@365tipu

TIP#519: Jak na Android dostat Flash

Tohle bude ošklivé a nesportovní, protože by to mohl být nejkratší tip v historii. Odpověď totiž zní, nijak. Ale přeci jen to bude chtít trochu vysvětlení. Ale než se k němu dostaneme, tak odpověď i na případnou otázku „jak na iPhone/iPadu přehrát Flash“, zní stejně, tedy nijak. Je to potřeba, aby bylo možné začít právě historií týkající se Apple.

Když Steve Jobs přinesl světu iPhone (a tím pádem operační systém iOS), tak zkusil jednu velmi odvážnou věc. Prohlásil, že mobilní telefon (a později i tablet) může existovat bez Flashe. Něco nevídaného, protože v té době si nikdo nic takového nedokázal představit. A to i přes to, že už tehdy byl Flash jednou ze zásadních nebezpečných věcí, byl zodpovědný za požírání baterií, přehřívání a vůbec všechno špatné, na co si můžete vzpomenout. Tedy, objektivně, Flash byl a stále je zásadní bezpečnostní riziko. Požírání baterií a zatěžování procesorů většinou měli na vině spíš ti, kdo ve Flash reklamě dělali věci špatně.

Když Google přišel s Androidem, tak chvíli existoval Flash od Adobe, ale pak se ukázalo to, co Steve Jobs tak nějak předpovídal, Adobe nedokázalo dotáhnout mobilní flash do použitelné podoby. Narazili i na řadu nových problémů s tím, že Flash dost nutně počítal s ovládáním myší, ale i řadu dalších věcí, včetně opravdu zásadních s výkonem, spotřebou, atd. Takže to celé nakonec po pár prvních letech existence Androidu vedlo k tomu, že to Adobe vzdalo a Flash z Androidů zmizel (v Apple nikdy nebyl).

Proto je odpověď na otázku „jak na Androidu přehrát Flash“ dnes poměrně jasná, tedy nijak. Byť, pár možností by tu bylo. Ale žádná z nich není o tom, že by váš telefon či tablet s Androidem náhle uměl spolehlivě Flash.

Stáhnout Flash od Adobe

Varianta první je, že najdete starý soubor APK s Flashem a zkusíte si ho do Androidu přidat (ručně). Výsledek to bude mít občas dost rozporuplný, protože na podporu téhle prastaré věci se už dávno zapomnělo (nebude například fungovat v Chrome, takže buď použijte původní Prohlížeč nebo třeba Doplhin Browser, ale může to být třeba i UC Browser HD či Mozilla Firefox).

Co je ale podstatnější, není to něco co by bylo vhodné doporučit, pokud to budete stahovat z nějakých podivných zdrojů (kdekoliv jinde než od Adobe nejspíš stáhnete malware) – ale stále můžete přímo od Adobe, návod je k nalezení poměrně snadno a přivede vás na Archived Flash Player versions. Poslední Flash od Adobe byl ale pro Android 4.0, takže nezapomeňte, že si do mobilu/tabletu nainstalujete možná něco dost děravého a nebezpečného.

POZOR: Mrkněte do Je bezpečné si stahovat APK aplikací pro Android? A odkud je možné stahovat?

Vzdálený přístup

Další možnost je použít vzdálený přístup na počítač, který umí přehrávat Flash. Což ale bude samozřejmě znamenat, že se budete dívat na přenášený obraz z jiného počítače a bude to mít řadu dalších omezení.

POZNÁMKA: Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba vám ukáže, jak se zbavit Flashe v počítači. Je to jedna z nejpodstatnějších věcí, kterou byste měli udělat.

Prohlížeče co „umí“ Flash

Třetí možnost? Některé prohlížeče pro Android podporují Flash, takže se můžete vydat třeba cestou Puffin Browser – ten si můžete normálně stáhnout z Google Play. Má to jeden háček, aby to fungovalo déle než 14 dní na zkoušku, musíte si ho zaplatit. A vlastně to má ještě druhý háček, Puffin sám o sobě neumí Flash ve vašem mobilu/tabletu, používá k zpracování Flashe servery v USA a to na co se díváte je vlastně na úrovní výše zmíněného vzdáleného přístupu.

Puffin není jediný, další  možnost je podle všeho  FlashFox, zdarma dostupé verzi tuším obsahuje nějakou tu reklamu. Ale za 50 Kč je možné mít FlashFox Pro

Flash na mobilním zařízení opravdu nepotřebujete

Skutečnost je ta, že za tu řadu let co mám jak iPad tak telefony a tablety s Androidem jsem nikdy nezažil, že by Flash by někde opravdu nutný. Dnes už je Flash opravdu a konečně vymírající věcí, tam kde jste ho kdysi potřebovali, už přehrávají videa a tomu podobné věci i bez Flashe.

Pokud se teď tak trochu zlobíte za „nijak“ hned na samém počátku, tak se nezlobte, je tomu skutečně tak. Jediný skutečný Flash na Android dostanete ten, který je nějaké čtyři roky starý, neudržovaný, děravý a nepodporovaný. Případně přenášený ze vzdáleného přístupu, emulovaný. Oboje prostě není řešením.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky