@365tipu

TIP#1185: Je bezpečné si stahovat APK aplikací pro Android? A odkud je možné stahovat?

O APK už tu trochu byla řeč v Jak získat starší verzi nějaké aplikace pro Android? Je ale čas zmínit tuhle věc ještě v souvislosti s bezpečným používáním mobilních telefonů (těch s Androidem) – což řeší Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? V osmém bodě ja tam zmínka o tom, že na Androidu byste vždy měli instalovat aplikace jenom z Google Play nebo ze skutečně věrohodných a ověřených zdrojů.

Výchozí nastavení telefonů s Androidem je tak jako tak, že nepovoluje instalaci aplikací odjinud, než právě z Google Play. V Nastavení to jde ale změnit a pak budete moci instalovat APK – soubory s touto příponou, které obsahují kompletní aplikaci a umožňují ji nainstalovat.

Má to ale klasický háček, že pokud si něco stáhnete v APK podobě, tak nikdy nemůžete mít jistotu, že to není nějak změněné, že je to opravdu to co si myslíte, že někdo do klasické aplikace nepřidal nějaký virus, malware či ransomware. Výjimkou budou APK, která dostanete přímo od autorů aplikace – ve většině případů ale budete APK stahovat z některého z úložišť pro APK soubory. Třeba i proto, že daná aplikace v Google Play není nebo (jak už bylo zmíněno na počátku) potřebujete starší verzi.

APK soubory se stahují v prohlížeči – můžete přímo na mobilním telefonu nebo na počítači a do mobilního telefonu si je můžete přenést (třeba přes cloud, klidně poslat e-mailem). Ještě předtím nezapomeňte povolit Neznámé zdroje/Unknown sources

Pozor ale pokud máte Android Oreo (a výše). Tam už není jedna volba povolující Neznáme zdroje – je tam nastavení pro každou z instalovaných aplikací, zda mohou instalovat – pokud tedy budete chtít instalovat APK z prohlížeče, musíte to povolit právě pro prohlížeč.

 

Kde je možné hledat a stahovat APK aplikací pro Android?

Webů/služeb s APK ke stažení je poměrně velké množství – hlavně těch, které jsou vlastně podobné Google Play. Najdete na nich tisíce aplikací, ale žádný vám nemůže zaručit, že je to bezpečné. APK najdete běžně i přes vyhledávání v Google, tam si dávejte ještě větší pozor, může to být záměrně podstrčené škodlivé APK.

Pár dalších zdrojů je v Jak získat starší verzi nějaké aplikace pro Android?

POZNÁMKA: Stahování APK je běžná cesta klasického pirátství, tedy snahy pořídit si mobilní aplikace a nemuset za ní platit. Právě placené aplikace jsou dost častým jasným cílem těch kdo chtějí škodit.

TIP: Pokračovat můžete do Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky