dost dobře možná časem dojde k automatickému odstranění. Není divu, Flash je dnes zbytečný a historicky má na svědomí nejvíce bezpečnostních problémů.

Jenže, co když z nějakého důvodu Flash stále potřebujete? Třeba proto. že máte nějaké staré SWF soubory, které potřebujete otevřít. Několik možnosti by tu stále bylo.

Můžete nainstalovat starší verzi Flashe – ta poslední co bude fungovat je 32.0.0.371 (není v ní obsažené vypnutí po 12. lednu jako v té skutečně poslední verzi od Adobe). Tohle řešení bude funkční, ale nebezpečné, nikdo neví jaké bezpečnostní chyby tam zůstaly. Pro lepší bezpečí si na tohle pořiďte virtuální stroj, nedělejte to v „ostré“ mašině.

Pozor i na to, že „starší verze“ Flashe „někde“ na Internetu mohou ve skutečnosti být malware.,

Varianta je použít starší verzi prohlížeče kde stále je Flash a vypnout automatické aktualizace. Pro Chrome tedy například verzi 87 či starší. Opět jde ale o bezpečnostní riziko a lepší je to dělat ve virtuálním stroji. Případně můžete zkusit Pale Moon (Open Source, Windows, Linux) kde plánují podporovat NPAPI pluginy jako je Flash i Java) – ale i tady spíše ve virtuálu.

TIP:  Jak z Mac OS odstranit Flash

Zajímavá možnost je použít Open Source Flash Player emulátor Ruffle. Na Windows, Linuxu i Mac OS umí otevírat/spouštět SWF soubory.

Alternativou je Lightspark (Windows, Linux).

Úroveň podpory celého Flash API je ale v emulátorech rozdílná, takže se může stát, že něco prostě fungovat nebude. Ruffle ale je ta pokročilejší varianta, kde nejspíš spustíte i řadu her ve Flashi (a těch byla záplava).

Ruffle dokonce umí (přes WebAssembly) spouštět Flash v prohlížeči – pomocí rozšíření (Chrome, Edge, Brave, Opera, Vivaldi, Safari). Nehledejte je ale v obvyklých zdrojích, musíte přímo stáhnout a nainstalovat od Ruflfe.

Pokud potřebujete přehrávat FLV video soubory tak tady je to jednodušší, Flash nepotřebujete, tohle umí klasické a zdarma dostupné přehrávače videí – VLC či MPV.

Pokud ještě stále máte webové stránky používající Flash (v enormní oblibě to měli fotografové, ačkoliv to z jejich webů dělalo nepoužitelný krám) tak smůla. Flash tam nechat nemůžete, nebude to fungovat. Můžete ho převést na video (třeba s pomocí výše uvedeného Ruffle pokud jde o SWF, nebo pomocí Handbrake pokud je tam FLV video). Samozřejmě, pokud je váš web celý ve Flashi, tak tohle nepomůže a jediné řešení je vytvořit web nový. Což jste měli udělat už před lety, ostatně viz Flash na Web nepatří. Flash na web nepatří. Opakuji, Flash na web nepatří.

Podívejte se i na Flashpoint. Primárně jde o projekt snažící se zachovat webové hry a umožňuje i po konci Flashe stále Flashové hry a věci spouštět.

PS: Na mobilních telefonech viz Jak na Android dostat Flash, ale otázka je, co z toho už nebude platit

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky