@365tipu

TIP#284: Flash na Web nepatří. Flash na web nepatří. Opakuji, Flash na web nepatří.

Alternate HTML content should be placed here. This content requires the Adobe Flash Player. Get Flash“ se dozvědět na webu kam jdete, protože chcete fotografovi nabídnout zakázku? Je jisté, že mu ji nenabídnete, protože ani nezjistíte jeho kontakt. Před deseti lety se to jakž takž dalo chápat, ale dnes? Dnes je to hodně nepochopitelné.

O Flashi už tu je jeden podstatný tip – Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba – ten se ale týká toho, že Flash je zásadní bezpečnostní problém, věc nejčastěji používaná pro hacknutí, ovládnutí vašeho počítače. Takže odstranění z počítače je to nejlepší, co můžete udělat. Z mobilu či tabletu ho odstraňovat nemusíte. V iPhonech a iPadech nikdy nebyl, v Androidech se o to chvíli v Adobe pokoušeli aby to vzdali.

A to je jedna podstatná věc proč je absurdní používat na webu Flash. Nebo snad dokonce, jako výše zmíněný (nejmenovaný) fotograf mít celý web ve Flashi. Dnes, kdy přes mobilní zařízení lidé vyhledávají více než přes počítač, je více než jasné, že na váš web přijde někdo z mobilu či tabletu. A protože nic neuvidí, tak odejde. A vy přijdete o zakázku.

2015-10-11 08_22_05-index

TIP: Nejzábavnější na oné výše uvedené hlášce na prázdném webu je, že tvůrcům vůbec nedošlo co tam dávají. Protože i jim to říká „Alternate HTML content should be placed here“. Tedy to, že když už se rozhodli pro Flash, tak nesmí zapomenout na alternativu v HTML. A jestli vám někdo vyrobil takový web na zakázku? Ať vám vrátí peníze.

Flash nepotřebujete ani pro nějaká ta menu či různorodé interaktivní hlouposti. Nepotřebujete ho ani pro přehrávání videa na webu. Tohle všechno je historie, takže nezkoušejte zůstat zamrzlí v minulém století.

Flash je navíc peklo, pokud na váš web přijde někdo, kdo nevidí (a používá čtečku) nebo je slabozraký. Pokud máte firemní web, tak je dost smutné nemyslet na to, že by váš web měl být použitelný pro každého.

Flash vám ale udělá i spoustu problémů s vyhledávači. Prostě jediné co z vašeho webu nakonec Google/Seznam/Bing uvidí je to, co je na počátku tohoto tipu. A zkuste si vyhledat „This content requires the Adobe Flash Player„. Případně k tomu ještě přidejte operátor „site:.cz“ abyste měli výsledky z Česka. Je to smutný pohled, ale na druhou stranu, počet těch co nepochopili Internet (ani po desítkách let jeho existence) přece jen klesá.

Myslíte si, že Flash najde ještě nějaké to upotřebení v reklamě? Ani to už dnes není pravda, Google a řada dalších jde proti Flashi a znemožňuje jeho automatické spouštění, v některých reklamních sítích už ho rovnou odmítají. Takže dnes, pokud někdo chce dynamické a hýbací reklamy, tak se už dávno měl naučit je dělat v HTML 5. Nebo je nedělat zbytečně dynamické a hýbací. A nezapomeňme, na mobilních zařízeních ty ve Flashi nikdo nemůže vidět už několik let.

Takže si to zopakujme. Flash na Web nepatří. Flash na web nepatří. Tečka.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky